علت خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش

علت خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش

علت خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش

اغلب افراد شکایت دارند که شعله های اجاق گاز بوش به محض روشن شدن خاموش می شود و یا گاهی اوقات پس از مدتی یا پس از کم کردن شعله خاموش می شود. ما در این مقاله از تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آرینا قصد داریم به علت خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش بپردازیم. در صورتی که با راهنمایی های اعلام شده مشکل برطرف نشد با ما در تهران تماس بگیرید.

فرآیند روشن شدن شعله اجاق گاز

قبل از پرداختن به علت خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش بیایید با فرآیند روشن شدن شعبه اجاق گاز آشنا شویم.

 • هنگامی که شیر راه اندازی باز می شود، گاز به مشعل انتقال می یابد.
 • در مرحله بعد سیستم احتراق خودکار فعال می شود و تکانه ها را به الکترود احتراق ارسال می کند.
 • مشعل مشتعل می شود و شعله ترموکوپل را گرم می کند.
 • ولتاژ تولید شده توسط ترموکوپل برای نگه داشتن دریچه الکترونی کافی است و هنگامی که دستگیره دریچه گاز ازاد می شود، باز می ماند.
 • اگر شعله خاموش شود، ولتاژ احتباس دریچه از بین می رود و دریچه گاز را خاموش می کند.

مزایای چنین سیستمی شامل سادگی و عملکرد حتی در غیاب برق است (در چنین مواردی، شما باید مشعل ها را با کبریت یا فندک پیزو روشن کنید). اما شرایط عملیاتی دشوار اغلب منجر به این واقعیت می شود که اجاق گاز شعله را نگه نمی دارد و به منظور پخت یا گرم کردن مجدد غذا، لازم است علت خرابی را  بررسی کنید.

علائم خرابی خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش

 • مشعل با احتراق خودکار مشتعل نمی شود؛ هنگام استفاده از منابع آتش خارجی (کبریت، فندک)، اجاق گاز به طور معمول کار می کند.
 • همه مشعل ها روشن نمی شوند. جرقه ای وجود ندارد. با استفاده از فندک یا کبریت، مشعل ها روشن می شوند.
 • تا زمانی که دسته را نگه دارید گاز می سوزد. پس از رها کردن، مشعل خاموش می شود
 • مشعل ضعیف می سوزد، با رها شدن دستگیره خاموش می شود یا اصلا روشن نمی شود.
 • دکمه سوئیچ مشعل به سختی می چرخد ​​و مشعل مشتعل نمی شود.

بررسی دلایل خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش  و نحوه تعمیر آن

بررسی دلایل خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش  و نحوه تعمیر آن

 • الکترود سیستم جرقه زنی الکتریکی با گریس یا سایر محصولات احتراق مسدود شده است.

گاهی اوقات سیستم جرقه زن با مواد غذایی، چربی ها و باقی مانده غذاها کثیف می شود. در این مواقع شما می توانید عناصر سیستم جرقه زنی الکتریکی را از چربی، زنگ زدگی و بقایای مواد غذایی تمیز کنید.

 • الکترود شمع به دلیل ورود رطوبت دائمی اکسید شده است.

یکی از دلایل خاموش شدن شعله های اجاق گاز اکسید شدن الکترود می باشد. در صورتی که الکترود آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض کنید.

 • عایق سرامیکی شمع آسیب دیده است

در صورتی که هایق سرامیکی شمع آسیب دیده باشد، جرقه معمولاً به پهلو می رود و مشعل را مشتعل نمی کند. اگر عایق سرامیکی آسیب دیده باشد، باید تعویض شود.

 • از بین رفتن عایق سیم اتصال شمع و واحد احتراق الکتریکی مرکزی.

سیم تغذیه ولتاژ به شمع را به دقت بررسی کنید. روی آن نباید آلودگی وجود داشته باشد و نباید به پایه “چسبیده” شود. این اتفاق می تواند باعث خرابی ولتاژ بالا به محفظه شود و در نهایت باعث از بین رفتن عایث سیم اتصال شمع و واحد احتراق الکتریکی مرکزی شود.

 • واحد احتراق خودکار مرکزی از کار افتاده است یا سیم از واحد به سوییچ های مشعل شکسته شده است.

در صورتی که احتراق خودکار مرکزی از کار افتاده است یا سیم از واحد به سوییچ های مشعل شکسته شده است دلیل آن ممکن است از این باشد که سیم برق از اجاق گاز به پریز آسیب دیده باشد یا برق نداشته باشد. وجود برق و وضعیت سیم، دوشاخه و پریز برق را بررسی کنید. واحد الکترونیکی را تعویض یا تعمیر کنید. سیم شکسته را تعمیر کنید.

 • یکی از عناصر سیستم کنترل گاز از کار افتاده است

یکی از دلایل خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش ممکن است از شیربرقی، ترموکوپل و سیم های اتصال باشد. این دلایل نشان می دهند که سنسور شعله تنظیم نشده است. به همین دلیل، فر در اجاق گاز اغلب خاموش می شود.در این مواقع باید عنصر معیوب را تعویض کنید و سنسور را تعمیر کنید. برای این منظور بهتر است از تعمیرکار اجاق گاز بوش کمک بخواهید.

 • نازل مشعل مسدود شده است.

در صورتی که نازل مشعل مسدود شده باشد شعله ضعیف دمای لازم برای کار ترموکوپل را فراهم نمی کند.تمیز کردن شیر و پر کردن آن با روان کننده توسط متخصصان مرکز خدمات انجام می شود، زیرا مداخله غیر حرفه ای در تجهیزات گاز می تواند منجر به نشت گاز شود.

 • کاهش فشار گاز در سیستم

یکی دیگر از دلایل رایج خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش کاهش فشار گاز در سیستم  با کیفیت پایین آن است. در چنین شرایطی لازم است با تامین کننده سوخت تماس بگیرید.

البته باید توجه داشته باشید که فرهای اجاق گازهای مدرن مجهز به سیستم کنترل گاز نیز هستند و دلایل خاموش شدن اجاق گاز با سایر مدل های مشابه اغلب با خرابی های معمولی مشعل های گازی متفاوت است.

نحوه تمیز کردن نازل های مشعل در صورتی که اجاق گاز شعله را نگه نمی دارد

رایج ترین دلیل کار نکردن اجاق گاز، خاموش شدن اجاق گاز یا مشعل های جداگانه، گرفتگی نازل است. معمولاً صاحبان اجاق گازها خودشان آنها را تمیز می کنند، بدون اینکه متخصصان درگیر شوند. این روش به خودی خود زمان کمی می برد و توصیه می شود به طور منظم انجام شود. برای انجام این کار شما نیاز دارید:

 • منبع گاز اجاق گاز را خاموش کنید و با جدا کردن دوشاخه از پریز آن را از برق جدا کنید.
 • توری ها را بردارید و تقسیم کننده ها را بیرون بیاورید.
 • سطح داخلی را از خاک و بقایای مواد غذایی تمیز کنید.
 • سوراخ نازل را پیدا کنید (اغلب در زیر یک لایه چربی قرار دارد).
 • با استفاده از یک سیم نازک، سوراخ را از خاک تمیز کنید.
 • اجاق گاز را جمع کنید و عملکرد مشعل را بررسی کنید.

در بیشتر موارد پس از تمیز کردن نازل، عملکرد مشعل دوباره برقرار می شود.

اگر مشعل فر روشن نشد یا اجاق گاز خاموش شد، باید روش مشابهی را برای فر انجام دهید. اما طراحی مشعل فر تفاوت قابل توجهی دارد و یافتن نازل دشوارتر است. معمولاً در زیر درب تزئینی زیر فر پنهان می شود. در برخی موارد، برای تمیز کردن نازل مشعل فر یا تعمیرات جزئی فر ، حتی باید با یک متخصص تماس بگیرید.

هزینه خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش

هزینه خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش با توجه به اینکه مشکل از کدام قسمت از اجاق گاز است متفاوت است. به طور کلی هزینه دستمزد خاموش شدن شعله های اجاق گاز بوش را اتحادیه مشخص می کند. در صورتی که اجاق گاز نیاز به تعویض قطعه داشته باشد هزینه جدا برای آن پرداخت می شود. در صورتی که قصد تعمیر شعله های اجاق گاز بوش را دارید و در تهران هستید می توانید با آرینا سرویس تماس بگیرید.

خدمات تعمیر خرابی خاموش شدن اجاق گاز بوش در تهران

خدمات تعمیر خرابی خاموش شدن اجاق گاز بوش در تهران

برای تعمیر اجاق گاز بوش در تهران با آرینا سرویس ارتباط برقرار کنید. این مجموعه در  24 ساعت شبانه روز در کلیه مناطق تهران خدمت رسانی می کند زیرا در مناطق مختلف تهران دارای شعب مختلف است. در صورتی که قصد تعمیر خرابی خاموش شدن اجاق گاز بوش در تهران را دارید با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با مجموعه آرینا سرویس ارتباط برقرار کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278