علت خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش

علت خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش

علت خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش

ترموکوپل سنسور حرارتی و هشدار دهنده اجاق گاز است و در صورتی که در عملکرد هریک از قطعات اجاق گاز بوش اشکالی ایجاد شود، جریان وروردی گاز را به دستگاه قطع می کند تا اتفاق ناگواری اتفاق نیفتد. اما مانند تمام قطعات اجاق گاز این قطعه نیز ممکن است دچار آسیب و خرابی شود. ما در این مقاله قصد داریم به علت خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش بپردازیم. در صورتی که موفق به رفع مشکل نشدید می توانید با مرکز خدمات تعمیرات بوش تماس بگیرید.

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل یک دستگاه ایمنی است که بر روی هر مشعل نصب شده است. ترموکوپل یک دستگاه سنجش دما است که برای اندازه گیری دما با بهره برداری از اصل اثر Seebeck استفاده می شود. از دو سیم فلزی یا هادی غیرمشابه تشکیل شده است که در یک انتها به یکدیگر متصل شده اند تا یک اتصال ایجاد کنند. دو انتهای آزاد هادی ها به یک ابزار اندازه گیری یا کنترل کننده دما متصل می شوند. عملکرد یک ترموکوپل بر اثر Seebeck متکی است، که بیان می کند وقتی دو فلز غیر مشابه در دماهای مختلف به هم متصل می شوند، یک نیروی الکتروموتور (EMF) یا ولتاژ در محل اتصال ایجاد می شود. این ولتاژ با اختلاف دمای بین محل اتصال و انتهای آزاد ترموکوپل نسبت مستقیم دارد.

نحوه تشخیص خرابی ترموکوپل

زمانی که اختلاف دما بین محل اتصال (نقطه اندازه گیری) و انتهای آزاد ترموکوپل (نقاط مرجع) وجود دارد، یک گرادیان دما در طول هادی ها ایجاد می شود.

گرادیان دما باعث می‌شود که الکترون‌های موجود در فلزات از محل اتصال داغ به انتهای آزاد سردتر حرکت کنند. این جریان الکترون ها یک نیروی الکتروموتور (EMF) در محل اتصال ایجاد می کند. EMF تولید شده توسط ترموکوپل توسط ابزار اندازه گیری متصل اندازه گیری می شود که معمولاً از یک ولت متر استفاده می کند. با دانستن ویژگی‌های دو فلز مورد استفاده در ترموکوپل و EMF تولید شده، می‌توان دمای محل اتصال را با استفاده از منحنی‌های کالیبراسیون استاندارد یا جداول مخصوص نوع ترموکوپل تعیین کرد. در صورتی که در محدوده مورد نظر نباشد نشان می دهد که ترموکوپل خراب است.

8 دلیل خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش

8 دلیل خرابی ترموکوپل اجاق گاز بوش

ترموکوپل ها می توانند به دلایل مختلف خراب بشوند. و برخی از عوامل رایج که به خرابی انها کمک می کنند عبارتند از:

اکسیداسیون و خوردگی

با گذشت زمان، هادی های فلزی در یک ترموکوپل به دلیل دمای بالا،محیط های تهاجمی یا مواد شیمیایی دچار اکسیداسیون و خوردگی می شوند.این می تواند منجر به کاهش هدایت هادی ها شود و منجر به خواندن دمای نادرست شود.

آسیب مکانیکی

 آسیب فیزیکی، مانند خم شدن، چرخش یا خرد کردن سیم های ترموکوپل، می تواند باعث اختلال در تداوم هادی ها یا منجر به یک مدار باز شود که منجر به شکست می شود.

الودگی

 قرار گرفتن در معرض الاینده هایی مانند خاک، گرد و غبار، روغن یا رطوبت می تواند بر عملکرد ترموکوپل تاثیر بگذارد و باعث مشکل  در خواندن دما یا شکست ترموکوپل شود

فرسودگی به دلیل حرارت

 ماندن در دمای زیاد می تواند باعث فرسودگی ترموکوپل شود و منجر به تخریب هادی ها و طول عمر کوتاه آن شود.

درجه حرارت بالا

 قرار گرفتن در معرض مداوم دماهای بسیار بالا فراتر از حد مجاز ترموکوپل می تواند باعث ذوب شدن، اکسیداسیون سریع یا تغییرات ساختاری شود و ترموکوپل را خراب کند.

عمر ترموکوپل

مانند اکثر دستگاه ها، ترموکوپل ها طول عمر محدودی دارند. با افزایش سن، عملکرد انها ممکن است به دلیل سایش و پارگی کاهش یابد.

مسائل مربوط به اتصال

 مشکلات مربوط به اتصال بین ترموکوپل و ابزار اندازه گیری می تواند خطاهایی را در خواندن دما ایجاد کند یا منجر به قطع ارتباط شود.

مشکلات کالیبراسیون

با گذشت زمان، پاسخ ترموکوپل ممکن است از کالیبراسیون اصلی خود به دلیل فرسودگی یا تغییرات در ویژگی های هادی ها، منجر به عدم دقت در اندازه گیری دما شود.

خرابی جوش

در برخی موارد، ترموکوپل ها در نقاط مختلف جوش داده می شوند یا در غیر این صورت متصل می شوند. خرابی جوش می تواند یک مدار باز ایجاد کند و منجر به از دست دادن داده های دما شود.

برای به حداقل رساندن خطر خرابی ترموکوپل، نصب مناسب، بررسی کالیبراسیون منظم و تعمیر و نگهداری ضروری است. بسیار مهم است که نوع ترموکوپل مناسب را برای برنامه مورد نظر انتخاب کنید و محیط عملیاتی و محدوده دما را برای اطمینان از اندازه گیری های قابل اعتماد و دقیق دما در نظر بگیرید. علاوه بر این، بازرسی های دوره ای و جایگزینی می تواند به جلوگیری از شکست های غیر منتظره کمک کند و ایمنی و کارایی سیستم ها را با تکیه بر داده های ترموکوپل تضمین کند.

نحوه تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بوش

در صورتی که ترموکوپل خراب شده باشد نیاز است که اقدام به عیب یابی تعمیر یا تعویض ترموکوپل اقدام نمایید.

توصیه ما به شما این است که نکات ایمنی را رعایت کرده و تعمیر ترموکوپل را به نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بوش بسپارید. ممکن است  قطعه نیاز به تعویض داشته باشد. برای تعویض ترموکوپل اجاق گاز بوش باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول: قطع کردن برق و گاز اجاق گاز

برای این منظور اجاق گاز را از پریز جدا کنید و گاز آن را قطع کنید.

مرحله دوم: باز کردن پیچ مشعل اجاق گاز

هر مشعل در اجاق گاز دارای ترموکوپل جدا است.

در این مرحله پیچ های قرار گرفته در صفحه اجاق گاز را باز کنید. جهت بازکردن پیچ ها لازم است از یک پیچ گوشتی استفاده کرده و در نهایت صفحه اجاق گاز را به آرامی بلند کنید.

مرحله سوم: تعویض ترموکوپل

با روشی که نحوه تشخیص ترموکوپل اشاره شد ترموکوپل خراب را شناسایی کنید و آن را تعویض کنید.

به طور کلی در نظر داشته باشید که بهتر است این کار را به تعمیرکار اجاق گاز بوش بسپارید. اگر در تهران هستید این کار را به  آرینا سرویس بسپارید.

هزینه تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بوش در تهران

هزینه تعمیر اجاق گاز بوش در تهران توسط اتحادیه تعیین می شود و مبلغ آن در طی سال در نوسان است. هر چند دستمزد تعمیرکار ممکن است تغییر چندانی نداشته باشد اما مبلغ قطعه تحت تاثیر تورم و نوسانات قیمت دلار می باشد. برای استعلام هزینه تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بوش در تهران با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با مجموعه آرینا سرویس ارتباط برقرار کنید.

تعمیر اجاق گاز بوش در تهران توسط آرینا سرویس

تعمیر اجاق گاز بوش در تهران توسط آرینا سرویس

برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بوش در تهران با تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آرینا تماس بگیرید. این مرکز یکی از بزرگترین مراکز تعمیر اجاق گازبوش  محسوب می شود. دسترسی به آن آسان است زیرا در کلیه مناطق تهران دارای نمایندگی است. در 24 ساعت شبانه روز قابل دسترس می باشد. تعمیرکار اجاق گاز بوش در محل حاضر و در سریع ترین زمان ممکن اجاق گاز را تعمیر می کند و در صورتی که به انتقال به تعمیرگاه نیاز داشته باشد این کار را انجام می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش