علت ارور E723 در ماکروویو بوش

علت ارور E723 در ماکروویو بوش

ارور E723 در ماکروویو بوش به معنای بسته نشدن درب دستگاه می باشد. این ارور ممکن است که بنا به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد. بنابراین شما باید چندین موارد را بررسی کنید. ما به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش قصد داریم تا به طور کامل به بررسی ارور E723 در ماکروویو بوش بپردازیم و علل بروز این ارور را بررسی کنیم.

مفهوم ارور E723 در ماکروویو بوش

این ارور به معنای بسته نشدن درب دستگاه می باشد و باید مواردی که با بسته نشدن درب در ارتباط هستند بررسی شوند، بنابراین باید به دنبال علل بسته نشدن درب ماکروفر بوش باشید و بفهمید که چرا درب ماکروویو بوش بسته نمی شود. زیرا اگر بنا به هر دلیلی درب ماکروویو بسته نشود، این ارور نمایش داده می شود. در ادامه به بررسی علل بروز ارور E723 در ماکروویو بوش یا بررسی علل بسته نشدن درب ماکروویو خواهیم پرداخت.

نشانه های بروز ارور E723 در ماکروویو بوش

در ورت بروز ارور E73 در ماکروفر بوش، دستگاه شروع به کار نمی کند و یا بعد از چند ثانیه متوقف می شود. حتی ممکن است که شما درب دستگاه را ببندید و دستگاه را روشن کنید و تایمر را نیز تنظیم کنید، اما اگر درب دستگاه هنگام بسته شدن مشکلی داشته باشد، در نهایت ارور E723 در ماکروویو بوش نمایش داده می شود و دستگاه در همین وضعیت می ماند و اصلا دیگر هیچ عملی انجام نمی دهد.

اهیت بسته شدن درب ماکروویو بوش چیست؟

درب ماکروویو مانند یک سیستم و ویژگی امنیتی برای ماکروویو عمل می کند. بسته بودن درب دستگاه توسط میکروسوئیچ ها مدیریت می شود. اگر درب دستگاه به خوبی بسته نشود، دستگاه اصلا روشن نمی شود. زیرا درب ماکروفر مثل یک نگهابان برای دستگاه عمل می کند تا مانع نفوذ اشعه به بیرون شود و اشعه به بیرون دستگاه نفوذ نکند. ماکروفر نیز توسط قفل شدن سوئیچ ها متوجه می شود که درب دستگاه کاملا بسته شده است. اگر درب دستگاه به خوبی بسته نشده باشد، میکروسوئیچ ها اجازه ی روشن شدن به دستگاه را نمی دهند.

علل بروز ارور E723 در ماکروویو بوش

 

علل بروز ارور E723 در ماکروویو بوش

 • خرابی میکروسوئیچ یا قفل درب
 • خرابی دکمه یا کلید باز و بست درب ماکروویو
 • خرابی دستگیره درب
 • خرابی مجموعه چفت یا ضامن درب دستگاه
 • خرابی فنر ها
 • خرابی برد
 • خرابی میکروسوئیچ یا قفل درب

حتما تا حالا در استفاده از ماکروویو متوجه شدید که وقتی درب دستگاه را باز می کنید، دستگاه یکباره از کار می ایستد. این سیستم ( میکروسوئیچ ) به این علت است که اگر درب باز شد، امواج به بیرون نفوذ نکند. اگر میکروسوئیچ خراب باشد، به اشتباه تشخیص می دهد که درب دستگاه باز است. زیرا میکروسوئیچ وظیفه دارد که قفل بودن درب دستگاه را کنترل کند. در واقع میکروسوئیچ درب، وظیفه دارد تا درب را چفت کند. به عبارتی دیگر این قطعه باعث می شود که امنیت، برای کاربر بیشتر شود. اگر این قطعه خراب باشد، درب کامل چفت نمی شود. بنابراین باید از سالم بودن این قطعه مطمئن شوید. در این صورت باید میکروسوئیچ درب بررسی شود و در صورت خراب بودن، باید این قطعه تعویض گردد.

 • خرابی دکمه یا کلید باز و بست درب ماکروویو

برخی از ماکروویو ها برای باز و بست کردن درب، یک کلیدی را تعبیه کرده اند. کلید باز و بست در واقع همان دکمه یا اهرم قفل درب می باشد که با فشار دادن آن، می توان درب را باز کرد. گاهی ممکن است که علت بروز این ارور و توقف دستگاه، به دلیل خرابی کلید درب باشد. اگر کلید درب بیش از حد داغ شده باشد و یا خم شده باشد و یا سوخنته باشد و یا شکسته باشد، ممکن است که از کار بیوفتد. بنابراین باید وضعیت کلید درب توسط مولتی متر بررسی شود و در صورت خرابی کلید باز و بست، باید این قطعه تعویض گردد.

 • خرابی دستگیره درب

یکی دیگر از دلایل بسته نشدن درب ماکروفر، خرابی یا شکستگی دستگیره می باشد. دستگیره، در واقع بین کلید باز و بست دستگاه و ضامن قرار دارد. این قطعه از جنس پلاستیک می باشد و در اثر سایش می تواند به راحتی خراب شود. خرابی دستگیره باعث می شود تا ایمنی کاربر نیز به خطر بیوفتد. بنابراین در صورت خرابی دستگره، باید دستگیره تعویض گردد.

 • خرابی مجموعه چفت یا ضامن درب دستگاه

برر روی درب دستگاه دو تا قلاب وجود دارد که هنگام بسته شدن درب، این دو قلاب وارد نگهدارنده ی میکروسویچ که در بدنه ی دستگاه وجود دارد می شوند. وقتی قلاب در جای خود چفت می شود، میکروسوئیچ فشار داده می شود و برق در میکروسوئیچ وصل می شود. اگر قلاب شکسته باشد، امکان بسته شدن درب وجود نخواهد داشت، که در این صورت باید قلاب تعویض گردد.

 • خرابی فنر ها

همچنین در مجموعه ی چفت، یک فنر نیز وجود دارد که باعث درگیر کردن قلاب ها می شود. در واقع فنر، فشار مورد نیاز جهت باز و بسته شدن درب را فراهم می کند. اگر فنر خراب باشد، امکان باز و بسته شدن درب وجود نخواهد داشت. در صورت خرابی فنر یا شکستگی قلاب ها، باید مجموعه چفت به طور کامل تعویض شوند.

 • خرابی برد

برد الکترونیکی مغز دستگاه می باشد. هر اشکالی در برد به وجود بیاید، باعث می شود که عملکرد دستگاه دچار اختلال شود. در واقع ممکن است که برد به اشتباه این ارور را نمایش دهد. بنابراین اگر تمامی مواردی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم، سالم بودند، پس یعنی به احتمال زیاد ایراد از برد است و باید برد دستگاه بررسی و تعمیر شود.

نحوه ی رفع ارور E723 در ماکروویو بوش

نحوه ی رفع ارور E723 در ماکروویو بوش

جهت رفع ارور E723 در ماکروویو بوش، باید ابتدا درب دستگاه را یک بار باز و بسته کنید. اگر ارور رفع نشد، بهتر است که دستگاه را از برق بکشید و کمی صبر کنید و سپس دستگاه را به برق وصل کنید و اگر باز هم ارور رفع نشد، باید موارد فنی را بررسی کنید. یعنی باید میکروسوئیچ درب، دستگیره، کلید باز و بست، قلاب، مجموعه چفت و فنر، اهرم، برد و… بررسی شوند و در صورت خرابی قطعات ذکر شده، باید قطعه ی مد نظر تعویض گردد.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور E723 در ماکروفر بوش با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این ارور به معنای بسته نشدن درب دستگاه می باشد. بنابراین باید از بسته شدن و چفت شدن درب مطمئن شوید. همچنین بهتر است تا جهت رفع این ارور درب دستگاه را یک بار باز و بسته کنید. برای باز کردن درب دستگاه باید از دکمه 3 استفاده کنید. دکمه ی 3 را فشار دهید تا درب دستگاه باز شود و دوباره درب را ببندید ( البته باز و بسته شدن درب، در مدل های مختلف ماکروویو بوش ممکن است کمی با یکدیگر متفاوت باشد، برای همین منظور بهتر است تا دفترچه راهنمای محصول خود را ملاحظه بفرمایید ). همچنین اگر درب دستگاه بسته بود، اما کماکان این ارور نمایش داده شد، یعنی دستگاه شما دچار نقص فنی شده است و باید مواردی از قبیل سوئیچ های درب، اهرم، چفت، قلاب، فنر و… بررسی شوند و در صورت خراب بودن، باید آن ها را تعویض کنید.

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید اگر با باز و بسته کردن درب دستگاه ارور E723 در مایکروویو بوش رفع نشد، یعنی دستگاه شما دچار یک مشکل فنی شده است و نیاز به بررسی های بیشتر و تخصصی تر دارد و بهتر است تا این بررسی ها توسط تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیرات ماکروویو بوش انجام شود، زیرا بررسی و تعمیرات دستگاه، نیاز به تخصص بالا و ابزار آلات پیشرفته دارد و باید حتما توسط افراد تخصص انجام شود. همچنین توصیه می کنیم که تعمیرات قسمت های برقی در ماکروویو را حتما به افراد متخصص بسپارید. توجه داشته باشید که در مدل های مختلف ماکروویو بوش، اجزا و قطعات مربوط به بخش درب دستگاه ممکن است که کمی با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین با شناخت مدل دستگاهتان می توانید متوجه شوید که احتمال خرابی در کدام قطعه وجود دارد و با توجه به خرابی قطعه ی مد نظر، اقدام به تعویض آن قطعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278