علت ارور E02 یا F02 در ماشین ظرفشویی بوش

علت ارور E02 یا F02 در ماشین ظرفشویی بوش

این ارور دقیقا مشابه ارور E01 می باشد و معمولا ارور E01 و  E02همراه هم نمایش داده می شوند و به دنبال یکدیگر ظاهر می شوند. این ارور می تواند بخاطر مشکلات الکترونیکی ( مثل خرابی برد ) یا مشکلات الکتریکی ( مثل خرابی المنت یا خرابی سنسور یا مشکلات برقی و نوسانات برق ) اتفاق افتاده باشد. این ارور در یک جمله به خاطر گرم نشدن آب نمایش داده می شود. ما به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری به بررسی ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش بپردازیم.

مفهوم ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش

این ارور دقیقا به معنا و مفهوم ارور E01 یا  F01در ماشین ظرفشویی بوش می باشد. یعنی به عبارتی پس از بروز ارور e01، ارور e02 نمایش داده می شود. مفهوم ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش، آسیب دیدگی المنت یا سنسور دما می باشد. زمانی که سنسور دما خراب باشد و نتواند به خوبی عمل کند و به درستی دما را اندازه گیری کند، المنت نیز نمی تواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه آب به اندازه ی مشخص و تعیین شده ای گرم نمی شود. به عبارتی اگر سنسور دما خراب باشد، المنت آب را گرم نمی کند. البته در صورت خرابی سنسور ممکن است که آب به شدت داغ شود، این مورد را نیز باید در نظر داشته باشید.

علائم و نشانه های بروز ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش

معمولا این کد خطا در زمان های اولیه روشن کردن دستگاه و یا در دقایق انتهای کار دستگاه نمایش داده می شود و از مهم ترین نشانه های آن نیز پایین بودن کیفیت شستشو بعد از اتمام کار می باشد و این مشکل نیز به همان دلیل گرم نشدن آب جهت شستشوی ظروف اتفاق می افتد. زیرا در صورتی که دستگاه نتواند آب گرم را تامین کند، ظروف به خوبی تمیز نمی شوند.

علت بروز ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش

  • خرابی سنسور دما
  • خرابی المنت
  • خرابی برد دستگاه
  • نوسانات برق

خرابی سنسور دما

سنسور دما وظیفه دارد تا دمای آب را اندازه گیری کند. سنسور دمای آب ممکن است که بر اثر گذشت زمان خراب شود و عملکرد آن دچار مشکل شود. جهت بررسی سنسور دما باید مقاومت سنسور، توسط مولتی متر اندازه گیری شود. در صورت خراب بودن سنسور دما باید این قطعه تعویض گردد.

خرابی المنت

یکی دیگر از علل بروز ارور E02، این است که المنت یا هیتر در مدار قرار نمی گیرد و در نتیجه آب گرم نمی شود. المنت گرمایشی قطعه ی الکتریکی در دستگاه می باشد که وظیفه ی گرم کردن آب در ماشین ظرفشویی را به عهده دارد. این قطعه ممکن است بر اثر گذشت زمان و یا تجمع رسوبات آب، خراب شود و عملکرد آن با مشکل مواجه شود و نتواند آب را به خوبی گرم کند. در صورت خراب بودن المنت یا سوختن المنت، باید این قطعه تعویض گردد. همچنین جهت جلوگیری از جرم گرفتگی المنت، باید هر 6 ماه یکبار دستگاه جرم گیری شود، این کار باعث افزایش عمر مفید المنت و سایر قطعاتی که به طور مستقیم با آب ارتباط دارند می شود.

خرابی برد دستگاه

گاهی ممکن است که این ارور به علت خرابی و وجود مشکلاتی در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش اتفاق افتاده باشد. حتی ممکن است که آب به اندازه ی کافی داغ شود، اما کماکان این ارور بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شود، در این صورت باید برد بررسی شود. همچنین در صورت خرابی برد ممکن است که قطعاتی مثل المنت یا سنسور نیز به خوبی کار نکنند.

نوسانات برق

یکی دیگر از علل بروز این ارور، نوسانات برق می باشد. همانطور که می دانید نوسانات برق می تواند بر روی هر قطعه ی الکترونیکی ای تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه یکی دیگر از دلایل خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی المنت و سنسور، نوسانات برق می تواند باشد. برای جلوگیری از بروز مشکلات نوسانات برق بهتر است تا از محافظ برق استفاده کنید.

نحوه ی رفع ارور E02 یا  F02در ماشین ظرفشویی بوش

نحوه ی رفع ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش

یکی از ساده ترین کار ها و ابتدایی ترین مواردی که می توانید آن را انجام دهید، روشن و خاموش کردن دستگاه می باشد. در واقع اگر این ارور به دلیل یک سری مشکلات جزئی اتفاق افتاده باشد، شما با فشار دادن دکمه ی on / off می توانید دستگاه را مجدد راه اندازی کنید و احتمال این که ارور بر طرف شود زیاد است. اما اگر با انجام این کار ارور رفع نشد، باید موارد تخصصی تری توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بوش انجام شود. همچنین رفع ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش نیازمند تجربه و تخصص بالایی می باشد و باید حتما توسط تکنسین انجام شود.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله گفتیم که ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش به معنای وجود مشکل در سیستم گرمایش آب اتفاق می افتد و علل بروز این ارور با ارور E01 کاملا یکی می باشد. معمولا بیشتر مشتریان به خاطر این ارور با مراکز تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش تماس نمی گیرند، بلکه به علت شستته نشدن تمیز ظروف و رفع این مشکل با این مراکز تماس می گیرند.

همچنین در صورت گرم نشدن آب، نسبت نمایش ارور E01 به ارور E02 بیشتر می باشد. البته تفاوتی زیادی بین این دو ارور وجود ندارد. اما اگر بخواهیم خیلی دقیق بگوییم، ارور e01 بیشتر مربوط به خرابی المنت و ارور e02 بیشتر مربوط به خرابی سنسور دما مربوط می باشد. که البته این دو مشکل ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و با یکدیگر در تعامل هستند، به همین خاطر می گویند که ارور e02 به دنبال ارور e01 ظاهر می شود و به صورت متناوب با این ارور ظاهر می شود.

نکات تکمیلی

این مقاله صرفا جهت بالابردن اطلاعات عمومی شما عزیزان در رابطه با علل ارور E02 یا  F02 در ماشین ظرفشویی بوش نوشته شده است و این مقاله قصد و جنبه ی آموزش تعمیرات این ارور را ندارد. بنابراین در صورتی که مهارت و تخصص کافی در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش را دارا نیستید، هرگز اقدام به بررسی و تعمیر دستگاه خود نکنید و این کار را به عهده ی یک تکنسین متخصص تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش