علت روشن نشدن جاروبرقی بوش

علت روشن نشدن جاروبرقی بوش

روشن نشدن جاروبرقی بوش، یکی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که بسیاری از افراد با این مشکل مواجه شده اند. احتمالا حداقل یک بار برای شما هم پیش آمده که با فشار دادن کلید روشن و خاموش دستگاه متوجه شوید که دستگاه روشن نمی شود و یا این که دستگاه حین کار خاموش شود و دیگر روشن نشود. روشن نشدن جاروبرقی بوش، ممکن است که بنا به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد. ما به عنوان مرکز تعمیر لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با علل روشن نشدن جاروبرقی بوش با شما عزیزان صحبت کنیم.

هنگام روشن نشدن جاروبرقی بوش باید چه اقداماتی را انجام دهیم ؟

اگر با فشار دادن کلید استارت جاروبرقی، دستگاه شما روشن نمی شود و یا حین کار دستگاه خاموش می شود و مجدد نمی توانید آن را روشن کنید، ممکن است که ابتدا به این فکر بیوفتید که احتمالا موتور دستگاه سوخته باشد، اما همیشه مشکل انقدر ها هم حاد نیست و ممکن است که جاروبرقی شما به خاطر سهل انگاری در استفاده از دستگاه و یا به علت یک سری مشکلات جزئی روشن نشود. بنابراین باید ابتدا منشاء مشکل را پیدا کنید. برای این منظور باید به دنبال علل احتمالی بروز این مشکل باشید. ما در ادامه به بررسی مهم ترین علل روشن نشدن جاروبرقی بوش خواهیم پرداخت.

دلایل روشن نشدن جاروبرقی بوش

  • خرابی پریز برق
  • خرابی دو شاخه و کابل برق دستگاه
  • خرابی سیم جمع کن
  • خرابی کلید روشن و خاموش دستگاه
  • خرابی موتور جاروبرقی بوش
  • خرابی رله روی برد الکترونیکی دستگاه

خرابی پریز برق

اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید مطمئن شوید که برق منزل نرفته باشد یا فیوز برق نپریده باشد، سپس باید وضعیت پریز برق که دستگاه خود را به آن وصل کرده اید بررسی کنید. به خصوص اگر هنگام جارو کشیدن از چندین پریز برق استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که ممکن است پریز برق مد نظر خراب بوده باشد، بنابراین بهتر است که یک دستگاه دیگری را جهت تست به آن پریز وصل کنید. اگر پریز برق سالم باشد، پس یعنی دستگاه شما مشکل دارد و باید بررسی های بیشتری انجام شود. همچنین برای بررسی پریز برق باید از یک فاز متر استفاده کنید. توجه داشته باشید که گاهی به علت مشکلات برق ساختمان یا نوسانات برق و یا کم بودن ولتاژ برق ساختمان ممکن است که دستگاه روشن نشود که این مورد به مشکلات برق ساختمان مربوط می باشد.

خرابی دو شاخه و کابل برق دستگاه

بعد از این که پریز برق را بررسی کردید، باید دو شاخه و کابل برق و محل اتصال سیم به دستگاه و سیم جمع کن دستگاه را نیز بررسی کنید. اگر دو شاخه آسیب دیده باشد و یا کابل خراب باشد، برق به دستگاه وارد نمی شود و در نتیجه دستگاه روشن نمی شود. برای تست این که آیا برق وارد موتور دستگاه می شود یا نه باید دستگاه را به برق وصل کنید و با استفاده از یک ولت متر این تست را انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر دو شاخه یا کابل برق معیوب باشد باید آن را تعویض کنید.

خرابی سیم جمع کن

یکی دیگر از علل روشن نشدن دستگاه، وجود مشکل در سیم جمع کن می باشد. سیم جمع کن دارای شاخک هایی می باشد که یکی فاز و دیگری نول می باشد. اگر سیم جمع کن خراب باشد، برق وارد سیم جمع کن می شود، اما دستگاه روشن نمی شود، زیرا از سیم جمع کن، برق وارد موتور نمی شود. در این صورت باید سیم جمع کن بررسی شود و در صورت خرابی باید این قطعه تعویض گردد.

خرابی کلید روشن و خاموش دستگاه

کلید خاموش و روشن یا کلید استارت، یکی دیگر از مواردی می باشد که در صورت روشن نشدن دستگاه باید آن را بررسی کنید. اگر مشکل از این قسمت باشد، با یک تعویض ساده کلید، مشکل بر طرف می شود. جهت بررسی سالم بودن یا خرابی کلید استارت باید از یک اهم متر استفاده کنید. اگر کلید سالم باشد، باید اهم متر در حالت روشن، صفر را نشان دهد و در حالت خاموش بی نهایت را نشان دهد.

خرابی موتور جاروبرقی بوش

و اما یکی دیگر از مواردی که باعث روشن نشدن جاروبرقی bosch شما می شود، ایراد در موتور می باشد. از آنجایی که مدار موتور به صورت سری می باشد، اگر یکی از قطعات در موتور خراب شوند، باعث می شود که موتور کلا کار نکند. در این صورت باید تک تک قطعات موتور توسط اهم متر بررسی شود. همچنین در صورت سوختن کامل موتور، باید موتور تعویض گردد. برای بررسی سوختن کامل موتور می توانید موتور را مستقیما به برق وصل کنید، در این صورت اگر موتور روشن نشد، به احتمال زیاد موتور سوخته است.

خرابی رله روی برد الکترونیکی دستگاه

امروزه برخی از مدل های جاروبرقی بوش دارای برد می باشند. روی برد یک رله وجود دارد. زمانی که شما جاروبرقی را روشن می کنید، رله ی روی برد، دستور روشن شدن موتور را صادر می کند. در نتیجه اگر برد خراب باشد، یا رله آسیب دیده باشد، دستگاه روشن نمی شود. در این صورت باید برد و رله بررسی شوند.

برطرف کردن علل روشن نشدن جاروبرقی بوش

جمع بندی

ما در این مقاله در رابطه با علت روشن نشدن جاروبرقی بوش با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که از مهم ترین علت های روشن نشدن جاروبرقی بوش می توان به خرابی دو شاخه یا کابل برق، خرابی کلید روشن و خاموش کردن دستگاه، خرابی سیم جمع کن، خرابی موتور، خرابی برد الکترونیکی و… اشاره کرد. بنابراین اگر جاروبرقی بوش شما روشن نمی شود، باید به ترتیب موارد گفته شده را بررسی کنید تا ایراد اصلی پیدا شود و متناسب با ایراد مربوطه تعمیر و یا تعویض قطعه ی مد نظر را انجام دهید تا مشکل روشن نشدن جاروبرقی بوش شما بر طرف گردد.

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید که این مقاله تنها جهت بالا بردن اطلاعات عمومی و آگاهی شما در زمینه ی شناخت این مشکل گرد آوری شده است و جنبه ی آموزش تعمیرات ندارد و اگر فرد فنی و با تجربه ای در زمینه تعمیرات جاروبرقی بوش نمی باشید، توصیه می کنیم که هرگز اقدام به بررسی و تعمیر جاروبرقی بوش نکنید و این کار را به عهده ی یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی بوش بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش