علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش

علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش

جاروبرقی و مشکل کاهش مکش آن

جاروبرقی‌های تولید شده توسط برند بوش، یکی از با کیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار است و در سالیان اخیر نیز توانسته به خوبی جایگاه خود را در بازارهای ایران پیدا کند. البته مدل‌های تولید شده توسط این برند نیز می‌تواند بنا به دلایلی، دچار مشکلاتی که شود که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، کم شدن مکش جاروبرقی بوش است.

مکش تولید شده جاروبرقی‌ها، توسط یک موتور فن داخل بدنه دستگاه به وجود می‌آید. شاید برای شما هم این مشکل پیش آمده باشد که سرعت دستگاه‌تان به شدت کم شده باشد. چرا مکش دستگاه کم شده است یا به طور کلی مکشی ندارد؟ این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است برای‌تان به وجود بیاید. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا دلایل این مشکل بزرگ را بررسی کنیم.

دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بوش

دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بوش

کاهش قدرت ماشین لباسشویی‌ها، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما به طور کلی می‌توان گفت که این مشکل جز ایرادهایی است که به راحتی برطرف می‎شود و برای این امر نیازی به صرف هزینه‌های زیادی نیست. البته این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 قبل از انجام هر کاری، ابتدا باید مجراهای عبوری، مانند لوله مکش دستگاه را بررسی کنید. دقت داشته باشید که یکی از ساده‌ترین دلایل این مشکل، مسدود بودن محفظه و یا شلنگ دستگاه می‌باشد. اما در صورتی که تمامی این مناطق عاری از هرگونه انسدادی بود، می‌توانید مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم را بررسی کنید.

کثیفی فیلترهای جاروبرقی

یکی از اصلی‌ترین دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بوش کثیف بودن فیلترهای جاروبرقی است. یک فیلتر کثیف، می‌تواند مانع از جاری شدن هوا به شکل استاندارد آن شود و در نتیجه باعث می‎شود تا قدرت مکش جاروبرقی کم شود. البته این امر می‌تواند باعث تمیز نشدن زمین نیز شود که بسیار اذیت کننده است.

 البته قبل از هرگونه بررسی و یا تعمیر جاروبرقی، بهتر است ابتدا دستگاه را از برق بکشید، سپس تمامی فیلترهای جاروبرقی را از درون آن خارج کنید. معمولا تمامی جاروبرقی‌ها دو عدد فیلتر دارند که یکی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون موتور و دیگری نیز برای فیلتر خروجی می‌باشد. برخی از فیلترها را می‌توانید به آرامی با برس تمیز کنید و برخی دیگر را هم باید به کلی تعویض کنید.

پر شدن کیسه جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث کم شدن مکش جاروبرقی بوش شود، پر شدن کیسه دستگاه است. دقت داشته باشید که این مورد باعث می‌‎شود قدرت دستگاه به شدت کاهش پیدا کند و در برخی مواقع نیز ممکن است کاری کند که دستگاه شما اصلا مکشی نداشته باشد. در صورتی که این مشکل برای شما به وجود بیاید و اقدامی برای تخلیه کیسه نکنید، ممکن است فشار زیادی به موتور وارد شود و حتی باعث سوختن موتور نیز شود. به همین دلیل بهتر است هر چه سریع‌تر برای تخلیه آن اقدام کنید تا هزینه‌های گزاف تعمیر موتور به شما تحمیل نشود.

البته در برخی  از جاروبرقی‌های شارژی هم که کیسه ندارند، معمولا یک محفظه بسیار کوچک برای جمع آوری گرد و خاک تعبیه شده است که همان نقش را دارد. دقت داشته باشید که این نوع جاروبرقی‌ها بسیار حساس هستند و باید خیلی سریع محفظه آن‌ها تخلیه شود و فیلترهای موجود در آن نیز مرتبا تمیز شوند. همچنین لازم به ذکر است که پاره شدن کیسه جاروبرقی نیز می‌تواند باعث کاهش مکش آن شود. بنابراین، زمانی که با چنین مشکلی مواجه شدید، بهتر است کیسه جاروبرقی را حتما بررسی کنید.

خرابی موتور

در برخی موارد نیز ممکن است  موتور دستگاه شما دلیل کم شدن مکش جاروبرقی بوش باشد. این مورد یک  مشکل فنی است و تعمیر آن نیاز به داشتن اطلاعات فنی مورد نیاز می‌باشد به همین دلیل، برای این که خسارت‌های بیشتری به دستگاه خود وارد نکنید، بهتر است از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی بوش  کمک بگیرید.

یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی موتور، کم شدن مکش جارو برقی و همچنین ایجاد دود است. البته در برخی موارد نیز ممکن است مشکل از موتور نباشد و تنها پره‌های موتور دچار مشکل شده باشند. این پره‌ها در واقع باعث می‎شوند تا گرد و غبار از کنار موتور عبور کنند و به داخل کیسه بروند.

اما در صورتی که دچار خرابی شده باشند یا شکسته باشند، موتور ممکن است دچار سر و صدا و یا حتی لرزش شود که می‌تواند منجر به کاهش مکش دستگاه شما هم شود. در این حالت باید پره‌های موتور خود را تعویض کنید تا عملکرد جاروبرقی شما مانند گذشته شود.

نکات مهم در مورد کم شدن مکش جاروبرقی بوش

نکات مهم در مورد کم شدن مکش جاروبرقی بوش

زمانی که با مشکل کاهش مکش جاروبرقی بوش مواجه شدید، بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا دستگاه‌تان دچار مشکل دیگری نشود. قبل از هر گونه اقدامی، ابتدا باید جاروبرقی را از برق بکشید. دقت داشته باشید که محصولات بوش تماما با استفاده از استانداردهای جهانی و قطعات حساس تولید می‎شود، به همین دلیل اگر دانش فنی لازم را ندارید، بهتر است مشکل خود را با یک تعمیر کار مجرب درمیان بگذارید و بخواهید تا آن را برطرف کند.

دقت داشته باشید که اگر بدون داشتن مهارت اقدام به تعمیر دستگاه کنید، ممکن است باعث شکستگی و یا خراب شدن قطعات دیگر شوید که این امر می‌تواند هزینه‌های بسیار بیشتر را برای شما به همراه داشته باشد. همچنین در برخی موارد مانند سوختن موتور، خرید یک جاروبرقی نو به صرفه‌تر از تعمیر همان جاروبرقی است.

سخن پایانی

در این مطلب با بررسی نکات و دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بوش همراه شما بودیم. جارو برقی یکی از لوازم خانگی‌های پرکاربرد در تمامی منازل است و در طول هفته ممکن است بارها از آن استفاده شود. به همین دلیل ممکن است مشکلاتی هم برای آن به وجود بیاید که کم شدن مکش، یکی از رایج‌ترین آن‌ها است. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بروز این مشکل و یا حتی مشکلات اساسی‌تر، سرویس منظم و تعویض به موقع فیلترهای موجود در دستگاه است. همچنین در صورت بروز مشکلات پیچیده که نیاز به بررسی توسط تکنسین ماهر است بهتر از مراکز تعمیرات لوازم خانگی بوش مانند مرکز تعمیرات بوش آرینا سرویس بخواهید تا با فرستادن تعمیرکار مشکل دسگاه شما را برطرف کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش