علت صدای زیاد جاروبرقی بوش

علت صدای زیاد جاروبرقی بوش

صدای زیاد جاروبرقی بوش و کلافگی مصرف کنندگان

جاروبرقی یکی از وسایل منزل است که به تنهایی صدای خیلی زیادی تولید می‌کند. به همین دلیل هنگام روشن بودن دستگاه ساکنین خانه کلافه خواهند شد. حال اگر این صدای ناهنجار از حالت عادی خود بیشتر شود، مشکلی بزرگ برای مصرف کننده و حتی همسایه‌های وی پیش می‌آید. در برخی موارد وجود مشکلات فنی یا استفاده نادرست باعث افزایش صدای جاروبرقی می‌شود. ما به عنوان مرکز تعمیر لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا دلایل ایجاد صدای زیاد جاروبرقی بوش را بررسی کنیم. پس اگر شما  هم با صدای این وسیله در منزل خود مشکل دارید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

به چه علتی صدای جاروبرقی بوش بالا می‌رود؟

به چه علتی صدای جاروبرقی بوش بالا می‌رود؟

همانطور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، تا حدی صدای زیاد جاروبرقی بوش طبیعی است. اما در برخی موارد این صدا از حد طبیعی خود خارج شده و باعث ناراحتی مصرف کننده می‌شود. به طور کلی افزایش صدای جاروبرقی به دو عامل بستگی دارد که عبارتند از:

  • بروز نقص فنی در قسمت‌های مختلف دستگاه که به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد
  • استفاده نادرست و عدم نگهداری صحیح که در دراز مدت صدا را بیشتر می‌کند

برخی از خرابی‌هایی که در جاروبرقی رخ می‌دهد، توسط مصرف کننده با اندکی دانش فنی قابل حل است. اما در بیشتر موارد باید کار به تعمیرکاران حرفه‌ای سپرده شوند. همچنین نگهداری اصولی جاروبرقی بوش نکات ساده‌ای دارد که باید تمامی مصرف کنندگان رعایت کنند. در ادامه مطلب این خرابی‌ها و نکات را به شما آموزش خواهیم داد.

خرابی موتور، اصلی‌ترین عامل ایجاد صدای اضافی

بدون موتور جاروبرقی بوش اصلی‌ترین عاملی است که در این دستگاه صدای زیادی تولید می‌کند. به همین دلیل زمانی که با مشکل صدای زیاد جاروبرقی بوش برخورد می‌کنید، در قدم اول باید این قطعه را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که موتور جاروبرقی جزو گران‌ترین قطعاتی است که در دستگاه وجود دارد. همچنین دستکاری غیر اصولی و صدمه زدن به آن فشار مالی زیادی به آن وارد خواهد کرد. پس در صورت مشکل با صدای موتور از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید. البته در مواقع زیادی رفع صدای موتور هزینه چندانی ندارد که در ادامه این بخش آن‌ها معرفی خواهیم کرد.

نقص در فن موتور

موتور جاروبرقی بوش شما یک فن مکنده در روی خود دارد که به فن کالکتور معروف است. در واقع گردش همین فن است که مکش قدرتمندی را درون لوله‌ها و خرطومی ایجاد کرده و زباله‌ها را از روی زمین جمع می‌کند. در برخی مواقع فن کالکتور دچار مشکل شده و صدای موتور را بالا می‌برد. اگر دست به آچار هستید و دانش فنی بالایی دارید، می‌توانید به سادگی به فن دستگاه دسترسی پیدا کنید. همچنین با تمیزکاری و روغن کاری مجدد فن، صدای جاروبرقی کاهش خواهد یافت.

مشکل در بلبرینگ‌ها

در درون موتور جاروبرقی شما یک بلبرینگ وجود دارد که شفت اصلی را نگاه می‌دارد. این قطعه به مرور زمان مستهلک شده و صدای ناهنجاری از خود تولید می‌کند. صدایی که به راحتی می‌توان آن را هنگام روشن و خاموش شدن دستگاه شنید. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، بهتر است که تعویض بلبرینگ را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید. همچنین این مشکل بیشتر برای دستگاه‌های قدیمی اتفاق می‌افتد؛ زیرا بلبرینگ موتور جاروبرقی‌های بوش طول عمر بسیار بالایی دارد.

خرابی خرطومی یا سری‌های جاروبرقی

شاید تصور کنید که فقط موتور ممکن است که مشکل صدای زیاد جاروبرقی بوش را به وجود بیاورد، اما قطعات ساده موجود در دستگاه نیز می‌تواند باعث تغییر صدا شوند. به عنوان مثال مکانیزم لوله تلسکوپی، خرطومی‌ و سری‌های مختلف جاروبرقی روی میزان صدا تاثیر می‌گذارد. خوشبختانه در صورت وجود مشکل در چنین قسمت‌هایی، با هزینه‌ای نسبتا مناسب و در کمترین زمان می‌توانید صدای دستگاه را کاهش دهید. البته قبل از هر اقدامی باید وجود مشکل در این قسمت‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

چگونه وجود مشکل در خرطومی را بررسی کنیم؟

در قدم اول، باید خرطومی را از اتصال اصلی به بدنه جاروبرقی جدا کنید تا متوجه شوید که صدای زیادی جاروبرقی بوش شما از این قسمت است. در صورتی که با جدا شدن خرطومی صدای دستگاه کاهش یافت، مطمئن باشید که مشکلی در لوله، خرطومی و سری‌های جاروبرقی وجود دارد. در قدم دوم، ببینید که زباله‌ای مسیر خرطومی یا لوله تلسکوپی را مسدود نکرده باشد. سپس تمامی سری‌ها را یک به یک روی دستگاه قرار دهید تا بتوانید قطعه معیوب را پیدا کنید. همچنین اگر شکستی روی سری‌ها یا پارگی روی خرطومی مشاهده کردید، بهتر است قطعه را به طور کامل با نمونه اصلی تعویض نمایید.

انتخاب دور بالا و مکش قوی جارو برقی

 

انتخاب دور بالا و مکش قوی جارو برقی

جالب است بدانید که عده زیادی از مصرف کنندگان به دلیل عدم شناخت دستگاه خود با مشکل صدای زیاد جاروبرقی بوش برخورد می‌کنید. توجه کنید که بیشتر مدل‌های جاروبرقی بوش توان بسیار بالایی دارند. به همین دلیل بدیهی است که در صورت کار با حداکثر دور و قدرت مشکل صدای دستگاه بالاتر برود. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت عدم نیاز به دورهای بالا، دستگاه را روی دورهای پایین تنظیم کرده تا صدای موتور کاهش یابد. با انجام این کار به دو امتیاز دیگر نیز می‌رسید که به شرح زیر هستند:

  • با استفاده دور پایین، مصرف برق جاروبرقی بوش شما به طور چشمگیری کاهش می‌یابد
  • استفاده از دورهای پایین موتور طول عمر دستگاه را افزایش داده و جلوی خرابی‌های رایج را در قسمت‌های مهم مانند موتور و بلبرینگ می‌گیرد

ارتباط فیلترهای دستگاه با صدای زیاد جاروبرقی بوش

یکی دیگر از دلایل بالا رفتن صدای جاروبرقی بوش مربوط به نگهداری اصولی دستگاه و تعویض به موقع فیلترها است. در صورتی که مصرف کننده به این موضوع توجهی نداشته باشد، قطعا با مشکل افزایش صدا برخورد خواهد کرد. همچنین نگهداری اصولی دستگاه و تعویض فیلترها نکات بسیار ساده‌ای دارد که در ادامه به آموزش آن‌ها می‌پردازیم.

آموزش تعمیر و نگهداری صحیح فیلترهای جاروبرقی بوش

بیشتر جاروبرقی‌های بوش دارای فیلترهای دائمی هستند. یعنی فیلتر نیازی به تعویض نداشته و با شست و شوی ساده دوباره قابل استفاده خواهد بود. سعی کنید که فیلتر ورودی هوای موتور و قسمت مشکل مخزن زباله را طی بازه‌های زمانی کوتاه و با هر با تعویض کیسه تمیزکاری نمایید. همچنین در صورتی که فیلترهای دستگاه یک بار مصرف هستند، نمونه‌های اصلی آن‌ها را از نمایندگی مجاز خریداری کرده و تعویض کنید.

آیا کیسه جارو برقی باعث افزایش صدا می‌شود؟

از دیگر دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش مربوط به تعویض دیرهنگام کیسه زباله می‌شود. در صورتی که کیسه پر باشد، دستگاه برای رسیدن به قدرت مکش مناسب باید با دورهای بالاتری کار کند که بار زیادی روی موتور می‌گذارد. به همین دلیل باید در زمان مناسب کیسه جاروبرقی را تعویض کنید.

زمان مناسب برای تعویض کیسه جاروبرقی

زمان مناسب برای تعویض کیسه جاروبرقی بوش

زمانی که   کیسه جاروبرقی پر می‌شود، بهتر است که آن را با نمونه جدید تعویض نمایید. توجه داشته باشید که برای تمامی مدل‌های جاروبرقی بوش کیسه یکبار مصرف استاندارد وجود دارد. این کیسه‌ها با هزینه‌ای مناسب قابل خریداری بوده و به شما کمک می‌کند تا با کمترین دردسر کیسه جاروبرقی را تعویض نمایید. همچنین باید این کیسه‌ها را از نمایندگی‌های معتبر خریداری نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا دلایل پیدایش مشکل صدای زیادی جاروبرقی بوش را به شما آموزش دهیم. در صورتی که نگهداری دستگاه را به درستی انجام دهید، دیگر با این مشکل مواجه نخواهید شد. همچنین هنگام برخورد با مشکل افزایش صدا از تعمیرکاران حرفه‌ای در زمینه تعمیر جاروبرقی بوش کمک بگیرید تا دستگاه را طبق اصول فنی بررسی کرده و عامل خرابی را از بین ببرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278