علت آبریزی یا نشت آب از ماشین لباسشویی بوش

علت آبریزی از ماشین لباسشویی بوش

آبریزی از ماشین لباسشویی بوش جزء مشکلات شایع در تمامی ماشین لباسشویی ها می باشد. معمولا این مشکل بنا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ما به عنوان مرکز تعمیر لوازم خانگی بوش قصد داریم تا به بررسی علل نشت آب از ماشین لباسشویی بوش بپردازیم، بنابراین اگر شما با این مشکل مواجه شدید و تمایل دارید تا بدانید چرا لباسشویی نشتی آب دارد؟ و به دنبال رفع این مشکل هستید، خواندن این مقاله می تواند اطلاعات مفیدی را به شما اضافه کند. توجه داشته باشید، نشت آب می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا ارتباط آب با برق بسیار خطرناک است، بنابراین حتی اگر متوجه ی کمی نشتی آب شدید، باید این مشکل را جدی بگیرید و سریعا اقدام به بررسی و رفع این مشکل کنید.

آبریزی از ماشین لباسشویی بوش

نشت آب در ماشین لباسشویی بدان معناست که دستگاه کار خود را به درستی انجام نمی دهد و احتمالا یکی از قطعات در دستگاه با مشکل مواجه شده اند. حالا این مشکل می تواند به خاطر پارگی یا شکستگی در اجزایی اتفاق افتاده باشد و یا این که یکی از قطعات مثل حسگر ها، وظیفه ی خود را به درستی انجام نداده باشند. بنابراین آبریزی از ماشین لباسشویی بوش، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که در ادامه به طور مفصل به بررسی مهم ترین دلایل آبریزی ماشین لباسشویی بوش خواهیم پرداخت. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چرا زیر ماشین لباسشویی بوش آّب جمع می شود، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علل آبریزی از ماشین لباسشویی بوش

علل آبریزی از ماشین لباسشویی بوش

 • پارگی شلنگ ورودی آب
 • پارگی شلنگ داخلی
 • خرابی شیر ورودی آب
 • خرابی دریچه ورودی آب
 • خرابی شیر برقی یا آکوا استاپ
 • خرابی لاستیک دور درب دستگاه
 • خرابی جا پودری
 • پارگی شلنگ تخلیه
 • خرابی پمپ تخلیه
 • سوراخ بودن دیگ
 • خرابی کاسه نمد و بلبرینگ

پارگی شلنگ ورودی آب

یکی از مهم ترین علل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی بوش، می تواند مربوط به پارگی شلنگ ورودی آب باشد. در واقع اولین موردی که در صورت نشت آب شما باید آن را بررسی کنید، شلنگ ورودی آب می باشد. فهمیدن نشت آب از شلنگ ورودی بسیار ساده می باشد. برای این منظور کافیست که دستگاه را کمی به سمت جلو بکشید تا بتوانید شلنگ ورودی آب که از لوله کشی اصلی منزل به پشت دستگاه وصل می شود را بررسی کنید. اگر شلنگ دچار پارگی شده بود، باید شلنگ را تعویض کنید. همچنین اگر شلنگ ورودی دچار تاخوردگی شده بود، باید آن را صاف کنید تا آب به راحتی بتواند جریان داشته باشد. علاوه بر این موارد باید مطمئن شوید که اتصالات و بست های این شلنگ کاملا محکم باشند تا آب از آن ها چکه نکند.

پارگی شلنگ داخلی

علاوه بر شلنگ ورودی آب و شلنگ تخلیه، دستگاه از داخل نیز دارای شلنگ های مختلفی می باشد. به عنوان مثال اگر صفحه بالایی دستگاه را بلند کنید، متوجه می شوید که یک لوله از شیر برقی وارد جاپودری می شود و سپس به وان وصل می شود، اگر این شلنگ دچار سایش یا پارگی شده باشد، شما شاهد نشت آب از قسمت بالای دستگاه خواهید بود. در این صورت شما باید شلنگ آسیب دیده را تعویض کنید.

خرابی شیر ورودی آب

یکی از علل آبریزی از ماشین لباسشویی بوش، خرابی شیر ورودی آب منزل می باشد. اگر شیر ورودی آب، یعنی همان شیری که دستگاه آب خود را از آن تامین می کند، خراب باشد، از این قسمت آب به بیرون نشت می کند. همچنین اگر اتصالات شیر ورودی آب منزل به شلنگ ورودی آب نیز دچار مشکل باشد، آب از این قسمت نشت می کند.

خرابی دریچه ورودی آب

دریچه ورودی آب، ورود آب گرم و سرد به داخل دستگاه را کنترل می کند. دریچه ووردی آب در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد و توسط یک شلنگ آب را از شیر آب منزل تامین می کند. اگر دریچه ورودی آب، ترک خورده باشد و یا آسیب دیده باشد، موجب نشت آب از ماشین لباسشویی بوش می شود.

خرابی شیر برقی یا آکوا استاپ

یکی دیگر از علل نشت آب از ماشین لباسشویی بوش، خرابی شیر برقی یا آکوا استاپ می باشد. توجه داشته باشید که امروزه در اکثر ماشین لباسشویی های بوش از سیستم آکوا استاپ استفاده شده است و آب توسط آکوا استاپ یا همان شیر برقی وارد دستگاه می شود. در نتیجه اگر آکوا استاپ آسیب دیده باشد، دستگاه نشت آب خواهد داشت. در صورت خرابی آکوا استاپ چاره ای جز تعویض این قطعه وجود ندارد.

خرابی لاستیک دور درب دستگاه

یکی دیگر از علل آبریزی از قسمت جلوی ماشین لباسشویی بوش و از قسمت زیر درب دستگاه، مربوط به خرابی لاستیک دور درب می باشد. معمولا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی، به مرور زمان دچار پوسیدگی می شود و یا ممکن است که لاستیک پاره شود و یا دفرمه شود. در این صورت آب از قسمت های معیوب لاستیک دور درب به بیرون نشت می کند. در این صورت شما باید لاستیک دور درب را تعویض کنید.

خرابی جا پودری

یکی دیگر از مواردی که منجربه نشت آب در ماشین لباسشویی بوش می شود، پوسیدگی یا شکستگی جا پودری می باشد. آب در طول چرخه ی خود، وارد جا پودری می شود و در این قسمت با مواد شوینده ترکیب می شود. اگر جا پودری شکسته باشد و یا بر اثر گشت زمان دچار پوسیدگی شده باشد، وقتی آب وارد این بخش می شود، به بیرون نشت می کند. همچنین در صورت رسوب کردن مواد شوینده در جاپودری نیز، این قطعه دچار پوسیدگی و سوراخ شدن می کند. بنابراین جهت جلوگیری از این مشکل، توصیه می کنیم که به طور مرتب جاپودری را تمیز کنید تا مواد شوینده در جا پودری جمع نشوند. همچنین در صورت ترک خوردگی جاپودری نیز باید این قطعه را تعویض کنید.

پارگی شلنگ تخلیه

یکی دیگر از دلایل نشت آب از لباسشویی بوش، مربوط به پارگی شلنگ تخلیه آب می باشد. یک سر شلنگ تخلیه به پمپ تخلیه وصل می شود و سر دیگر آن به فاضلاب منزل وصل می شود. اگر شلنگ تخلیه پاره شده باشد و یا شلنگ پوسیده شده باشد، آب به بیرون نشت می کند.

خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه یکی از مهم ترین اجزا در لباسشویی می باشد که وظیفه دارد آب کثیف را از دستگاه تخلیه کند. پمپ تخلیه در قسمت پایین و جلوی دستگاه قرار دارد. بنابراین اگر شما متوجه شدید که آب از قسمت جلو و پایین دستگاه نشت می کند، پس این احتمال وجود دارد که مقصر اصلی پمپ تخلیه باشد. برای دسترسی به پمپ تخلیه باید پنل جلویی دستگاه را باز کنید. اما قبل از هر گونه بررسی پمپ تخلیه باید توجه داشته باشید که برق دستگاه را قطع کنید و دو شاخه را از برق بکشید.

سوراخ بودن دیگ

یکی دیگر از مواردی که باید آن را بررسی کنید وضعیت دیگ می باشد. دیگ در اثر زنگ زدگی یا رسوب بیش از حد، ممکن است که سوراخ شود، و در نتیجه منجربه نشت آب می گردد. در این صورت باید قسمت سوراخ شده ی دیگ جوش داده شود و یا این که دیگ تعویض گردد.

خرابی کاسه نمد و بلبرینگ

اگر دستگاه شما تراز نباشد، در حین کار، در اثر لرزش و تکان های شدید، ممکن است که به بلبرینگ یا کاسه نمد آسیب وارد شود و در اثر خرابی کاسه نمد و بلبرینگ نیز دستگاه دچار نشتی شود. توجه داشته باشید که کاسه نمد و بلبرینگ ممکن است در اثر گذشت زمان و یا استفاده ی بیش از حد از ظرفیت دستگاه نیز آسیب ببینند و نیاز به تعویض داشته باشند. معمولا تعویض کاسه نمد و بلبرینگ با هم انجام می شود.

نحوه ی رفع نشتی آب در ماشین لباسشویی بوش

نحوه ی رفع نشتی آب در ماشین لباسشویی بوش

جهت رفع نشتی آب در ماشین لباسشویی بوش، باید به ترتیب مواردی که در این مقاله گفته شدند را بررسی کنید، یعنی بهتر است که ابتدا شلنگ ورودی، لاستیک دور درب و جاپودری را بررسی کنید و اگر این موارد مشکلی داشتند، ایراد را رفع کنید، همچنین اگر این موارد مشکلی نداشتند، باید یک سری بررسی های تخصصی تری انجام شود، که توصیه می کنیم سایر موارد توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی بوش انجام شوند، تا از بروز خسارت بیشتر در دستگاه جلوگیری شود.

نکات تکمیلی

توصیه می کنیم که نشت آب از ماشین لباسشویی را جدی بگیرید، به خصوص اگر نشت آب از زیر دستگاه اتفاق افتاده باشد، این مسئله بسیار جدی و خطرناک می باشد و خطر برق گرفتگی را به همراه دارد. همچنین لازم به ذکر است که این ایراد جزء، ایراد هایی می باشد که بهتر است حتما توسط تعمیرکار متخصص و با تجربه ی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش انجام شود، بنابراین اگر در این زمینه تجربه و دانش کافی ندارید، هرگز اقدام به تعمیر دستگاه نکنید و این مسئولیت را به تکنسین های کاربلد در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی بوش بسپارید.

جمع بندی بحث

نشت آب از ماشین لباسشویی بوش، به عنوان یکی از موارد پر تکرار در تعمیرات ماشین لباسشویی بوش و سایر برند ها تبدیل شده است. همانطور که گفته شد، ما به مهم ترین دلایل نشت آب در ماشین لباسشویی بوش اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم به ترتیب، به بیشترین احتمال نشت آب در لباسشویی بر اساس نتایجی که تا به حال به دست آوردیم اشاره کنیم، باید بگوییم که دلایل نشت آب به ترتیب مربوط به پارگی شلنگ ورودی یا شلنگ تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی دریچه ورودی آب، سوراخ بودن دیگ، خرابی کاسه نمد و بلبرینگ و… مربوط می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش