علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

خاموش شدن ناگهانی جاربرقی بوش، حین کار تقریبا یک مشکل نادر می باشد و گاهی می تواند نشان دهنده ی وجود یک مشکل جدی باشد و کمی نگران کننده باشد، اما گاهی نیز ممکن است که فقط بخاطر کنده شدن دو شاخه از پریز برق یا مشکلات جزئی این اتفاق افتاده باشد. به طور کلی خاموش شدن ناگهانی دستگاه، یکی از مهم ترین نشانه های وارد شدن فشار زیاد به موتور می باشد. حال ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مهم ترین علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش بپردازیم، بنابراین اگر جاروبرقی بوش شما حین کار به طور ناگهانی خاموش می شود، ما به عنوان مرکز تعمیر لوازم خانگی بوش خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم.

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

  • داغ شدن ترموستات
  • کثیف بودن فیلتر ها
  • پر بودن کیسه
  • کنده شدن سیم برق از پریز
  • قطع شدن سیم رابط در محل اتصال به موتور
  • انسداد مسیر مکش
  • تمام شدن زغال
  • آسیب دیدگی کلکتور
  • نیم سوز شدن موتور

داغ شدن ترموستات

امروزه در اکثر مدل های جاروبرقی بوش ترموستات حرارتی یا سنسور وجود دارد. ترموستات این وظیفه را دارد که در صورت گرم شدن بیش از حد موتور، دستگاه را خاموش کند، یعنی مدار رو قطع می کند و دستگاه را خاموش می کند. معمولا موتور دستگاه بعد از گذشت یک ربع یا نیم ساعت کارکرد داغ می شود و ترموستات فعال می شود که دستگاه خاموش شود. البته این مدت زمان، بستگی به توان حرارتی موتور دارد. در این صورت پس از خاموش شدن دستگاه، بلافاصله دستگاه روشن نمی شود، بلکه باید چند دقیقه صبر کنید تا موتور خنک شود و بتوانید دستگاه را روشن کنید.

کثیف بودن فیلتر ها

یکی دیگر از علل توقف ناگهانی جاروبرقی بوش، کثیف بودن فیلتر های دستگاه می باشد. فیلتر ها وظیفه ی هوا رسانی موتور را دارند و باعث جلوگیری از ورودی گرد و خاک به موتور می شوند. اگر فیلتر ها بیش از حد کثیف شوند، جریان هوا به موتور نمی رسد و موتور داغ می شود و سیستم ایمنی دستگاه فعال می شود و موتور را خاموش می کند.

پر بودن کیسه

یکی دیگر از علل خاموش شدن جاروبرقی بوش حین کار، پر شدن پاکت دستگاه می باشد. وقتی کیسه آشغال جاروبرقی پر باشد، دیگر گنجایشی برای جمع آوری زباله ی دیگری را نخواهد داشت و همین باعث می شود که دستگاه کار خود را ادامه ندهد و خاموش شود. در این صورت باید کسیه را چک کنید و در صورت پر بودن کیسه باید سریعا کیسه را خالی کنید و همیشه حواستان به پر شدن کیسه باشد، توجه داشته باشید، پر بودن کیسه علاوه بر کاهش مکش، باعث آسیب رساندن به موتور نیز می شود.

کنده شدن سیم برق از پریز

یکی از ساده ترین علل خاموش شدن ناگهانی دستگاه، کنده شده یا شل شدن دو شاخه از پریز برق می باشد. خیلی اوقات ممکن است که دو شاخه از برق جدا شود. بنابراین باید توجه داشته باشید که حین کار دو شاخه از پریز برق خارج نشده باشد. علاوه بر این باید اطمینان حاصل کنید، که دو شاخه تا انتها داخل پریز شده باشد و تا نصفه بیرون کشیده نشده باشد.

قطع شدن سیم رابط در محل اتصال به موتور

خیلی اوقات پیش می آید که ما سیم دستگاه را تا آخر باز می کنیم و هنگام جارو کشیدن حواسمان نیست و دستگاه را تا جایی که بتوانیم می کشیم. با کشیده شدن بیش از حد سیم، باعث می شود که سیم در محل اتصال سیم جمع کن به موتور، دچار مشکل شود و اتصال سیم قطع شود، در این صورت دیگر برق نمی تواند از سیم جمع کن وارد موتور شود و دستگاه خاموش می شود و حتی ممکن است که دیگر دستگاه روشن نشود.

انسداد مسیر مکش

اگر لوله خرطومی یا لوله تلسکوپی توسط زباله های بزرگ و حجیم مسدود شوند، باعث می شود که یک خلائی در دستگاه به وجود بیاید و انگار که دستگاه خفه می شود. در این صورت سیستم ایمنی دستگاه، جهت جلوگیری از آسیب زدن به موتور فعال می شود و دستگاه را خاموش می کند. در این صورت باید مسیر مکش دستگاه، یعنی لوله تلسکوپی و لوله خرطومی دستگاه را بررسی کنید و اگر زباله ای در این قسمت ها وجود داشت، آن را خارج کنید.

تمام شدن زغال

یکی دیگر از علل خاموش شدن جاروبرقی، تمام شدن زغال می باشد. همه ی موتور ها دارای زغال های کربنی می باشند. اگر زغال ها تمام شوند، جریان قطع می شود و یکدفعه دستگاه خاموش می شود. در این صورت باید زغال ها را بررسی کنید و اگر زغال ها تمام شده بودند، باید آن ها را تعویض کنید. همچنین باید در صورت کثیف شدن یا کوتاه شدن زغال موتور و کم بودن فاصله ی زغال ها با الکترود، اقدامات لازم را انجام دهید.

آسیب دیدگی کلکتور

همچنین اگر کلکتور یا استاتور آسیب ببینند، دستگاه یکباره خاموش می شود. کلکتور یک قطعه ی متحرک در داخل موتور جاروبرقی می باشد و استاتور نیز یک قطعه ی ثابت می باشد. خرابی هر یک از این قطعات به معنای کار نکردن موتور و خاموش شدن دستگاه می باشد. در نتیجه باید وضعیت کلکتور و استاتور نیز بررسی شوند.

نیم سوز شدن موتور

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش در حین کار، نیم سوز شدن موتور می باشد. معمولا موتور قبل از این که کاملا بسوزد، نیم سوز می شود، بنابراین نیم سوز شدن موتور، یکی از علائم سوختن کامل موتور می باشد. در نتیجه اگر به نیم سوز بودن یا سوختن موتور مشکوک هستید، باید سلامت موتور را بررسی کنید. برای بررسی اجزای موتور باید از اهم متر استفاده کنید.

 

جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با مهم ترین علت های خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش، با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این مشکل به علت عواملی از قبیل فعال شدن ترموستات، خارج شدن دو شاخه از پریز برق، قطعی سیم در قسمت سیم جمع کن، تمام شدن زغال موتور، خرابی کلکتور، نیم سوز شدن یا سوختن موتور و… اتفاق می افتد. همچنین علاوه بر مواردی که گفته شدند، خرابی دو شاخه، خرابی سیم جمع کن، آسیب دیدگی کابل برق، نوسانات برق، نیم سوز شدن آرمیچر، خرابی رله، نیم سوز شدن کلاف های میدان و… نیز می توانند باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش شما شوند. در این مواقع در صورت نداشتن تخصص در تعمیرات جاروبرقی بوش بهتر است که از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر جاروبرقی بوش کمک بخواهید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش