علت باز نشدن درب لباسشویی بوش

علت باز نشدن درب لباسشویی بوش

قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش

بوش یکی از بهترین برندهای ماشین لباسشویی است که دستگاه‌هایی با کیفیت بسیار بالا به مشتریان خود عرضه می کند. اگرچه کیفیت بالای محصولات این برند غیرقابل انکار است، اما ممکن است ماشین لباسشویی بوش نیز با برخی ایرادات روبرو شود. یکی از این ایرادات باز نشدن درب لباسشویی بوش است. باز نشدن درب ماشین لباسشویی بسیار آزاردهنده است و احتمالا ساعات زیادی از وقت شما را می گیرد. اما چه عواملی باعث بروز این مشکل می‌شوند و چگونه می‌توان این ایراد را رفع کرد؟

بازنشدن درب ماشین لباسشویی می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ یا فعال بودن قفل کودک رخ دهد. اگر می خواهید مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی خود را عیب یابی و رفع کنید، با ما تا انتهای این مطلب که توسط مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس تهیه شده است همراه باشید.

دلایل باز نشدن درب لباسشویی بوش کدام اند؟

دلایل باز نشدن درب لباسشویی بوش کدام اند؟

قفل شدن و باز نشدن درب ماشین لباسشویی عملا استفاده از دستگاه را غیرممکن می سازد. معمولا این مشکل به دلیل خرابی در برخی قطعات یا بروز اختلال در آن ها رخ می دهد. در ادامه تمام دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش را به شما معرفی می کنیم.

خرابی دستگیره درب ماشین لباسشویی بوش

دستگیره درب ماشین لباسشویی بوش مقاومت خیلی بالایی در برابر فشار ندارد. بنابراین در صورت وارد شدن فشار زیاد ممکن است دچار شکستگی شود. زمانی که دستگیره درب دستگاه بشکند، شل شده و با حالتی غیرطبیعی حرکت می کند. برای حل این مشکل در خانه راهکار مشخصی وجود ندارد. در واقع می توانید از پیچ گوشتی یا یک میله نازک برای باز کردن درب دستگاه استفاده کنید. هر چند که پیشنهاد می شود این کار را به دست متخصصین بسپارید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

قفل کودک؛ یکی از دلایل احتمالی باز نشدن درب لباسشویی بوش

قفل کودک می تواند یکی از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش باشد. بسیاری از افرادی که با این مشکل روبرو می شوند، به گزینه قفل کودک هیچ توجهی نمی کنند و به دنبال خرابی های دیگری در ماشین لباسشویی هستند. قفل کودک اگر خواسته یا ناخواسته فعال شده باشد، اجازه باز شدن درب ماشین لباسشویی به هیچ از طرف دستگاه صادر نخواهد شد. اگر احتمال می دهید که مشکل باز نشدن درب دستگاه به خاطر قفل کودک است، مراحل زیر را طی کنید:

  • دکمه شروع را فشار داده و سپس به مدت 5 ثانیه نگه دارید
  • منتظر صدای بوق باشید
  • بعد از شنیدن صدای بوق دکمه های rpm و finished in را همزمان و به مدت ۳ ثانیه نگه دارید
  • حالا قفل کودک غیرفعال شده است

باز نشدن درب ماشین لباسشویی به دلیل فعال بودن قفل حرارتی

یکی از امکانات محافظتی که در انواع مدل های ماشین لباسشویی بوش قرار دارد، سنسور حرارتی است. این قطعه که به نام قفل حرارتی شناخته می شود، وظیفه جلوگیری از خروج حرارت را در هنگام شستشوهای همراه با آب گرم را برعهده دارد. این قطعه تا زمانی که دستگاه کاملا خنک نشود، امکان باز شدن درب دستگاه را فراهم نمی کند.

حال در برخی موارد ممکن است قفل حرارتی کمی کند عمل کند و حتی پس از گذشت چند دقیقه از اتمام شستشو، همچنان فعال باشد. پس اگر درب ماشین لباسشویی بوش بسته شدن و نمی توانید آن را باز کنید، بهتر است این مورد را نیز در نظر داشته و چند دقیقه ای به دستگاه فرصت دهید تا خنک شود.

استفاده نامناسب از ظرفیت ماشین لباسشویی

یکی از مواردی که بسیاری از افراد توجهی به آن ندارند، ظرفیت ماشین لباسشویی بوش است. برای مثال یک دستگاه ماشین لباسشویی حداکثر 7 کیلوگرم ظرفیت دارد و افراد بیشتر از این مقدار لباس درون آن قرار می‌دهند. در چنین شرایطی دستگاه نمی تواند این حجم از لباس را تحمل کند. این شکل استفاده از ماشین لباسشویی بوش علاوه بر قفل شدن درب دستگاه، ممکن است با خرابی شدید در قطعات دیگر نیز همراه باشد و خسارات زیادی را به شما وارد کند. پس لازم لباس ها را به مقدار مجاز و حتی کمتر از آن درون ماشین لباسشویی قرار دهید تا با مشکل قفل شدن درب دستگاه روبرو نشوید.

گیر کردن لباس های کوچک میان درب و محفظه

لباس های کوچک مثل جوراب ها می‌توانند در فضای خالی میان درب و محفظه ماشین لباسشویی بوش گیر کنند. قرار گرفتن لباس ها در این فضا باعث می شود که درب دستگاه به سختی باز شود یا این که هرگز باز نشود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر لباس های کوچک را به یکدیگر گره زده و سپس درون دستگاه قرار دهید.

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی بوش

یکی از قطعاتی که در تمام مدل های ماشین لباسشویی بوش وجود دارد، میکروسوئیچ درب دستگاه است. این قطعه به منظور حفظ امنیت کاربران ساخته شده و در زمان شستشو درب دستگاه را کاملا  قفل می‌کند تا افراد خواسته یا ناخواسته آن را باز نکنند. قطعه میکروسوئیچ معمولا بلافاصله پس از اتمام فرایند شستشو یا گذشت چند دقیقه فرمان باز شدن درب ماشین لباسشویی را صادر می کند. در چنین شرایطی واضح است که خرابی در این قطعه می‌تواند مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش را به همراه داشته باشد.

میکروسوئیچ قطعه ای بسیار حساس است که در بیشتر مواقع غیرقابل تعمیر است و لازم است که آن را تعویض کنید. باید توجه داشته باشید که تعمیر یا تعویض این قطعه کار آسانی نیست و علاوه بر ابزار حرفه ای نیازمند تجربه بالایی در زمینه تعمیر قطعات ماشین لباسشویی بوش است.

انسداد مجرای خروجی آب

اگر آب و باقی مواد شوینده به درستی از ماشین لباسشویی بوش خارج نشوند، هرگز قادر به باز کردن درب آن نخواهید بود. معمولا تنها دلیل بروز این مشکل، انسداد در مجرای خروجی آب یا قطعات مربوطه است. برای حل این مشکل لوله خروجی آب، پمپ تخلیه و فیلتر خروجی دستگاه را بررسی و در صورت نیاز برای رفع گرفتگی آن ها اقدام کنید. معمولا گرفتگی لوله و مجرای خروجی با شستشو قابل حل است. اما خرابی در قطعات دیگر مثل پمپ خروجی آب، دارای شرایط پیچیده ای است.

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

برد الکترونیکی را می توان به عنوان قلب تپنده ماشین لباسشویی بوش معرفی کرد. در واقع این قطعه است که دستورها را صادر کرده و شستشوها را برنامه ریزی می کند. اگر این قطعه دچار آسیب شود، احتمالا مشکلات بسیاری را ایجاد خواهد کرد. اگر برد الکترونیکی نتواند به درستی برنامه ریزی و دستورها را برای آغاز و پایان فرایند شستشو مدیریت کند، ممکن است که باز شدن درب دستگاه نیز با اختلال روبرو شود.

باز کردن اضطراری درب ماشین لباسشویی بوش

در مواقعی که درب ماشین لباسشویی بوش باز نمی شود، بیشتر افراد نمی توانند مشکل را عیب یابی و رفع کنند. اما با این حال یک روش وجود دارد که می توان با استفاده از آن درب دستگاه را به شکل اضطراری باز کرد و در فرصت‌های دیگر به تعمیر و عیب یابی این مشکل پرداخت.

برای باز کردن اضطرای درب ماشین لباسشویی بوش مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا صبر کنید تا فرایند شستشو به اتمام برسد و سپس دستگاه را از جریان برق جدا کنید
  • درپوشی که در قسمت پایین دستگاه وجود دارد را باز کنید
  • در پشت درپوش یک ضامن رنگی وجود دارد، آن را به سمت پایین بکشید تا درب دستگاه باز شود

آیا می توانیم مشکل باز نشدن درب لباسشویی بوش را در خودمان رفع کنیم؟

آیا می توانیم مشکل باز نشدن درب لباسشویی بوش را در خودمان رفع کنیم؟

برخی از ایراداتی که باعث می شوند درب ماشین لباسشویی بوش باز نشود را خودمان نیز می توانیم رفع کنیم. مواردی مثل فعال بودن قفل کودک، گرفتگی مجرای خروجی آب و دیگر مسائل که نیاز به ابزار یا دانش ویژه ندارند. اما گاهی نیز ممکن است مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی به دلایل پیچیده تری مثل خرابی میکروسوئیچ رخ داده باشد. رفع این مشکلات به دانش تخصصی نیاز دارد و بهتر است قبل از انجام هر کاری با کارشناسان تعمیر لباسشویی بوش  تماس بگیرید و حل مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی را به آن ها بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش