علت خاموش شدن یخچال فریزر بوش

علت خاموش شدن یخچال فریزر بوش

خاموش شدن یخچال فریزر بوش ناشی از اتصالات برقی است

یخچال های قدیمی و جدید بوش، در برخی موارد به طور ناگهانی خاموش می شوند. این اتفاق چندان نگران کننده نیست و در بیشتر مواقع به دلیل عدم اتصالات صحیح برقی رخ می دهد. رفع این نواقص کار پیچیده ای نیست و می توان با شناخت دلایل آن ها، یخچال را به حال نرمال بازگرداند. برای رفع این نواقص باید با قطعات یخچال فریزر بوش آشنا باشید و سپس نسبت به رفع خاموش شدن یخچال فریزر بوش اقدام کنید.

علت خاموش شدن یخچال فریزر بوش چیست؟

به صورت طبیعی خاموش شدن خودکار یخچال فریزر نقص به شمار نمی رود. این مکانیزم برای استراحت دادن به موتور دستگاه، فرآیند یخ سازی، جلوگیری از برفک زدن و… انجام می شود و در طول 24 ساعت، ساعاتی را به صورت اتوماتیک برای انجام این کارها خاموش می شود. اما خاموش شدن ناگهانی این وسیله از جمله نقص های مهم است که باید با دقت بررسی شود. بیشتر نقص های موجود در یخچال های مکانیکی و الکترونیکی برای خاموش شدن این وسیله مشابه هستند، اما برای آشنایی بهتر با این نقص، باید با نوع آسیب به بخش های هر کدام از انواع یخچال ها آشنا بود. در این مطلب از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس به بررسی این مشکلات می پردازیم.

خاموش شدن یخچال های مکانیکی؛ از آسیب به ترموستات تا قطع اتصالات

خاموش شدن یخچال های مکانیکی؛ از آسیب به ترموستات تا قطع اتصالات

برای شناخت علت های خاموش شدن یخچال فریزر بوش، باید به نوع یخچال توجه کرد. یخچال های مکانیکی در ساختار خود به جای استفاده از برد الکترونیکی از تایمر استفاده می کنند و روند فرمان دهی متفاوت تری را دنبال می کنند. این یخچال ها بر خلاف نوع الکترونیکی آن ها، بدون اعلام اخطار مبنی بر عملکرد نامناسب یخچال، به طور ناگهان خاموش می شوند.

اصلی ترین علت های خاموش شدن یخچال فریزر بوش با مکانیزم مکانیکی، عبارتند از:

  • خرابی اتصالات: پوسیدگی، پارگی و از بین رفتن سیم یخچال و یا خراب بودن پریز برق می تواند عامل خاموش شدن یخچال باشد
  • خرابی ترموستات: آسیب به ترموستات باعث عدم توانایی فرمان صحیح به کمپرسور برای روشن و خاموش شدن می شود. به همین دلیل ممکن است یخچال خاموش شود و حتی خاموش بماند
  • خرابی کمپرسور: با توجه به وظایف مهمی که کمپرسور به عنوان قلب تپنده یخچال بر عهده دارد، نیمسوز شدن یا سوختن این قطعه می تواند باعث خاموش شدن یخچال فریزر بوش شود
  • خرابی رله اورلود: در بیشتر مواقعی که موتور از کار افتاده است، به احتمال بسیار زیاد رله اورلود آن نیز سوخته است. چرا که این قطعه مسئول راه اندازی موتور یخچال است

یخچال های الکترونیکی علل متفاوتی برای خاموشی ناگهانی دارند

 بسیاری از دلایل خاموش شدن یخچال فریزر بوش در یخچال های الکترونیکی مانند نوع مکانیکی آن ها است. اما با توجه به تعبیه شدن برخی قطعات بیشتر در آن ها، دلایل متفاوت تری نیز به سایر دلایل خاموش شدن این وسیله خانگی اضافه شده است. در ادامه به مهم ترین دلایل خاموش شدن یخچال فریزر بوش اشاره می کنیم.

سوختن محافظ یخچال

دستگاه محافظ با مکانیزم حمایتی از یخچال، مسئول کنترل نوسانات برق شهری و افزایش عمر لوازم برقی را بر عهده دارد. در این صورت به جای اتصال مستقیم سیم به پریز برق، آن را به محافظ متصل کرده تا یخچال از برقی بدون نوسان استفاده کند. در مواقع نوسانات شدید برق، محافظ آسیب می بیند و با اخلال در عملکرد آن، یخچال نیز خاموش می شود.

مشکلات برق ورودی

در بسیاری از موارد علت اصلی خاموش شدن یخچال فریزر بوش، عدم اتصال دو شاخه آن به پریز و نرسیدن برق به موتور دستگاه است. ممکن است در هنگام نظافت آشپزخانه یا جا به جایی یخچال، بدون اطلاع ما، دوشاخه یخچال از پریز آن جدا شده باشد. بررسی و اطمینان از ورود برق به یخچال اولین اقدام برای عیب یابی دستگاه و شروع تعمیر این وسیله خانگی است.

سوختن یا نیم سوز شدن کپمرسور؛ نقصی مشترک با یخچال های مکانیکی

شایع ترین عامل برای خاموش شدن موتور یخچال ها، سوختن یا نیم سوز شدن آن ها است. این نقص که در هر دو نوع یخچال یکسان است، عملکرد تمام بخش های مختلف دستگاه را مختل می کند. کمپرسور وظیفه انتقال گاز مبرد در یخچال و روشن نگه داشتن فن های خنک کننده را بر عهده دارد. فرسودگی موتور به دلیل گرمای بیش از حد، کلسیفیکاسیون (calcification)، آسیب شیمیایی یا استفاده طولانی مدت، باعث عدم توانایی اتصالات این قطعه برای توان کمپرسور می شود و از دلایل خاموش شدن یخچال فریزر بوش به شمار می رود.

خرابی برد ADC؛ عاملی مهم در خاموش شدن یخچال فریزر بوش

برد ADC نوعی از مبدل آنالوگ به دیجتال است که با مدیریت تایمرهای یخ زدایی (دیفراست) و کمپرسورها، به مکانیزم سرمایشی یخچال کمک فراوانی می کند. این برد با برد کنترل دستگاه متفاوت است. برای آگاهی از این که آیا عامل خاموش شدن یخچال فریزر بوش برد ADC است یا خیر، کافی است یخچال را از برق کشیده و بلافاصله آن را به برق بزنید. در صورت روشن شدن فوری دستگاه، برد ADC ایراد دارد.

آسیب به برد الکترونیکی یخچال؛ وقتی مغز دستگاه از کار می افتد

در بیشتر یخچال های الکترونیکی آسیب به برد و قطعات مختلف آن، عامل اصلی خاموش شدن یخچال فریزر بوش است. این قطعه با مدیریت دستورها و ارسال آن ها به بخش های مختلف یخچال، نقش مهمی در عملکرد صحیح این وسیله خانگی دارد. برد الکترونیکی به طور معمول بر روی درب یخچال نصب می‌شود و به کاربر اجازه کم و زیاد کردن دمای دستگاه را می‌دهد. با توجه به تخصصی بودن این قطعه، در صورت آسیب به آن، برای تعویض آن حتما از تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر یخچال بوش کمک بگیرید.

خرابی تایمر دیفراست در خاموش شدن یخچال فریزر موثر است

تایمر دیفراست مسئول کنترل کردن زمان فعال شدن یخ زدایی در یخچال است. به همین دلیل این بخش فقط به صورت اتوماتیک در زمان های مشخصی کار می کند و خاموش شدن یخچال در هنگام سلامت این قطعه امری طبیعی است. اما اگر یخچال پس از روشن شدن بلافاصله خاموش می شود، یکی از دلایل آن خرابی تایمر دیفراست است.

خرابی رله استارت؛ عاملی که موتور را روشن نمی کند

وظیفه اصلی رله استارت، روشن کردن موتور دستگاه بوش است. این قطعه الکترومغناطیسی با دریافت جریان برق حالتی آهن ربایی به خود می گیرد و با جذب قطعه ای فلزی کمپرسور را روشن می کند. آسیب دیدن رله استارت تاثیر مستقیمی در خاموش شدن یخچال فریزر بوش دارد.

کثیف بودن کویل‌ های کندانسور سبب افزایش دما و خاموش شدن یخچال می شوند

در صورت عدم نظافت به موقع کویل های کندانسور، گرد و غبار موجود بر روی این قطعه باعث افزایش دمای کندانسور می شود و عاملی برای خاموش شدن یخچال فرزیر بوش به شمار می رود. این کویل ها متناسب با نوع یخچال بوش، در پشت یخچال یا پایین آن قرار دارند و به راحتی می توان آن ها را تمیز کرد.

برای پیدا کردن علت خاموش شدن یخچال، به نوع این وسیله دقت کنید

برای پیدا کردن علت خاموش شدن یخچال، به نوع این وسیله دقت کنید

متناسب با مکانیزم طراحی شده برای یخچال های مکانیکی و الکترونیکی برند بوش، هر کدام از این دستگاه ها به دلایل مختلفی خاموش می شوند. بیشتر علت های خاموش شدن آن ها، با یکدیگر مشابه هستند، اما آگاهی از نوع دستگاه و وظایف هر قطعه در آن ها، به رفع نقص خاموش شدن یخچال فریزر بوش کمک زیادی می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش