علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش

علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش

روشن نشدن یخچال فریزر بوش؛ نقصی مهم و پیچیده

پس از تغییر جای یخچال فریزر یا شستن محفظه داخلی آن برای نظافت، ممکن است این وسیله خانگی پس از اتصال به برق روشن نشود. این مشکل یکی از نقص های رایج در انواع یخچال های بوش به شمار می رود که به دلایل متعددی بستگی دارد. عوامل متعدد روشن نشدن یخچال فریزر بوش، با توجه به پیچیده بودن و تخصصی بودن آن ها، باید توسط متخصصان ماهر در زمینه تعمیر یخچال بوش بررسی شوند.

آگاهی از دلایل روشن نشدن یخچال؛ اولین قدم برای ارائه راهکار مناسب

برای آن که بتوان خسارات ناشی از روشن نشدن یخچال فریزر بوش را به حداقل رساند، مهم ترین کار، شناخت دلایل این نقص است. از آن جایی که دلایل متعددی برای روشن نشدن این وسیله خانگی وجود دارد، آگاهی از آن ها، به کاهش خسارات کمک زیادی می کند؛ بنابراین در صورت بروز چنین نقصی در یخچال ها، پیش از سپردن این وسیله به تعمیرکاران باید با علت روشن نشدن یخچال آشنا بود.

علت روشن نشدن یخچال بوش چیست؟

علت روشن نشدن یخچال بوش چیست؟

روشن نشدن یخچال فریزر بوش به دلایل متعددی بستگی دارد. هفت عامل اصلی در به وجود آمدن این نقص نقش دارند که در بیشتر موارد آسیب به موتور و آسیب به برد الکترونیکی از سایر موارد، نگران کننده تر است. این نقص بیشتر به دلیل شوک های ناگهانی برق و آسیب دیدن قطعات ناشی از این شوک به وجود می آید. برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از سیستم های محافظ قوی برای یخچال ضروری است. در ادامه به مهم ترین دلایل روشن نشدن یخچال فریزر بوش می پردازیم.

اخلال در تامین برق یخچال؛ نقصی رایج و مهم

هنگام نرسیدن برق به یخچال، این وسیله خانگی روشن نمی شود و باید تمام اتصالات موجود میان برق و یخچال را بررسی کرد. کشیدگی و پارگی کابل برق یخچال، سالم نبودن پریز برق، ایراد در کنتور و فیوز و آسیب به محافظ و ترانس از اصلی ترین دلایل اخلال در تامین برق یخچال به شمار می روند. در صورت روشن نشدن یخچال اولین اقدام بررسی این موارد است. در صورت سالم بودن اتصالات، احتمال آسیب به سیم کشی داخلی یخچال وجود دارد.

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال بوش؛ عامل اصلی روشن نشدن این وسیله خانگی

موتور یخچال اصلی ترین بخش این وسیله خانگی است که نیم سوز شدن یا سوختن کامل آن باعث روشن نشدن یخچال فریز بوش می شود. نرسیدن برق به موتور یا کمپرسور از دیگر دلایل روشن نشدن یخچال فریزر بوش است. در این صورت با بررسی قطعاتی مانند رله استارت و خازن های کمپرسور می توان مشکل را رفع نمود. عدم استارت زدن یخچال و شنیده شدن صدای کلیک در آن مربوط به خرابی رله استارت و خازن های کمپرسور است. اما در صورت استارت زدن و خاموش شدن بلافاصله کمپرسور باید موتور یخچال را تعمیر کرد.

از سوی دیگر اورلود امنیت یخچال را در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد بر عهده دارد. داغ شدن غیرطبیعی یخچال، باعث خاموش شدن آن توسط اورلود شده و تا زمان سردشدن کامل موتور، این وسیله خانگی روشن نمی شود؛ بنابراین خرابی قطعات مختلف کمپرسور مانند رله، خازن و اورلود نقشی مهم در روشن نشدن یخچال فریزر بوش دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

آسیب به ترموستات

کار اصلی ترموستات تنظیم دما برای یخچال است. در صورت افزایش دمای کابین یخچال و خارج شدن از حد استاندارد تعیین شده، ترموستات فرمان روشن شدن را به موتور صادر می کند تا از این طریق دمای داخل محفظه یخچال را به تعادل برساند. خرابی ترموستات یکی از اصلی ترین علت های روشن نشدن یخچال فریزر بوش است که در صورت این اتفاق باید آن را با ترموستات سالمی تعویض کرد.

یکی از راهکارهای شناخت آسیب دیدن ترموستات، خاموش و روشن کردن یخچال است. با خاموش کردن این وسیله و روشن کردن آن بعد از 5 دقیقه، در صورت روشن نشدن موتور یخچال با وجود این که تامین برق آن مشکلی نداشته باشد، احتمال سوختن و آسیب دیدن ترموستات وجود دارد.

از دیگر علائم آسیب به ترموستات عبارتند از:

 • کارکردن یخچال به صورت تمام وقت و استراحت نکردن آن
 • برق داشتن یخچال و روشن بودن لامپ های آن، اما روشن نبودن موتور یخچال
 • سرد بودن موتور یا کمپرسور یخچال در حالی که به برق متصل است

ایراد در برد الکترونیکی و اختلال در مکانیزم روشن شدن یخچال

برد الکترونیکی مسئولیت کنترل تمامی بخش ها و قطعات یخچال فریزر بوش را بر عهده دارد. این قطعه در صورت ضربه، نفوذ آب و رطوبت، افزایش دما و نوسان برق آسیب می بیند. آسیب به هر یک از بخش های این قطعه باعث عدم انتقال صحیح دستورات لازم به بخش های مختلف یخچال می شود و می تواند یکی از دلایل روشن نشدن یخچال فریزر بوش باشد. از آن جایی که قطعات مختلفی روی برد الکترونیکی نصب می شوند، برای آگاهی دقیق از قسمت آسیب دیده، باید از متخصصان ماهر کمک گرفت. با این حال علائمی وجود دارند که ظهور آن ها ناشی از آسیب دیدن برد الکترونیکی است.

این علائم عبارتند از:

 • روشن نشدن صفحه نمایش و خاموش بودن اعداد روی آن
 • روشن و خاموش شدن سریع صفحه نمایشگر
 • نشان دادن ارور بر روی نمایشگر
 • از کار افتادن قطعاتی مانند موتور، سیستم دیفراست، ترموستات و …
 • عدم نمایش صحیح دمای یخچال
 • شنیده شدن صدای ممتد بوق
 • خنک نکردن یخچال
 • برفک زدن
 • کارکردن هر دو فن موجود در یخچال در زمان خاموش بودن کمپرسور
 • یکسره کارکردن یخچال

ایراد در سیم کشی داخلی؛ عامل پنهان روشن نشدن یخچال فریزر بوش

ایراد در سیم کشی داخلی در یخچال های شرکت بوش، یکی از دلایل روشن نشدن آن ها به شمار می رود. در چنین شرایطی احتمال شل شدن یا قطع شدن اتصالات قطعات مهمی مانند کمپرسور در درون یخچال وجود دارد. با وجود این که این نقص، ایرادی نادر است؛ اما با توجه به احتمال وقوع آن، در صورتی که علت روشن شدن یخچال موارد قبلی نباشند، این نقص باید توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود.

خرابی تایمر دیفراست؛ وقتی هیتر خاموش نمی شود

پس از فعالیت طولانی یخچال، این دستگاه برای ذوب کردن برفک های کویل های اواپراتور، روی آن اتومات کرده و خاموش می شود. در این زمان وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر بر عهده تایمر دیفراست است که باید فرمان مناسب را به این دو قطعه صادر کند. تایمر دیفراست به صورت متناوب و در بازه های زمانی یکسان شروع به کار می کند و با متصل کردن برق المنت، برفک روی اواپراتور را توسط گرمای ایجاد شده گرم کن از بین می برد. این قطعه در یخچال فریزرهای فاقد مدار الکتریکی کاربرد دارد که عمل یخ ‌زدایی در آن ها به صورت مکانیکی صورت می گیرد.

در برخی مواقع علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش، خرابی تایمر دیفراست است باعث خاموش نشدن هیتر می شود. بهترین راهکار در این شرایط تعویض تایمر است که باید برای کاهش خسارات بیشتر توسط تکنسینی مجرب انجام شود.

روشن نشدن یخچال فریزر بوش را جدی بگیرید

روشن نشدن یخچال فریزر بوش را جدی بگیرید

علت روشن نشدن یخچال هر چه باشد، باید آن را جدی گرفت. این نقص نشانه مهمی برای آسیب به موتور و برد الکترونیکی به شمار می رود. این قطعات از اصلی ترین بخش های سخت افزاری یخچال هستند که در صورت آسیب دیدن هر کدام از آن ها، خسارات زیادی به دستگاه وارد می شوند. در صورت مشاهده این نقص برای امنیت و کاهش هزینه های خرید و تعمیر مجدد قطعات، از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش