علت ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

علت ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

برند بوش یک مارک محبوب برای یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید در دنیا می باشد. این برند در ایران نیز بسیار مورد توجه می باشد و استقبال بسیار خوبی از آن شده است. از بزرگترین ویژگی های مثبت یخچال بوش نیز عملکرد بالا و کیفیت مناسب آن می باشد. یخچال های بوش که دارای صفحه نمایشگر و برد الکترونیکی هستند، ایرادات خود را به صورت یک سری علائم که شامل حروف و عدد است نشان می دهند. این علائم برای انسان ها بی معنی هستند اما اگر به دفترچه راهنمای محصول نگاه کنید، متوجه می شوید که این علائم هر کدام معنا و مفهوم خاصی دارند و حکایت از مشکل خاصی در دستگاه دارند. با درک این کد های خطا در عرض چند دقیقه می توان متوجه مشکل شد و با سرعت بیشتری ایراد را پیدا کرد و مشکل را بر طرف کرد. یکی از ارور های رایج در یخچال بوش، ارور E1 یا ارور E01 می باشد. ما به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ارور E1 یا E01 در یخچال بوش بپردازیم.

مفهوم ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

ارور E1 در یخچال بوش به معنای خرابی سنسور دمای محفظه ی یخچال می باشد. در صورتی که یکی از قطعات یخچال، مثل سنسور خراب باشد، برد متوجه ی آن مشکل می شود و ارور متناسب با آن ایراد را بر روی صفحه دیسپلی دستگاه نشان می دهد. در یخچال فریزر بوش و یخچال ساید بای ساید بوش، اروری که مرتبط با خرابی سنسور دمای یخچال می باشد، ارور E01 یا  E1 می باشد.

علائم و نشانه های بروز ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

ممکن است که در برخی از مدل های قدیمی تر یخچال بوش، چراغ چشمک زن ( چراغ سبز )، در صفحه نمایشگر روشن و خاموش شود و چشمک بزند یا ممکن است که صدای بوق نیز شنیده شود. همچنین ممکن است که در اثر بروز این ارور، یخچال 10 دقیقه خاموش شود و سپس 10 دقیقه روشن شود و عملکرد یخچال با مشکل مواجه می شود. همچنین ممکن است که در این صورت یخچال دچار افت سرما نیز شود.

علل بروز ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

علل بروز ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

  • خرابی سیم های متصل به سنسور دمای محفظه ی یخچال
  • خرابی سنسور دمای محفظه ی یخچال
  • خرابی برد کنترل اصلی دستگاه
  • کثیف شدن سنسور دمای یخچال

خرابی سیم های متصل به سنسور دمای محفظه ی یخچال

یکی از دلایل بروز ارور E01 در یخچال بوش، وجود مشکل در سیم های مربوط به سنسور دمای یخچال می باشد. سیم های متصل به این سنسور ممکن است که قطع شده باشند و یا شل شده باشند و یا آسیب دیده باشند یا از جای خود خارج شده باشند، در نتیجه عملکرد سنسور دچار مشکل می شود. در نتیجه لازم است تا سیم های متصل به این سنسور بررسی شوند و ایراد پیش آمده رفع گردد.

خرابی سنسور دمای محفظه ی یخچال

سنسور دمای محفظه ی یخچال یا سنسور داخل یخچال یا سنسور هوای یخچال، وظیفه دارد که دمای داخل یخچال را اندازه گیری کند و میزان دمای اندازه گیری شده را به برد اطلاع دهد تا برد متناسب با دمای داخل محیط یخچال، عملیات مربوطه را انجام دهد، مثلا سرما کاهش یا افزایش پیدا کند و… . حال اگر سنسور داخل یخچال خراب باشد، اطلاعات مربوط به دمای داخل یخچال به درستی به برد داده نمی شود و در نتیجه ممکن است که مشکلاتی در ادامه پیش بیاید و ارور E01 نمایش داده می شود. همچنین در صورت خرابی سنسور دمای داخل یخچال، تشخیص دمای توسط سنسور خارج از رنج می باشد و در نتیجه یخچال ارور E01 را نمایش می دهد. سنسور دمای یخچال، در قسمت یخچال و در بالا گوشه سمت راست قرار دارد. سنسور باید بررسی شود و در صورت خرابی باید تعویض گردد.

خرابی برد کنترل اصلی دستگاه

یکی دیگر از دلایل نمایش ارور e1 در یخچال فریزر بوش یا یخچال ساید بای ساید بوش، خرابی برد کنترل اصلی می باشد. به عبارتی بعد از این که سیم های متصل به سنسور دمای داخل یخچال و خود سنسور دمای داخل یخچال را بررسی کردید و این موارد سالم بودند، احتمالا برد دستگاه دچار مشکل شده که به اشتباه این ارور را نمایش می دهد و یا در اثر خرابی برد کنترل، اطلاعات به درستی بین برد و سنسور رد و بدل نمی شوند و نهایتا منجربه نمایش این ارور می شود. در این صورت باید برد دستگاه توسط بردکار متخصص بررسی و تعمیر گردد. در صورتی که امکان تعمیر برد وجود نداشته باشد و یا برد به شدت آسیب دیده باشد، باید برد تعویض گردد. تشخیص این مسئله نیز باید بنا به نظر تکنسین صورت بگیرد.

کثیف شدن سنسور دمای یخچال

گاهی ممکن است که همه ی موارد از قبیل سیم های متصل به سنسور دمای یخچال، خود سنسور دمای یخچال و برد کنترل، همگی سالم باشند، اما سنسور دمای یخچال به درستی عمل نکند. این مشکل ممکن است که در اثر کثیف بودن سنسور در اثر ریختن مایعاتی مثل آب میوه یا سایر مواد غذایی اتفاق افتاده باشد و با تمیز کردن سنسور، مشکل رفع می گردد. البته توجه داشته باشید که بروز ارور E1 در اثر این مورد بسیار نادر می باشد.

نحوه ی رفع ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

نحوه ی رفع ارور E1 یا E01 در یخچال بوش

جهت رفع ارور E1 در یخچال بوش باید ابتدا دستگاه را به مدت یک ربع از برق جدا کنید. سپس دستگاه را به برق وصل کنید، اگر ارور رفع نشد باید این مراحل را به ترتیب بررسی کنید. ابتدا باید سیم های متصل به سنسور دمای یخچال بررسی شوند و در صورت خراب بودن سیم ها، باید سیم ها تعویض گردند و یا در صورت شل بودن سیم ها باید محکم شوند. توجه داشته باشید که سیم ها در گوشه سمت راست در قسمت یخچال قرار گرفته اند. همچنین اگر سیم های متصل به سنسور سالم بودند، یک بار سوکت سنسور دما را جدا کنید و مجدد آن را وصل کنید. اگر باز هم ارور رفع نشد، باید سنسور دمای یخچال بررسی شود. بنابراین در صورتی که از سالم بودن و از اتصال تمام سیم های متصل به سنسور مطمئن شدید و سیم ها به خوبی وصل شده بودند، احتمالا سنسور دمای محفظه ی یخچال خراب است و باید سنسور تعویض گردد، و در آخر اگر با انجام تمام این موارد، باز هم ارور رفع نشد، باید برد الکترونیکی دستگاه بررسی شود.

نکات تکمیلی

قبل از هر گونه اقدام به بررسی یا تعمیر دستگاه، توجه داشته باشید که باید دستگاه را از برق بکشید. همچنین مطالعه ی دفترچه راهنمای محصول می تواند به شما در پیدا کردن بخش های مختلف مثل سنسور دمای یخچال، برد الکترونیکی دستگاه و… بسیار کمک کند. علاوه بر این توجه داشته باشید که بررسی و تعمیرات یخچال فریزر بوش و یخچال ساید بای ساید بوش نیاز به مهارت و تخصص بالا و ابزار آلات خاص دارد. توصیه می کنیم در صورتی که تخصص کافی در زمینه تعمیرات یخچال بوش را ندارید، حتما از یک تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیرات  یخچال بوش کمک بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش