علت بوق زدن ماشین لباسشویی بوش

علت بوق زدن ماشین لباسشویی بوش

بوق زدن ماشین لباسشویی بوش؛ رایج‌ترین مشکل این دستگاه

ماشین لباسشویی یکی از پر مصرف ترین لوازم در خانه است که در کمترین حالت هفته ای یک بار استفاده می شود. یکی از برندهای برتر تولیدکننده این دستگاه شرکت بوش است که انواع ماشین لباسشویی این شرکت در ایران طرفداران زیادی دارد. این وسیله پرکاربرد الکتریکی هم مانند دیگر لوازم برقی احتمال خرابی دارد که یکی از مشکلات رایج آن، بوق زدن ناگهانی است. بوق زدن ماشین لباسشویی در هر برند و هر مدل از این وسیله علت‌های متفاوتی دارد که فهمیدن آن برای حل این مشکل اهمیت زیادی دارد. در ادامه مطلب از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس دلایل مختلف بوق زدن ماشین لباسشویی بوش و راهکارهای حل آن را بررسی می کنیم.

انواع بوق زدن در ماشین لباسشویی بوش

برای پیدا کردن علت مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی، ابتدا باید آن را عیب یابی کرد. عیب یابی به معنی بررسی مشکل برای پیدا کردن محل و علت بروز آن است و در مورد این مشکل، بهترین روش انجام آن دقت به نوع بوق زدن است. انواع حالت های بوق زدن ماشین لباسشویی عبارتند از:

  • بوق زدن ممتد بلافاصله بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی
  • بوق زدن های پشت سر هم بعد از بستن درب ماشین
  • بوق زدن حین کار
  • بوق زدن در زمان شروع کار و….

دلایل اصلی بوق زدن ماشین لباسشویی بوش چیست؟

دلایل اصلی بوق زدن ماشین لباسشویی بوش چیست؟

بعد از عیب یابی ماشین لباسشویی در مورد مشکل بوق زدن، باید دلیل آن را به طور دقیق تر مشخص کرد. بر اساس نوع و زمان بوق زدن ماشین لباسشویی بوش، علت این اتفاق متفاوت است. البته در مورد مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی باید به این موضوع هم دقت داشت که این اتفاق در بعضی ماشین‌ها عادی و هشدار برای استفاده صحیح از ماشین است. بنابراین برای پیدا کردن علت مشکل ابتدا مطمئن شوید که بوق زدن غیرعادی است و هشدار عادی ماشین لباسشویی در برند شما نیست.

عدم بسته بودن درب ماشین

رایج ترین علتی که باعث بوق زدن ماشین لباسشویی بوش می‌شود، بسته نبودن درب آن بعد از روشن کردن است. بعد از انتخاب برنامه شستشو و به منظور شروع به کار ماشین، باید درب آن را به طور کامل بست. حتی کمی باز بودن درب ماشین هم بسته به حساسیت ماشین باعث بروز این مشکل می شود. در ماشین‌هایی که درب مخصوص اضافه کردن لباس حین شستشو دارند، باز بودن این درب هم ممکن است علت بوق زدن باشد.

مشکل در اتصالات برق

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است به بوق زدن ماشین لباسشویی بوش منجر شود، مشکل در اتصالات برق ماشین است. این موضوع مخصوصا در ماشین هایی که نزدیک به اجاق گاز وصل می‌ شوند، بیشتر اتفاق می افتد. جریان برق در جرقه زدن فندک گاز و حرارت شعله های آن ممکن است اتصالات برق ماشین را با مشکل مواجه کنند، به خصوص اگر پریز برق ماشین و اجاق گاز یکی باشد.

پر شدن ظرفیت ماشین لباسشویی

در بعضی از برندهای ماشین لباسشویی در صورت پر کردن ماشین با حجم بیشتر از ظرفیت لگن آن، هنگام روشن شدن بوق زده می شود. این مسئله در واقع مشکل نیست و هشداری است که در سیستم ماشین تعریف شده تا به شستشوی بهتر کمک کند. بوق زدن ماشین لباسشویی بوش در این حالت زمانی یک مشکل است و باید برطرف شود که علی رغم خالی کردن ماشین، بوق زدن ادامه پیدا کند.

انسداد مسیر لوله ‌ها

یکی دیگر از مشکلاتی که بروز آن باعث بوق زدن ماشین لباسشویی بوش می شود، انسداد مسیر لوله ها است. پر شدن لوله فاضلاب یا گرفتگی آن با جرم یا آشغال به خصوص اگر باعث برگشت آب به داخل لگن ماشین شود، معمولا با بوق زدن همراه می شود.

خرابی برد الکتریکی و سیستم کامپیوتری ماشین لباسشویی

بوق زدن ماشین لباسشویی بوش ممکن است به علت خرابی برد الکتریکی و سیستم کامپیوتری ماشین هم باشید. ماشین های لباسشویی امروزی بیشتر از گذشته وابسته به سیستم کامپیوتری هستند. دکمه ها یا پیچ های مکانیکی برای تنظیم برنامه تقریبا از بیشتر مدل ها حذف شده و جایگزین آن ها پنل کامپیوتری شده است. در صورتی که این پنل به دلیل نوسانات برق، قطع و وصل شدن برق، خیس شدن پنل و… دچار مشکل شود، احتمال بروز مشکلاتی مانند بوق زدن وجود دارد.

تراز نبودن محل ماشین

تراز نبودن محل ماشین یکی دیگر از مسائلی است که باعث بوق زدن ماشین لباسشویی بوش می شود. بوق زدن در این شرایط بسته به نوع ماشین ممکن است بعد از راه اندازی یا به محض روشن کردن اتفاق بیفتد.

راهکار های حل مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی بوش

بعد از عیب یابی و پیدا کردن علت بروز مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی بوش، نوبت به حال آن می رسد. حل بعضی از مشکلات گفته شده در خانه و با راهکارهای ساده امکان پذیر است اما بعضی مشکلات به گونه ای هستند که تنها سرویس کار مجاز یا نمایندگی ماشین و با استفاده از ابزارهای خاص، امکان حل و تعمیر آن را دارند. به خصوص در صورتی که مشکل ماشین به گونه ای باشد که نیاز به تعویض قطعه داشته باشد، انجام آن تنها توسط تعمیرکار حرفه ای نمایندگی بوش در تهران با ابزار مناسب امکان دارد.

اطمینان از درست بسته شدن درب ماشین

در اولین قدم برای حل مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی بوش، مطمئن شوید که درب ماشین به درستی بسته شده است. ماشین را خاموش کنید و دورتادور لاستیک ماشین را چک کنید و مطمئن شوید چیزی بین آن گیر نکرده باشد. سپس درب ماشین را بررسی کنید و اگر آشغال یا حتی یک تکه پاچه نازک بین درب ماشین و لاستیک آن وجود دارد، آن را بردارید و مجددا ماشین را روشن کنید. اگر مشکل بوق زدن به دلیل بسته نشدن درب ماشین باشد با تمیز کردن لاستیک و درب برطرف می شود.

کشیدن ماشین از برق و بررسی اتصالات

برای حل مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی بوش در صورتی که ناشی از اتصالات برق باشد، ابتدا باید ماشین را به طور کل از برق کشید. در صورت امکان جابجایی ماشین، بهتر است یک بار آن را به محلی دیگر منتقل کرد و در جای جدید روشن کرد. اگر با این کار مشکل بوق زدن برطرف شد، ایراد از پریز برق یا جایی است که ماشین در آن قرار دارد. در این شرایط تغییر پریز برق یا اضافه کردن یک رابط کنترل جریان برق به حل مشکل کمک می کند.

تمیز کردن لوله‌‌ها

اگر بوق زدن ماشین لباسشویی بوش همراه با برگرداندن آب داخل لگن ماشین باشد، به احتمال زیاد مشکل از لوله ها است و ابتدا باید آن ها را تمیز کرد. البته جرم گیری لوله های فاضلاب متصل به ماشین کاری است که باید به صورت دوره ای انجام شود اما در شرایطی که عملکرد ماشین با مشکلاتی مانند بوق زدن دچار اختلال می شود این کار باید اصولی تر انجام شود. برای تمیز کردن لوله ها می توان از جرم گیر مخصوص استفاده کرد یا این کار را با کمک ابزارهای مخصوص تمیز کردن لوله انجام داد.

تماس با نمایندگی و ارسال ماشین لباسشویی به تعمیرگاه مجاز

در نهایت اگر با اقدامات بالا مشکل ماشین لباسشویی حل نشد، بهتر است با نمایندگی تماس بگیرید. بسته به اینکه چه مدت از خرید ماشین گذشته باشد، نحوه رسیدگی به مشکل متفاوت است اما مراکز تعمیرات معتبر در ابتدا سرویس کاری را برای عیب یابی دقیق ماشین به منزل اعزام می کنند.

در صورتی که مشکل بوق زدن ماشین لباسشویی بوش به دلیل مسائلی مانند سوختن یا خرابی پنل و… باشد، تعمیر آن تنها با تعویض این قطعات امکان پذیر است و معمولا ماشین به نمایندگی برده می شود. برای برطرف کردن مشکلات ماشین لباسشویی از هر نوع و به هر علتی تا حد امکان از بردن ماشین نزد تعمیرکاران غیرمتخصص خودداری کنید.

بوق زدن ماشین لباسشویی بوش؛ مشکلی که باید اصولی برطرف شود

بوق زدن ماشین لباسشویی بوش؛ مشکلی که باید اصولی برطرف شود

بوق زدن ماشین لباسشویی بوش مشکلی رایج است اما در موارد زیادی ممکن است هشداری برای مشکلی جدی تر باشد. به همین دلیل به محض بروز آن باید از طریق تعمیرکاران حرفه ای تعمیر لباسشویی بوش برای تعمیر اقدام کرد. مراجعه به نمایندگی و تعمیرکاران ماهر و کجاز هر برند، بهترین راهکار تعمیر یک وسیله الکتریکی هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش