علت جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش

علت جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش

علت جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش چیست؟

وسایل برقی با وجود این که انجام بسیاری از فعالیت‌ های روزمره را آسان کرده اند، مشکلات خاص خود را دارند. ماشین لباسشویی های بوش از جمله وسایل برقی پرکاربرد در منازل هستند. این ماشین لباسشویی ها، هم دچار برخی ایرادها می شوند که از جمله آن ها می توان به جلو نرفتن برنامه اشاره کرد. جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش علاوه بر علت مکانیکی دارای دلایل الکترونیکی است. در این مطلب از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس با ما همراه باشید تا با علت های این مشکل و راهکارهای رفع آن آشنا شویم.

دلایل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش

دلایل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی های برند بوش، دارای قطعات مکانیکی و الکترونیکی بسیاری هستند. از جمله مهم ‌ترین قطعات این دستگاه ها می توان به کمپرسور، برد الکترونیکی، تایمر، درب، قفل درب، پمپ تخلیه و … اشاره کرد. بروز اشکال در برخی از قطعات مانند میکروسوئیچ می تواند باعث جلو نرفتن برنامه این دستگاه شود.

برخی از دلایل اصلی بروز این مشکل عبارت هستند از:

  • خرابی در میکروسوئیچ و سیستم قفل درب
  • مشکل در موتور تایمر
  • ایراد دستگیره برنامه شسشتو
  • خرابی کنترل کننده سطح آب
  • مشکل در سنسور المنت یا ترموستات
  • ایراد در موتور و قطعات داخلی
  • مسدود بودن مسیر تخلیه یا خرابی پمپ

خرابی در میکروسوئیچ و سیستم قفل درب

در ماشین لباسشویی های الکترونیکی قطعه ای به نام میکروسوئیچ تعبیه شده است. میکروسوئیچ از قطعات مختلفی تشکیل شده است. این قطعات شامل میکروسوئیچ، قفل، سوپاپ و زبانه درب دستگاه می شوند. درب لباسشویی باید کاملا بسته باشد تا میکروسئویچ مطمئن شود که درب بسته است. با استفاده از سیگنال هایی که میکروسوئیچ توسط سوپاپ دریافت می کند، از بسته بودن درب لباسشویی مطمئن می شود. در واقع نقش اصلی را در به جریان درآوردن برق در تایمر و دستگاه لباسشویی، سوپاپ برعهده دارد. خرابی سوپاپ یا هر کدام از قطعات میکروسوئیچ و سیستم قفل درب لباسشویی، باعث جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش می شود.

مشکل در موتور تایمر

اگر لباسشویی را همچون بدن انسان در نظر بگیریم، تایمر نقش بخشی از مغز را بازی می کند. کنترل تمام چرخه های مربوط به شستشوی لباس در ماشین لباسشویی بوش، بر عهده تایمر است. تایمر لباسشویی دارای قطعه ای پلاستیکی است که به یک شفت متصل است. تایمرها وظیفه جلو بردن کل برنامه شستن لباس در ماشین لباسشویی را برعهده دارند. اجرای دستورات تایمر ناشی از ارتباط مستقیم بین شفت و موتور تایمر است که در نهایت به شستن لباس ها می انجامد.

تایمرها در دستگاه های قدیمی برند بوش به صورت مکانیکی و در دستگاه های جدید به صورت الکترونیکی هستند. در دستگاه هایی که الکترونیکی هستند اولین مشکل ناشی از موتور تایمر، ایراد در برد الکترونیکی دستگاه است. چرا که برد الکترونیکی به عنوان مغز متفکر فرآیند شستشو عمل می کند و در صورت خراب بودن، نمی تواند دستورات لازم را صادر کند.

تایمر دستگاه های مکانیکی دارای چرخدنده است. این چرخدنده ها ممکن است در طول زمان ساییده و دچار فرسودگی شوند. به طور کلی چه در دستگاه های مکانیکی و چه در دستگاه های الکترونیکی، نقص در هر یک از قطعات موتور تایمر باعث ایجاد اختلال در فرایند شستشو می شود. باید توجه داشت دقت در ارزیابی علت خرابی تایمر بسیار مهم است. تشخیص اشتباه سنجش عملکرد تایمر موتور در لباسشویی،‌می تواند فرآیند شست و شوی لباس را به طور کامل مختل کند.

خرابی دستگیره برنامه شستشو

دستگیره برنامه شستشو قطعه ای پلاستیکی است که نقش مهمی در جلو رفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش بر عهده دارد. این دستگیره به طور مستقیم به تایمر وصل می شود و در حرکت تایمر بسیار موثر است. با توجه به جنس پلاستیکی این دستگیره، استفاده روزمره از آن باعث ساییدگی آن می شود و می تواند یکی از دلایل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش باشد.

خرابی کنترل کننده سطح آب

هیدروستات (کنترل کننده سطح آب) در ماشین لباسشویی بوش وظیفه باز و بسته شدن شیر ورودی آب را بر عهده دارد. زمانی که آب داخل دیگ به اندازه معینی برسد، فرمان اتصال جریان برق را در موتور صادر می کند. موتور تایمر هم سیگنال مربوط برای آغاز فرایند شستشو را از هیدروستات دریافت می کند. هر گاه با وجود پرشدن دیگ لباسشویی، تایمر ثابت ماند و جلو نرفت، یکی از علت های آن می تواند خرابی هیدورستات باشد.

مشکل در سنسور المنت یا ترموستات

وظیفه گرم کردن آب در ماشین لباسشویی بر عهده سنسور المنت یا ترمستات است. سنسور المنت و ترموستات کار را به تایمر دمای آب گزارش می دهند. در ماشین لباسشویی های قدیمی ترموستات و در نسل جدید ماشین لباسشویی سنسور المنت این وظیفه را برعهده دارند. اگر به هر دلیلی سنسور المنت یا ترموستات به درستی عمل نکنند، فرایند گرم شدن آب تکمیل نمی شود و ماشین لباسشویی سایر مراحل شستشوی لباس را انجام نمی دهد. مشکل در سنسور المنت یا ترموستات می تواند یکی از دلایل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش باشد.

ایراد در موتور و قطعات داخلی

یکی دیگر از دلایل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش، ایراد در موتور و قطعات داخلی است. از آن جایی که قطعات داخلی ماشین لباسشویی بسیار فراوانند، ایراد و نقص در هر یک از آن ها می تواند عامل جلو نرفتن برنامه ها باشد. این ایراد در ماشین لباسشویی های الکترونیکی با نمایش ارور بر صفحه نمایشگر قابل تشخیص است.

مسدود بودن مسیر تخلیه یا خرابی پمپ تخلیه

از دیگر عوامل اخلال در برنامه ماشین لباسشویی، می توان به مسدود بودن مسیر تخلیه یا خرابی پمپ تخلیه اشاره کرد. پمپ تخلیه در کنار شلنگ تخلیه قطعه های کوچکی هستند که وظیفه تخلیه آب در لباسشویی را برعهده دارند. اگر پمپ تخلیه مسدود باشد و یا به هر دلیلی عملکرد درستی نداشته باشد، ممکن است با صفحه خطایی روی صفحه نمایش مواجه شوید.

راهکارهای رفع مشکل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش

به هر دلیلی اگر فرایند شستشوی لباس در ماشین لباسشویی بوش به درستی انجام نشد، می توان برای آن ها راهکارهایی را درنظر گرفت. برای ارائه راهکارها ابتدا باید به درستی علت نقص در عملکرد لباسشویی را تشخیص و سپس راهکارها را انجام داد.

یکی از راهکارهای جلوگیری از این مشکلات، تعویض تایمر است. برای بررسی قطعه باید قطعات کنترل کننده موتور تایمر را چک و در صورت خراب بودن، آن را تعویض کرد. از آن جایی که تایمر از قطعات اصلی لباسشویی به شمار می رود، باید بدون نقص باشد. اگر عملکرد تایمر لباسشویی با مشکل مواجه است بهترین راهکار تعویض تایمر آن است. همچنین تعویض میکروسوئیچ از دیگر عوامل جلوگیری از جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش است. میکروسوئیچ به عنوان عامل اصلی در تشخیص بسته بودن درب لباسشویی و صدور فرمان شروع فرآیند شستشو، قطعه مهمی است. برای بررسی این قطعه باید با یک اهم سنج قطعات مختلف سیستم قفل درب بررسی شود. اگر جریان برق در آن ها وجود نداشت باید سیم کشی را عوض کرد. در صورت خرابی میکروسوئیچ نیز، تعویض آن راهکار مناسبی می‌باشد.

بررسی دستگیره برنامه تایمر و تعویض آن در صورت خرابی، یکی دیگر از راهکارها است. همچنین بررسی پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه هم می تواند راهکار مناسبی در جهت رفع مشکل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش باشد.

رفع مشکل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش با کمک تعمیرکار

رفع مشکل جلو نرفتن برنامه در ماشین لباسشویی بوش با کمک تعمیرکار

برای حل مشکل جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی بوش به نکاتی مانند سالم بودن شلنگ تخلیه، اندازه آن و ارتفاع شلنگ تا محل تخلیه دقت کنید. از دیگر راهکارهای رفع این مشکل می توان به بررسی سنسور سطح آب اشاره کرد. باید توجه داشت که عیب یابی و رفع مشکلات ناشی از اختلال در برنامه های ماشین لباسشویی، کاری تخصصی است، بنابراین پیشنهاد می شود برای تعمیر و تعویض قطعات اصلی از متخصصان ماهر در زمینه تعمیرات لباسشویی بوش کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش