علت روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش

چرا ماشین لباسشویی بوش روشن نمی شود؟

شرکت بوش با استفاده از تولیدات متنوع خود از جمله ماشین های لباسشویی توانسته است نظر مصرف کنندگان را به خود جلب کند. ماشین لباسشویی های بوش گاهی اوقات به دلیل استفاده نامناسب و یا طولانی مدت دچار ایراداتی می شوند. یکی از این ایرادات روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش است. در این مطلب که توسط مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس تهیه شده است به عیب یابی، دلایل و راهکارهای حل این مشکل می پردازیم.

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش را بشناسید

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش را بشناسید

زمانی که ماشین لباسشویی روشن نشود لباس ها کثیف می مانند و زمان زیادی را باید صرف عیب یابی آن کنید. این مشکل دلایل بسیار متنوعی می‌توان داشته باشد. از جمله دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برق ماشین
  • نقص فنی در سوئیچ درب ماشین
  • ایراد در تایمر
  • خرابی موتور
  • برد الکترونیکی سوخته

ایرادات برقی ماشین لباسشویی بوش

اولین و ساده ترین قدم برای عیب یابی خرابی ماشین لباسشویی چک کردن برق دستگاه است. ابتدا چک کنید که دستگاه به برق متصل است. همچنین از روشن بود سوئیچ درب ماشین مطمئن شوید. اگر همچنان دستگاه روشن نمی شود باید به سراغ دیگر قسمت ها رفت و آن ها را بررسی کرد. شاید به نظر ساده باشد اما مشکلات برقی دستگاه از رایج ترین مشکلاتی هستند که باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی می شوند.

سوئیچ ماشین لباسشویی چه تاثیری در روشن نشدن آن دارد؟

مشکل دیگری که ممکن است باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش شود، سوئیچ درب دستگاه است. این سوئیچ عملکرد باز و بسته شدن درب را بر عهده دارد. اگر سوئیچ درب شکسته باشد و یا از جایگاه خود جدا شود، درب ماشین لباسشویی باز مانده و دستگاه روشن نمی شود. بنابراین سوئیچ باید تعویض و یا تعمیر شود. به طور کلی سوئیچ بخشی است که در درب و کلید استارت وجود دارد.

در برخی از مدل های ماشین لباسشویی بوش، سوئیچ استارت دارای تایمر می باشد. با فعال شدن تایمر، سوئیچ نیز فعال می شود. نرسیدن جریان برق به سوئیچ استارت را می‌توان از دلایل دیگر روشن نشدن دستگاه نام برد که باید توسط تکنسین ماهر بررسی شود.

تایمر چیست و چگونه باعث خرابی دستگاه می شود؟

تایمر قطعه ای بسیار مهم در ماشین لباسشویی است. در زمان شروع به کار دستگاه تایمر نیز فعال می شود. برای چک کردن سالم یا خراب بودن تایمر می توان از ابزار مولتی متر استفاده کرد. تایمر در برخی از ماشین ها رابطه مستقیمی با سوئیچ استارت دارند چرا که اگر یکی از آن ها دچار خرابی شوند قطعات دیگر نیز از کار می افتد.

گاهی اوقات زبانه تایمر دچار خوردگی شده و از بین می رود. به همین دلیل شفت تایمر نمی تواند به درستی عمل کند و دستگاه روشن نمی شود. در این موارد لازم است که از عملکرد صحیح شفت تایمر اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از عملکرد صحیح تایمر ابتدا دستگاه را از برق جدا کرده و تمامی قسمت های تایمر را چک کنید. در صورت بروز خطا و ایراد تایمر باید تعمیر و یا تعویض شود.

نقش خرابی موتور در روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش

یکی از مهم ترین قسمت های هر یک از لوازم خانگی برقی موتور دستگاه است. موتور ماشین لباسشویی وظیفه منتقل کردن انرژی به سایر بخش های آن را برعهده دارد. عملکرد موتور در ماشین های لباسشویی درب از بالا و درب از پایین یکسان است. موتور دارای عملکرد چرخشی می باشد یعنی در دو جهت می چرخد. زمانی که برق در دستگاه باشد و موتور فعال نباشد، موتور دچار خرابی است. موتورها در زمان کار کردن نباید صدای زیادی ایجاد کنند. برای تست موتور می توان از بست های مربوط به این قسمت استفاده کرد. تست توسط اتصال به برق انجام می شود. درصورت روشن شدن، موتور سالم است و علت خرابی بخش دیگری از دستگاه می باشد.

برد الکترونیکی؛ عملکرد مغز ماشین لباسشویی

تمامی لوازم برقی الکترونیکی دارای برد الکترونیکی هستند. برد الکترونیکی نقش مغز دستگاه های برقی را ایفا می کند. اگر این برد دچار خرابی و آسیب شده باشد، دستگاه به هیچ عنوان روشن نمی شود زیرا برد اصلی تک تک بخش های ماشین لباسشویی را کنترل می کند. در ماشین لباسشویی بوش ارور های 57 و 67 خرابی برد دستگاه را نشان می دهند.

برد الکترونیکی دستگاه وظیفه تامین ولتاژ لازم بخش ها مانند موتور دستگاه، سوئیچ درب و پمپ تخلیه را برعهده دارد. اگر به یکی از بخش ها ولتاژ لازم نرسد عملکرد آن ها مختل شده و ماشین لباسشویی روشن نمی شود. تعمیر و بررسی برد الکترونیکی کاری پیچیده ای است و باید توسط تکنسین حرفه ای انجام شود.

نکات کاربردی برای نگهداری از ماشین های لباسشویی بوش

نکات کاربردی برای نگهداری از ماشین های لباسشویی بوش

لوازم خانگی نقش مهم را در زندگی امروزه ایفا می کنند که با خراب شدن آن ها قسمت هایی از زندگی دچار اختلال می شوند. از این رو، باید در حفظ و نگهداری این لوازم تلاش کنیم. استفاده مناسب و کوتاه مدت می تواند عمر و سلامت ماشین لباسشویی بوش را افزایش دهد. برخی نکات برای نگهداری از این دستگاه پرکاربرد عبارتند از:

  • پس از اتمام کار ماشین آن را از برق کشیده و لاستیک دور درب را خشک کنید
  • از جرم گیر مخصوص ماشین لباسشویی بوش استفاده کنید. هر 10 الی 15 بار مصرف از ماشین، این جرم گیر را به کار برده و طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید
  • تا حد امکان لباس هایی که دارای قسمت فلزی هستند را داخل ماشین قرار ندهید زیرا این قسمت ها به مرور زمان باعث بروز آسیب در داخل ماشین می شوند
  • بیشتر ماشین های لباسشویی دارای فیلتر هستند. هر 7 الی 8 بار استفاده از دستگاه، این فیلتر ها را جدا کرده و آن را تمیز کنید. کثیفی فیلترها باعث بروز خطا و اشکالات فنی در عملکرد ماشین خواهند شد. تمیز نکه داشتن فیلتر بسیار ساده و ضروری است

دلایل دیگر روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش

برای شما از برخی از دلایل خرابی رایج ماشین لباسشویی بوش گفتیم و راهکارهایی برای آن ها ارائه دادیم. اما این مشکل ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از: ایراد در سیم کشی های داخلی ماشین و مشکلات سیستم برقی ماشین لباسشویی و ایراد در فیوز و کابل رابط.

سیم کشی های داخلی ماشین لباسشویی چه اهمیتی دارند؟

لوازم خانگی برقی به خصوص ماشین های لباسشویی دارای سیم کشی های پیچیده و داخلی بسیاری هستند. نقص فنی سیم کشی داخلی ممکن است به مرور زمان و یا از ابتدا در کارخانه اتفاق بیفتد. در این صورت اگر آسیب از سیم کشی های داخلی باشد، برق به صفحه نمایشگر نمی رسد و ماشین روشن نمی شود. در مواجهه با چنین مشکلاتی با نمایندگی های شرکت بوش تماس بگیرید.

سیستم برقی ماشین لباسشویی به گونه ای است که در انتهای سیم برق یک خازن وجود دارد. این خازن عمل حفاظت و نویزگیری را انجام می دهد. درصورت آسیب دیدن و خرابی خازن توسط جریانات اضافی برق و یا دیگر عوامل، سیستم برقی ماشین قطع می شود.

نقش فیوز و کابل رابط در ماشین های لباسشویی بوش چیست؟

خرابی کابل رابط و فیوز از جمله دیگر دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش هستند. خرابی کابل رابط می تواند به دلیل پارگی، پوسیدگی و آب شدگی باشد. این عوامل باعث اختلال در برق رسانی به ماشین شده و کابل باید تعویض شود. ایراد در فیوز را نیز باید توسط مولتی متر شناسایی کرد و در صورت وجود اختلال و خرابی با تعویض فیوز مشکل برطرف خواهد شد.

حل مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش توسط تکنسین ها

حل مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش توسط تکنسین ها

بوش یک شرکت آلمانی تولید کننده لوازم خانگی از جمله ماشین های لباسشویی است. اما دلایل زیادی وجود دارند تا یک ماشین لباسشویی این برند نیز از کار بیفتد و نتواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد. بسیاری از این مشکلات نیز تخصصی هستند. به دلیل تخصصی بودن مشکلات پیشنهاد می شود خودتان برای حل آن ها اقدام نکنید و حل این مشکلات را به تکنسین های حرفه ای  تعمیرات لباسشویی بوش بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش