علت آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش

علت آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش

نشت آب ظرفشویی را جدی بگیرید

برند بوش از با کیفیت ترین برندهای لوازم خانگی به شمار می رود که لوازم خانگی مختلفی را به بازار عرضه می کند. یکی از این وسایل ظرفشویی بوش است که جایگاه ثابتی در آشپزخانه ها دارد. نشتی از ماشین ظرفشویی بوش یکی از نقص های مهم این وسیله بوده که دلایل زیادی دارد. پیدا کردن منبع آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش کار پیچیده ای نیست؛ اما برای تعمیر آن باید تخصص و مهارت بالایی داشته باشید. در ادامه این مطلب که توسط مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس تهیه شده است به بررسی این مشکل می پردازیم.

نشتی از ماشین ظرفشویی بوش چه دلایلی دارد؟

نشتی از ماشین ظرفشویی بوش چه دلایلی دارد؟

در زمان شستن ظرف ها با ظرفشویی، ممکن است با نشت آب از کناره ها یا زیر این وسیله رو به رو شویم. این نقص در صورت عدم رسیدگی به موقع، دردسرهای زیادی را ایجاد می کند. آسیب به کفپوش و دیوارها و ضرر زدن به قطعات داخلی ظرفشویی، از جمله مشکلات رایجی است که آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش ایجاد می کند. در ادامه به مهم ترین دلایل این نقص می پردازیم.

خرابی پمپ آب؛ رایج ترین علت نشت از ماشین ظرفشویی بوش

در صورت آسیب دیدن پمپ ظرفشویی، این نقص به صورت نشت آب خود را نشان می دهد. پمپ، وظیفه گردش آب در داخل دستگاه و در برخی مدل ها نیز تخلیه آن را بر عهده دارد. با توجه به این که این وسیله در زیر ظرفشویی نصب می شود، در صورت نشتی از این ناحیه، احتمالا پمپ آسیب دیده است.

استفاده از مواد شوینده بی کیفیت و افزایش عمر دستگاه، احتمال آسیب به بخش های مختلف ظرفشویی را افزایش می دهد. این آسیب ها مانند پارگی واشر، ساییدگی بست ها و قطعات نگهدارنده بخش های مجزای گردش و تخلیه آب، همواره یکی از علت های آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش هستند. برای این مشکل باید پس از باز کردن پنل دسترسی در جلوی دستگاه، پس از اطمینان از خرابی پمپ، آن را تعویض کرد.

از بین رفتن عایق ‌بندی درب باعث نشتی از ماشین ظرفشویی بوش می شود

یکی از علت های رایج اما ساده آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش، از بین رفتن عایق بندی درب آن است. این نقص خود را به صورت چکه کردن آب از درب ماشین نشان می دهد. برای عایق بندی درب این دستگاه، از وینیل یا لاستیک نرم استفاده می شود که با قرارگرفتن در اطراف درب، محیطی عایق را برای ظرفشویی به وجود می آورد.

در صورت پارگی و ساییدگی نوار دور درب ظرفشویی، انعطاف آن کم شده و شکننده می شود. همین امر علت آب دادن دستگاه است. بهترین راهکار برای رفع این مشکل تعویض نوار آسیب دیده بوده و عدم وجود فاصله در داخل شیارهای اطراف درب نیز یکی از راهکارهای رفع این مشکل به شمار می رود. شکستگی، شل شدگی یا خم شدن قفل درب نیز می تواند یکی از دلایل نشتی از ماشین ظرفشویی بوش باشد.

خرابی بازوی آبپاش ظرفشویی بوش

برای تکمیل فرایند شست و شو باید آب و شوینده ها از طریق بازوهای متحرک آب پاش داخل ظرفشویی بر روی ظرف ها پاشیده شوند. جنس پلاستیکی این آبپاش ها که در پایین دستگاه قرار دارند، احتمال ترک برداشتن و شکستن آن ها را افزایش می دهد. با آسیب به این قطعات، الگوی اسپری کردن آب به طور کلی تغییر کرده و کیفیت و دقت مکانیزم نظافت ظرف ها کاهش می یابد. تغییر مسیر آب به سمت پایین درب بدون واشر، باعث آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش می شود.

منافذ مسدود شده موجود بر روی بازوهای آب پاش نیز می توانند موجب تغیر جهت آب شوند. برای رفع این نقایص باید بازوهای آب پاش توسط یک متخصص ماهر باز شوند و پس از ارزیابی نقص، مراحل تعمیر آن آغاز شود.

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی بوش را بررسی کنید

مجرای اصلی تامین اصلی آب دستگاه، شیر ورودی آب بوده که در بسیاری از مواقع علت اصلی آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش، آسیب دیدن آن است. آب مورد نیاز دستگاه از طریق شلنگ های پلاستیکی، لوله ها و پوشش فلزی متصل به شیر ورودی تامین شده و وجود شکاف یا بریدگی در هر کدام از این قطعات باعث نشتی از ماشین ظرفشویی بوش می شود. برای عیب یابی این مشکل، زمانی که ظرفشویی از آب پر می شود، باید بررسی های لازم برای اطمینان از سلامت بدنه پلاستیکی خود شیر و یا بریدگی سایر قطعات متصل به آن را صورت داد.

تراز نبودن ماشین ظرفشویی بوش؛ عاملی برای نشت آب

در بسیاری از موارد، آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش ارتباطی به نقص فنی دستگاه ندارد و ممکن است علت آن به دلیل تراز نبودن اصولی ظرفشویی باشد. برای اطمینان از تراز بودن صحیح دستگاه، می توان از تراز افقی استفاده کرد. حباب موجود در محفظه کوچک و پر از مایع این وسیله، در صورت تراز بودن ظرفشویی در خط وسط مشخص شده قرار می گیرد.

خرابی شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

بخشی از ایمنی ماشین ظرفشویی توسط، شناور و سوئیچ آن تامین می شود. این قطعات وظیفه جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه آب در محفظه دستگاه را بر عهده دارند. نقص در شناور یا سوئیچ ظرفشویی باعث افزایش سطح آب شده و نشتی آب را به وجود می آورد. سطح مناسب آب تا کنار المنت حرارتی در پایین ظرفشویی است. در صورت بیشتر بودن این مقدار، شناور و سوئیچ ایراد دارند و باید تعویض شوند.

محفظه مواد شوینده ظرفشویی باید سالم باشد

محفظه شوینده در ماشین ظرفشویی بوش معمولا بر روی پنل درب جلویی آن قرار دارد. برخی دیگر نیز به دستگاه متصل هستند و از واشر برای عایق بندی استفاده می کنند. در صورت نشت آب از جلوی دستگاه، احتمال آسیب به محفظه مواد شوینده، واشر اطراف یا قفل ضامن آن وجود دارد.

لوله های آب و شلنگ تخلیه نباید پوسیده باشند

یکی از علت های ساده و قابل رویت آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش، پوسیدگی لوله های آب و شلنگ تخلیه است. با توجه به جنس پلاستیکی این قطعات در صورت پوسیدگی آن ها، نشت آب مشاهده می شود. با بررسی هر دو طرف شلنگ های آبگیری و تخلیه و رفع ایرادات موجود در آن ها، می توان نقص به وجود آمده برای نشت آب را برطرف کرد.

ترک خوردن مخزن ظروف

اگر با وجود سالم بودن همه اتصالات موجود، باز هم شاهد آبریزی از ماشین ظرفشویی بوش بودید، احتمالا باید علت را در مخزن ظروف آن جست و جو کنید. ترک خوردن و شکستگی مخزن این دستگاه، یکی از شایع ترین علت های نشتی از ماشین ظرفشویی بوش به شمار می رود که علت آن افتادن ظروف بر کف ماشین یا استفاده از مواد شوینده قوی است. در صورت شکستگی یا ترک داشتن مخزن، کف دستگاه نمی تواند آب را نگه دارد و با پر شدن مخزن دستگاه، آب از زیر آن نشت می کند.

راهکارهای ابتدایی برای جلوگیری نشتی از ماشین ظرفشویی بوش

با وجود راهکارهای گفته شده، برخی اقدامات ابتدایی وجود دارند که در صورت انجام آن ها، می توان تا حد قابل توجهی عمر دستگاه را افزایش داد. راهکارهای متعدد جلوگیری از آبریزی ماشین ظرفشویی بوش، از آسیب زدن به بخش های مختلف دستگاه جلوگیری می کنند.

برخی از این راهکارها عبارت اند از:

  • تعویض به موقع شلنگ، واشر و سایر قطعات نیاز به تعویض
  • جدا کردن کثیفی ها هنگام شست و شوی ظروف
  • شست و شوی ظروف با استفاده از آب حاوی سختی کم
  • استفاده از قطعات اصلی و اورجینال برای تعمیر ظرفشویی

برای رفع کامل نشتی آب ظرفشویی علت اصلی این خرابی را پیدا کنید

برای رفع کامل نشتی آب ظرفشویی علت اصلی این خرابی را پیدا کنید

دلایل متعدد نشت آب از ماشین ظرفشویی بوش، لزوم عیب یابی صحیح آن را نشان می دهد. توصیه می شود به دلیل مرتبط بودن بیشتر این نواقص به بخش های داخلی دستگاه و لزوم تعمیر آن‌ها توسط تکنسین های متخصص، برای رفع این مشکلات از تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی بوش بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش