علت ارور E01 یا F01 در ماشین ظرفشویی بوش

علت ارور E01 یا F01 در ماشین ظرفشویی بوش

امروزه ماشین های ظرفشویی بوش، دارای یک صفحه نمایشگر پیشرفته هستند، که با توجه به آن می توانید برنامه ی مد نظرتان را جهت شستشو تنظیم کنید و یا وضعیت دستگاه هنگام کارکرد را مشاهده کنید. همچنین ماشین ظرفشویی بوش مجهز به یک تکنولوژی خاصی می باشد و دارای این قابلیت است که مشکلات خود را در قالب کد خطا نمایش می دهد. با یافتن مفهوم ارور یا کد خطا می توانید به راحتی مشکل دستگاه را متوجه شوید و هر چه سریع تر به رفع مشکل بپردازید. یکی از ارور های که ممکن است بر روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی بوش خود مشاهده کنید، ارور E01 یا F01 می باشد. ما در تعمیرگاه آرینا سرویس به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش بپردازیم.

مفهوم ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش

ارور E01 در ماشین ظرفشویی بوش یک ارور جدی می باشد و در صورت مشاهده این ارور نباید از آن چشم پوشی کرد. مفهوم این کد خطا، عدم توانایی ماشین ظرفشویی در گرم کردن آب می باشد. در واقع این ارور به معنای وجود مشکلی در هیتر یا المنت حرارتی می باشد. همچنین ممکن است که علت بروز این ارور به خرابی سنسور دما نیز ربط داشته باشد. در نتیجه هم باید المنت حرارتی و هم باید سنسور دما به دقت بررسی شوند و در صورت معیوب بودن این قطعات، آن ها تعویض گردند.

علائم و نشانه های بروز ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش

در صورت معیوب بودن المنت حرارتی، آب گرم نمی شود، و به دنبال این مشکل ( یعنی گرم نشدن آب )، ظروف با آب سرد شسته خواهند شد. همچنین همانطور که می دانید در صورت شسته شدن ظروف با آب سرد، ظروف به خوبی شسته نمی شوند. زیرا ماشین ظرفشویی برای شستن اصولی ظروف به آب گرم نیاز دارد.

علت بروز ارور E01 یا  F01در ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش

  • خرابی المنت حرارتی
  • خرابی سنسور دما
  • خرابی برد الکترونیکی

خرابی المنت حرارتی

المنت حرارتی یا هیترگرمایشی، قطعه ای در ماشین ظرفشویی می باشد، که باعث گرم شدن آب می شود. در واقع زمانی که آب وارد دستگاه می شود، المنت حرارتی با گرمایی که ایجاد می کند، باعث می شود تا آب به اندازه ی تعیین شده گرم شود. از محتمل ترین علل نمایش ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش، سوختن المنت هیتر می باشد. همچنین توجه داشته باشید که در اثر وارد شدن آب سخت یا آبی که دارای املاح زیادی است، به دستگاه، باعث می شود که بر روی المنت رسوب جمع شود و در نتیجه عملکرد المنت با مشکل مواجه شود و نتواند به خوبی، آب را گرم کند. بنابراین رسوب گرفتگی المنت نیز باید بررسی شود.

خرابی سنسور دما

همانطور که گفته شد، در صورت بروز ارور F01 یا E01 در ظرفشویی، اولین بخشی که باید بررسی کنید، المنت حرارتی می باشد، اما در صورتی که المنت حرارتی سالم باشد، باید سنسور دما یا همان سنسور درجه حرارت آب بررسی شود. سنسور وظیفه دارد که دمای آب را دائما اندازه گیری کند و به برد اطلاع دهد و زمانی که آب به دمای تعیین شده رسید، باید اطلاعات لازم را به برد ارسال کند تا المنت خاموش شود و دیگر آب را گرم نکند. همچنین توجه داشته باشید که در صورت عملکرد بد سنسور دما، اطلاعات درستی از میزان دمای آب به برد الکترونیکی داده نمی شود و المنت نمی تواند متوجه شود که دمای آب چقدر است، در نتیجه ممکن است که المنت با بالاترین دمای خود کار کند و آب به شدت داغ شود و یا این که المنت اصلا کار نکند و آب سرد باشد که در هر دو صورت عملکرد دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه باید سنسور دما و اتصالات مقاومت این سنسور توسط مولتی متر اندازه گیری و بررسی شود و در صورت خرابی باید این سنسور تعویض گردد. سنسور دما بر اثر گذشت زمان یا قدیمی بودن دستگاه ممکن است خراب شود. همچنین توجه داشته باشید که در صورت معیوب بودن سنسور درجه حرارت آب، ممکن است که ارور E02 نیز در ادامه ظاهر شود.

خرابی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی یک قطعه ی نسبتا کوچک در ماشین ظرفشویی می باشد که عملکرد تمامی قطعات را کنترل می کند. خرابی برد الکترونیکی، باعث می شود که قسمتی در دستگاه با مشکل مواجه شود و دستگاه نتواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد. در نتیجه، خرابی برد می تواند بر روی عملکرد المنت و سنسور دما نیز تاثیر بگذارد و عملکرد این قطعات را با مشکل مواجه کند و به دنبال این مسائل، آب در دستگاه گرم نمی شود و یا ارور f01 – e01 در ماشین ظرفشویی بوش نمایش داده می شود. در نتیجه یکی دیگر از مواردی که در صورت بروز این ارور باید بررسی شود، برد الکترونیکی دستگاه می باشد و بررسی و تعمیرات برد باید حتما توسط یک برد کار متخصص انجام شود، در غیر این صورت ممکن است که خسارت جبران نا پذیری به دستگاه شما وارد شود.

نحوه ی رفع ارور E01 یا  F01در ماشین ظرفشویی بوش

نحوه ی رفع ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش

با توجه به این که پیش تر به بررسی علل بروز ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش پرداختیم، باید یک سری موارد، از قبیل المنت، سنسور دما و برد الکترونیکی در صورت بروز این ارور بررسی شوند. معمولا در صورت بروز این ارور، المنت و سنسور دما نیاز به تعویض دارند و این کار باید حتما توسط تکنسین متخصص صورت بگیرد.

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید که بررسی و رفع ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش جزء ارور های کاملا تخصصی می باشد و اصلا جزء مواردی نمی باشد که بتوان با چند تکنیک ساده متوجه منشاء مشکل شد و یا مشکل را رفع کرد. در نتیجه در صورت مشاهده این ارور باید حتما از یک تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی Bosch با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این ارور به معنای گرم نشدن آب در اثر خرابی المنت یا خرابی سنسور دما می باشد، همچنین ممکن است که این ارور به علت خرابی برد الکترونیکی نیر اتفاق افتاده باشد. امیدواریم که خواندن این مقاله در جهت درک و فهم علت بروز ارور E01 یا  F01 در ماشین ظرفشویی بوش و نحوه ی رفع این ارور توانسته باشد به  شما کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش