علت بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش

علت بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش

بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش؛ مشکلی آزاردهنده اما قابل حل

بوش از برندهای برتر تولید لوازم خانگی است. بسیاری از محصولات این برند مستقیما از آلمان به کشورهای دیگر صادر می شوند و بعضی از آن ها با قطعات و تحت لیسانس در دیگر کشورها مونتاژ می شوند. یکی از محصولات پرطرفدار این برند هم ماشین ظرفشویی است. این ماشین شستشوی ظروف را خیلی خوب انجام می دهد اما دارندگان آن مشکلاتی را هم گزارش کرده اند که یکی از آن ها بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش است. بوی بد مشکلی آزاردهنده است به خصوص زمانی که روی ظروف تمیز و شسته شده اثر می گذارد. البته این مشکل آزاردهنده قابل حل است به شرطی که علت آن شناسایی و برطرف شود.

علت انتشار بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش

جای شک نیست که ماشین ظرفشویی بوش یکی از بهترین برندهای ماشین ظرفشویی در بازار است. این برند قوی ترین ماشین های ظرفشویی از نظر کیفیت شستشو و تمیزکنندگی تولید می کند و محصولات آن معمولا طول عمر بالایی دارد اما این دستگاه هم مانند سایر محصولات الکتریکی احتمال خرابی دارد. به خصوص زمانی که در استفاده از ماشین ظرفشویی نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نکنید، احتمال خرابی آن بیشتر است و این خرابی با نشانه های مختلفی بروز می کند که یکی از آن ها بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش است.

خارج شدن بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش دلایل مختلفی دارد که به منظور رفع این مشکل ابتدا باید این دلایل را بررسی کرد. در واقع تا زمانی که علت بروز مشکل مشخص نشود، احتمال تعمیر و برطرف کردن آن هم وجود نخواهد داشت. مهم ترین دلایل خروج بوی بد از ماشین ظرفشویی بوش، موارد زیر هستند.

راکد ماندن آب در داخل ماشین

ماشین ظرفشویی بوش دارای مخزنی است که در هر بار شستشو، مقداری آب در آن ذخیره می شود. این آب ذخیره شده کمک می کند که بخار آبی که در مرحله خشک کردن ظروف در ماشین جمع می شود به کنار شیشه ها و بدنه جذب شده و ظروف خشک شوند. همچنین این آب از پوسیدگی بدنه داخلی جلوگیری می کند. زمانی که ماشین برای مدت زمان طولانی استفاده نشده و آب در مخزن راکد بماند، در زمان باز کردن در بوی بدی از آن خارج می شود. در حالت کلی آب مخزن با شروع برنامه شستشو از شیر تخلیه خارج شده و آب تمیز جایگزین آن می شود.

باقی ماندن مواد غذایی

یکی دیگر از موضوعاتی که ممکن است باعث خارج شدن بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش باشد، باقی ماندن مواد غذایی در داخل ماشین است. در حالت عادی ذرات ریز چسبیده به ظروف از طریق شیر تخلیه خارج شده و وارد مخزن فاضلاب می شوند و بخشی از آن ها در فیلتر دستگاه ذخیره می شوند اما زمانی که فیلتر دستگاه به موقع تعویض یا تمیز نشده و آشغال ها اندازه بزرگی داشته و از شیر تخلیه عبور نکنند، در داخل ماشین باقی مانده و به مرور بوی بدی به خود می گیرند.

مسدود شدن لوله فاضلاب

مسدود شدن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی با آشغال های ریز و درشت و فاسد شدن آشغال ها در مسیر لوله از دیگر دلایلی است که باعث بروز بوی بد در داخل ماشین ظرفشویی می شود. البته در صورتی که علت بوی بد این مشکل باشد، علاوه بر ایجاد بوی بد در داخل ماشین، تخلیه آب هم با مشکل مواجه شده و به درستی انجام نمی شود.

راهکارهای رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش

راهکارهای رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش

با توجه به اینکه بیشتر دلایل بروز بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش در اثر استفاده نادرست از این وسیله به وجود می آیند، راهکارهای رفع خانگی و ساده است اما اگر با روش های خانگی این مشکل برطرف نشد یا قادر به انجام روش های خانگی برای حل مشکل دستگاه خود نیستید، بهترین کار مراجعه به سرویس کار مجاز و ترجیحا نمایندگی بوش برای حل مشکل ماشین ظرفشویی است. البته در بیشتر موارد تعمیرکاران مجاز نمایندگی به منزل مشتری هم مراجعه می کنند که هماهنگی این مورد از طریق نمایندگی خدمات پس از فروش بوش، امکان پذیر است. به هر حال، انجام راهکارهای خانگی رفع مشکل، اولین اقدامی است که باید انجام داد و این راهکارها عبارتند از:

  • باز گذاشتن درب ماشین
  • استفاده از جرمگیر به طور منظم
  • تمیز کردن و تعویض به مقع فیلتر
  • تعویض و تخلیه شیلنگ تخلیه
  • تمیز کردن بازوهای آب پاش
  • استفاده از دستگاه بدون قرار دادن ظرف
  • باز کردن مخزن آب و تعویض آن و…

باز گذاشتن درب ماشین

یکی از بهترین روش ها برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش و جلوگیری از بروز مجدد این مشکل، باز گذاشتن درب ماشین بعد از اتمام شستشو و خارج کردن ظرف ها است. البته نیازی به باز گذاشتن دائمی درب ماشین نیست، بلکه در حدی که بخار و رطوبت از داخل دستگاه خارج شده و به اصطلاح دستگاه بوی نا و رطوبت نگیرد، کافی است.

استفاده از جرمگیر

دیگر راهکاری که برای رفع بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش می توان از آن استفاده کرد، ریختن جرمگیر در ماشین ظرفشویی است. این کار باید ماهانه انجام شود تا علاوه بر جلوگیری از بوی بد ماشین، عملکرد تخلیه دستگاه هم به خوبی انجام شده و لوله ها و مسیر تخلیه جرم نگیرد.

تمیز کردن فیلتر

همان طور که گفته شد، در هر بار شستشو، مقداری از باقیمانده غذا روی ظروف در محل فیلتر ماشین ظرفشویی جمع می شود و در صورتی که آن را تمیز و خالی نکرد، فاسد شده و بوی بدی به خود می گیرند. اگر ماشین شما فیلتر در دسترسی ندارد و برای تمیز کردن آن نیاز به باز کردن بخشی از دستگاه هستید، بهتر است بعد از هر 5 باری که از دستگاه استفاده کردید این کار را انجام دهید. گرفتگی فیلتر علاوه بر بوی بد، باعث آسیب به دستگاه شما هم می شود.

تعویض شیلنگ تخلیه

در صورتی که با تمیز کردن فیلتر دستگاه و استفاده از جرمگیر، کماکان ماشین شما بوی بدی دارد، باید شیلنگ تخلیه آن را تعویض کنید. این کار تخصصی است و اگر ابزار مناسبی برای انجام آن ندارید تنها به سرویس کار مجاز مراجعه کنید تا آسیبی به قطعات اصلی دستگاه وارد نشود.

رفع مشکل بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش

رفع مشکل بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش

خرابی یک وسیله الکتریکی در اثر استفاده نادرست یا آسیب به قطعات آن با نشانه های مختلف بروز می کند و بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی بوش هم یکی از نشانه هایی است که استفاده نادرست از این دستگاه را هشدار می دهد. همان طور که گفته شد در بسیاری از موارد بروز این بو به علت عدم رعایت بهداشت در استفاده از این دستگاه است اما اگر از استفاده درست و اصولی ماشین ظرفشویی خود اطمینان دارید، احتمال وجود مشکل در یکی از قطعات داخلی دستگاه مانند مخزن تخلیه وجود دارد. در چنین شرایطی بهترین کار مراجعه به سرویس کارماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی بوش از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس است تا عیب یابی را به طور تخصصی انجام داده و ماشین ظرفشویی با ابزار و تجهیزات اصلی تعمیر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش