علت کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش و دلایل مختلف

یکی از محصولات برتر برند لوازم خانگی بوش، ماشین ظرفشویی آن است. ماشین ظرفشویی این برند با برخورداری از بهترین تکنولوژی در ساخت و استفاده از قطعات استاندارد، کیفیت بالایی در شستشو دارد اما این وسیله هم مانند تمام لوازم خانگی احتمال خرابی و اشکال در عملکرد دارد. یکی از مشکلات رایج در این ماشین ظرفشویی مانند ماشین های دیگر برندها، شستشوی نامناسب ظروف است. کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش دلایل مختلفی دارد که به منظور رفع مشکل ابتدا باید آن ها را شناسایی کرد. در بیشتر موارد مشکل شستشو در این ماشین ظرفشویی با راهکارهای خانگی برطرف می شود و در غیر این صورت کافی است به سرویس کار مجاز این برند مراجعه شود. در این مطلب که توسط  مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس تهیه شده است به بررسی این مشکل و راه حل های برطرف کردن آن پرداخیتم با ما همراه باشید.

دلایل کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

دلایل کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی وسیله ای است که به تمیز و سریع شستن ظروف کمک می کند، این وسیله یکی از لوازم خانگی پر کاربرد امروزی است که برای سرعت بخشیدن به انجام کارهای خانه و آشپزخانه تولید شده است. این وسیله کاربردی گاهی دچار مشکلاتی می شود که در عملکرد آن تاثیر می گذارند، برای مثال موجب درست شسته نشدن ظروف توسط ماشین می شود. کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش یکی از مشکلات رایج این ماشین ها است که بروز آن دلایل مختلفی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

استفاده از شوینده نامناسب

استفاده از شوینده نامناسب یکی از دلایل کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش است. شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی با مایع ظرفشویی دستی متفاوت است و در مورد انواع شوینده ها هم، مایع مناسب ماشین های هر برند با برند دیگر متفاوت هستند. این روزها بیشتر مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی از قرص های ماشین برای شستشوی ظروف خود استفاده می کنند، برای استفاده از این محصول باید اطمینان حاصل کنید که قرص با برند و مدل ماشین شما همخوانی داشته باشد. همچنین گاهی اوقات استفاده از قرص تاریخ مصرف گذشته یا تقلبی باعث این مشکل است. در انتخاب شوینده ماشین ظرفشویی باید دقت کرد زیرا قرص نامناسب یا بی کیفیت علاوه بر کثیف شستن ظرف ها، به قطعات دستگاه مانند لاستیک ها آسیب می رساند.

کثیف شدن فیلترها

یکی دیگر از دلایل شستشوی نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی، کثیف بودن فیلترهای دستگاه است. ماشین های ظرفشویی برند بوش دارای فیلترهایی هستند که ذرات به جا مانده از غذا روی ظروف را در خود نگه می دارند و مانع ورود آن ها به مسیر فاضلاب و گرفتگی لوله ها می شوند.

 اگر فیلتر دستگاه با آشغال و مواد غذایی کثیف و مسدود شود، فرآیند تخلیه آب ماشین با مشکل مواجه شده و در نتیجه آن، ظروف به درستی شسته نمی شوند. بهتر است بعد از هر بار شستشو به خصوص زمانی که ظروف بیش از اندازه کثیف هستند، فیلتر را خارج کرده و با برس نرم یا مسواک تمیز کرد.

اختلال در سیستم گردش آب

علت بعدی کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش، اختلال در سیستم گردش آب است. زمانی که پمپ های این دستگاه درست عمل نکنند و آب با فشار کافی روی ظروف ریخته نشود، فرآیند شستشو به درستی انجام نشده و ظروف کثیف باقی می مانند. به منظور اطمینان از عملکرد این سیستم و عیب یابی آن ابتدا باید بازوهای اسپری آب را بررسی کرد و اگر سوراخ های آن دچار گرفتگی شده اند، آن ها را تمیز کرد. همچنین در مواردی شکستگی این بازوها علت درست کار نکردن آن ها است که در این شرایط باید با سرویس کار مجاز تماس گرفت تا بازوهای اسپری به درستی تعمیر یا تعویض شوند.

چینش نامناسب ظروف در داخل ماشین

ساده ترین علت کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی اما، چینش نامناسب ظروف در داخل ماشین است. گاهی اوقات افراد بدون هیچ توجهی در مورد گنجایش و ظرفیت دستگاه اقدام به چیدن ظرف در آن می کنند که در این شرایط دستگاه نمی تواند آب را به همه ظروف رسانده و شستشوی آن ها را انجام دهد. برای مثال قرار گرفتن ظروف داخل هم، برعکس گذاشتن ظروفی مانند لیوان یا کاسه، نداشتن فاصله بین بشقاب ها حین چینش و… باعث نرسیدن مایع شستشو و آب به قسمت های کثیف ظروف شده و در نتیجه آن ظرف ها به درستی شسته نخواهند شد.

کثیف شدن مخزن دستگاه

گرفتگی مخزن دستگاه یکی دیگر از دلایلی است که باعث بروز مشکل کثیفی ظروف می شود. مخزن دستگاه در ماشین های ظرفشویی بوش بعد از استفاده مکرر و به مرور زمان دچار جرم گرفتگی می شود. به خصوص اگر دستگاه را به موقع جرمگیری نکنید یا بعد از چند بار شستشو اقدامی به تمیز کردن مخزن نکنید، احتمال بروز این مشکل بیشتر خواهد بود. در چنین شرایط پره ها و افشانه های دستگاه قادر به درست پاشیدن آب نخواهند بود و مخزن به مرور جرم می گیرد. این مشکل موجب می شود که آب با فشار کافی در دستگاه جریان نداشته باشد و در نتیجه ظروف پس از شستشو کثیف باقی بمانند.

راه حل های مشکل شستشوی تمیز ظروف در ماشین بوش

مهم ترین دلایل بروز مشکل کثیف شسته شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش، استفاده نادرست از این وسیله است بنابراین اگر به روش استفاده خود از دستگاه دقت کنید، احتمال بروز این مشکل کمتر خواهد شد. با این حال در صورتی که به هر دلیل با این مشکل در ماشین خود مواجه شدید، راهکارهای زیر به حل مشکل شستشوی ظروف توسط ماشین کمک می کنند:

  • تمیز کردن فیلتر دستگاه به صورت مرتب، این قطعه نهایتا بعد از 5 بار استفاده باید تمیز شود
  • پاک کردن آشغال های چسبیده به ظروف قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی
  • استفاده از جرمگیر مخصوص و مناسب مدل ماشین ظرفشویی
  • خالی روشن کردن دستگاه هر چند وقت یکبار به منظور تمیز شدن مخازن و خروجی های آب
  • استفاده از قرص یا شوینده استاندارد ماشین ظرفشویی
  • دقت به چینش ظروف در ماشین و پر نکردن آن در هر بار شستشو
  • رفع گرفتگی های مسیر آب به منظور انتقال آب با فشار مناسب به مخازن دستگاه
  • چک کردن دوره ای قطعات مانند بازوها و مخزن توسط تکنسین ماشین ظرفشویی
  • مراجعه به سرویس کار مجاز یا نمایندگی در صورت بروز مشکل در عملکرد ماشین و…

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی؛ مشکل رایج این وسیله

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی؛ مشکل رایج این وسیله

درست شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی مشکلی است که بسیاری از مصرف کنندگان این وسیله آن را تجربه کرده اند. این مشکل دلایل مختلفی دارد که مهم ترین آن ها را در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم. استفاده درست از این وسیله تا حد زیادی مانع بروز این مشکل می شود اما در صورتی که از نحوه استفاده خود اطمینان دارید، احتمال خرابی در یکی از قطعات داخلی دستگاه وجود دارد که عیب یابی، تشخیص و رفع مشکل تنها توسط سرویس کار مجاز این برند امکان پذیر است. به خصوص اگر تجربه ای در سرویس و رسیدگی به این دستگاه ندارید به هیچ عنوان اقدامی برای باز کردن یا جداسازی قطعات آن در خانه نکنید و از تعمیر متخصص در زمینه تعمیر ظرفشویی بوش کمک بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش