علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش

علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش

وقتی ماشین ظرفشویی بوش کار نمی کند

ماشین ظرفشویی به یکی از وسایل ضروری در زندگی انسان ‌ها تبدیل شده است. بوش یکی از برندهای برتر ماشین ظرفشویی در دنیا است. با این حال ماشین ظرفشویی های این برند نیز گاهی دچار مشکلاتی می شوند. یکی از این مشکلات کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش است که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در این مطلب از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس با مهم ترین و رایج ترین دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش آشنا می شویم.

بررسی دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش

بررسی دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش

ماشین های ظرفشویی بوش دارای قطعات متعددی هستند. کار کردن این قطعات در کنار هم تضمین می کند که ظرف های شما به خوبی شسته شوند. بنابراین بروز خرابی در هر یک از قطعات این دستگاه و همچنین سیستم های آن، می تواند دلیلی برای کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش باشد. در ادامه با برخی از دلایل کار نکردن این دستگاه و راهکارهای حل این مشکلات آشنا می شویم.

قفل شدن پنل؛ یکی از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش

گاهی اوقات ناخواسته دکمه های ماشین ظرفشویی لمس شده و گزینه‌ هایی فعال می‌ شوند. زمانی که ماشین ظرفشویی بوش شروع به کار کند پنل آن قفل می ‌شود و هیچ گزینه ‌ای را نمی‌ توان تغییر داد. تنها راه‌ حل، ریست کردن ماشین ظرفشویی است. برای ریست کردن ماشین ظرفشویی‌ های بوش سری SMS ابتدا دکمه استارت را به مدت ۳ ثانیه فشار دهید. صفحه نمایش زمان ۱ دقیقه را نمایش می‌ دهد سپس دکمه استارت را رها کرده و یک دقیقه صبر کنید. پس از تمام شدن ۱ دقیقه و صفر شدن زمان روی صفحه نمایش، ماشین ظرفشویی را خاموش و روشن کنید تا به حالت عادی دربیاید.

قطع جریان برق

یکی از علت ‌های کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش می‌ تواند مربوط به قطع جریان برق ماشین ظرفشویی باشد. فیوز و محافظ را چک کنید تا مطمئن شوید جریان برق برقرار است. استفاده از وسایل الکترونیکی در ساعات اوج مصرف برق باعث نوسانات برق می‌ شود. بهتر است که در زمان دیگری از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

باز ماندن درب ماشین ظرفشویی بوش

بعضی اوقات به این دلیل که ظرف‌های زیادی را در داخل ماشین ظرفشویی می گذارید ممکن است درب دستگاه بسته نشود. اگر درب ماشین ظرفشویی کامل بسته نشود ماشین روشن نمی‌شود و شروع به کار نخواهد کرد. همیشه اطمینان کامل حاصل کنید که درب دستگاه را بسته اید.

ایراد در برد الکترونیک

کاربرد برد در وسایل الکترونیکی همانند کاربرد مغز در بدن انسان است. تمام اطلاعات ماشین ظرفشویی شما به برد ارسال می‌ شود. برد آن‌ها را پردازش می‌ کند و دستور انجام کار را به آن ‌ها می‌ دهد. اگر برد در حین فعالیت ماشین ظرفشویی شما بسوزد ماشین ظرفشویی شما از کار می‌ افتد و روشن نمی ‌شود.

خراب شدن تایمر

تایمر به عنوان یکی از قطعات در ماشین ظرفشویی وظیفه زمان‌بندی مراحل مختلف شستشو را دارد. اگر این قطعه دچار مشکل شده باشد دستگاه ظرفشویی در هنگام شسشتو متوقف می شود و یا روشن نمی شود. مولتی متر می تواند سلامت این قطعه و علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی را به شما نشان دهد. جایگاه این قطعه به طور معمول در پشت پنل کنترل است.

خرابی موتور محرک باعث کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش می شود

موتور محرک در ماشین ظرفشویی قطعه ای بسیار مهم است که باعث ایجاد گردش آب در دستگاه می شود. شما اول باید از سلامت رله استارت و تایمر مطمئن شوید چراکه دو قطعه نام برده شده انرژی مورد نیاز موتور محرک را تامین می کنند. اگر هر دو آن ها سالم باشند شما می توانید علت روشن نشدن دستگاه ظرفشویی را در موتور محرک پیدا کنید.

از جمله نشانه های روشن نشدن دستگاه به علت خرابی موتور محرک، سروصدای بلند است که ناشی از قفل کردن قطعات موتور در داخل یکدیگر است. بررسی و تعمیر خرابی موتور محرک نیازمند اطلاعات تخصصی است. توصیه می شود که کار را به تعمیرکار ماشین ظرفشویی بسپارید.

خرابی رله استارت موتور

یکی از دلایل دیگر روشن نشدن ماشین ظرفشویی خرابی رله استارت موتور است. هنگامی که ماشین ظرفشویی بوش می خواهد شروع به کار کند باید برق موتور تامین شود. رله استارت قطعه ای است که این وظیفه را بر عهده دارد. در صورتی که این قطعه خراب شده باشد موتور پمپ و در نتیجه ماشین ظرفشویی کار نخواهد کرد. برای بررسی سلامت این قطعه نیز به مولتی متر نیاز خواهید داشت. جایگاه این قطعه هم نزدیک موتور است.

ارورهایی که باعث کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش می شوند

ماشین های ظرفشویی بوش دارای حسگرها و نمایشگرهایی هستند که این دستگاه با استفاده از آنها می تواند بروز برخی از مشکلات را تشخیص داده و آن ها را در قالب پیام های خطا یا ارورها نمایش دهد. بنابراین در ادامه برخی از ارورهای رایج این دستگاه را که ممکن است باعث کار نکردن آن بشوند با هم بررسی می کنیم:

  • خطاهای E01 تا E05: این ارورها نشان دهنده وجود ایراد در ماژول قدرت و نیم سوز شدن آن هستند و برای رفع آنها حتما باید از یک تکنسین کمک بگیرید
  • خطای E07: در موقع بروز این ارور ظروف خشک نخواهند شد چراکه این ارور نشان‌دهنده خرابی فن خشک‌کن است.  دمای بالا در شستشوی ظروف می‌تواند باعث ایجاد بخار در ماشین شود که حتی بعد از اتمام کار دستگاه همچنان بخار بماند و نگذارد ظروف خشک شوند
  • خطای E11: مقاومت گرمایی یا سیم کشی معیوب شده است. برای رفع این مشکل سنسور حرارتی و ترموستات را چک کنید
  • خطای E13: . اگر دمای آب داغ وارد شده به ماشین بالاتر از 70 تا 75 درجه سانتیگراد داشته باشد این خطا رخ می‌دهد. شما باید دمای آبگرمکن یا پکیج را کم کرده و سنسور حرارت یا دماسنج دستگاه را چک کنید
  • خطای E15: این ارور هنگامی به ‌وجود می‌ آید که ظرفشویی آب داخلش را تشخیص ندهد. گاهی مقدار کمی آب در صفحه پایین جمع می‌شود. برای حل مشکل ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق جدا کرده و سپس آن را به یک طرف کج کنید. آب جمع شده به این ترتیب خارج می‌شود. نیم ساعت تا 40 دقیقه اجازه دهید در این حال باقی بماند و سپس آن را به حالت اولیه برگردانید. این کار ایراد را بر طرف می‌کند اما برای جلوگیری از تکرار آن باید به دنبال محل دقیق نشتی بگردید

رفع مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش به کمک تعمیرکار

رفع مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش به کمک تعمیرکار

آگاهی کامل از مشکلات لوازم خانگی می‌تواند جلوی خرابی‌ ها و هزینه‌ های بیشتر را بگیرد. ما در این مطلب برخی از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش و راهکارهای رفع آنها را با شما در میان گذاشتیم. با این حال باید توجه داشته باشید که بسیاری از این راهکارها به دانش فنی و تجربه بالایی نیاز دارند. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای رفع این مشکل از تعمیرکاران متخصص در  زمینه تعمیر ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش