علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال بوش

علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال بوش

انجماد یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های نگه داری مواد غذایی می باشد. در انجماد مواد غذایی رنگ، بافت اصلی و طعم غذا ها نسبت به سایر روش های نگه داری مواد غذایی، بهتر حفظ می شود. اما گاهی ممکن است که شما یخچال فریزر خود را باز کنید و متوجه ی آب شدن یا شل شدن مواد غذایی درون فریزر شوید و این اتفاق اصلا خوشایند نمی باشد. ما به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید بوش و علل به وجود آمدن این مشکل با شما عزیزان صحبت کنیم.

علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید بوش

 • خرابی ترموستات
 • خرابی سنسور دما
 • خرابی برد فرمان
 • خرابی سیم کشی یخچال
 • خرابی ترموفیوز
 • خرابی لامپ درون یخچال
 • خرابی سوئیچ درب
 • چیدمان بد مواد غذایی
 • خرابی لاستیک دور درب
 • تنظیمات دمای فریزر
 • خاموش ماندن دستگاه برای مدتی طولانی
 • خرابی فن کندانسور و فن اواپراتور
 • خرابی کمپرسور
 • کثیف بودن سیم پیچ های کندانسور
 • یخ زدن لوله های اواپراتور

رفع مشکل آب شدن مواد داخل فریزر در یخچال بوش

خرابی ترموستات

ترموستات وظیفه دارد تا دمای مناسبی را برای یخچال تامین کند. در واقع ترموستات روشن شدن یا روشن نشدن کمپرسور را کنترل می کند. اگر ترموستات خراب باشد، ممکن است که کمپرسور روشن نشود و در نتیجه محیط داخل یخچال فریزر گرم شود. اما حال اگر ترموستات خراب باشد، می تواند باعث شود که کمپرسور یکسره کار کند و در نتیجه درون یخچال، یخ و برفک تشکیل شود. یعنی خرابی ترموستات در هر دو حالت مشکل ساز می باشد.

خرابی سنسور دما

در یخچال های جدید که دارای برد فرمان هستند، به جای ترموستات، ما قطعه ای به نام سنسور دما یا سنسور دمای محیط داریم داریم. سنسور دما، دمای داخل یخچال را حس می کند و اندازه گیری می کند و بسیاری از عملیات های یخچال، توسط همین اندازه گیری های سنسور انجام می شوند. حال اگر سنسور دما خراب باشد و دما به درستی تشخیص داده نمی شود، و اطلاعات نا درست به برد فرستاده می شود و روشن شدن کمپرسور به مشکل می خورد و عملیات سرد سازی به درستی انجام نمی شود.بهتراست برای برطرف کردن مشکل برد دستگاه، از تکنسین متخصص تعمیر یخچال بوش کمک بگیرید.

خرابی برد فرمان

برد فرمان همه کاره ی یخچال می باشد. یعنی عملیات یخ زدایی، عملیات سرد سازی، و تمام دستورات درون یخچال را برد سازماندهی می کند. بنابراین اگر برد فرمان خراب شود، تمامی قسمت ها در یخچال دچار مشکل جدی می شوند و نمی توانند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهند. یکی از این مشکلات نیز افت سرما در درون فریزر می باشد.

خرابی سیم کشی یخچال

همه ی قطعات در یخچال، توسط سیم کشی به هم دیگر متصل هستند، بنابراین اگر سیم کشی یک قسمتی خراب شود، یعنی به عبارتی شل شود یا سوخته باشد، آن قسمت نمی تواند به درستی عمل کند و در واقع از کار می افتد. حال اگر یخچال شما دچار افت سرما شده، احتمال دارد که سیم کشی های مربوط به آن قسمت سوخته باشد یا شل شده باشد، در این صورت باید سیم کشی ها به دقت بررسی شوند و سیم های سوخته، تعویض شوند.

خرابی ترموفیوز

ترموفیوز وظیفه دارد تا در صورت گرم شدن بیش از حد المنت، المنت را قطع کند تا از آتش سوزی دستگاه جلوگیری کند. اما اگر ترموفیوز خراب باشد، ممکن است که اصلا اجازه ندهد که المنت روشن شود، و در نتیجه عملیات یخ زدایی دچار مشکل می شوند و سرما در یخچال افت می کند. بنابراین در صورت یخ زدایی مواد غذایی، باید ترموفیوز نیز بررسی شود.

خرابی لامپ درون یخچال

گاهی ممکن است که لامپ درون یخچال بخاطر دلایلی، مثل مشکلات سیم کشی، مشکلات سوئیچ درب و. . . خراب شود، به طوری که لامپ یک سره روشن بماند. در صورت روشن ماندن یکسره لامپ، باعث می شود تا لامپ گرم شود و این گرما می تواند باعث ذوب شدن مواد غذایی درون فریزر شود.

خرابی سوئیچ درب

گاهی ممکن است که افت سرما بخاطر خرابی سوئیچ درب اتفاق افتاده باشد. در واقع اگر سوئیچ درب خراب باشد، هنگامی که درب یخچال نیز بسته است، یخچال به اشتباه فکر می کند که درب بسته نشده و فن نیز نمی چرخد و در نتیجه گردش هوا وجود نخواهد داشت. بنابراین در یخچال فریزر افت سرما خواهیم داشت.

علت آب شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید بوش

چیدمان بد مواد غذایی

همچنین چیدمان بد و نادرست مواد غذایی باعث عدم گردش هوا و در نتیجه افت سرما و شل شدن مواد غذایی می شود. به عبارتی اگر غذا ها را به صورت چسبیده به هم و بدون رعایت فاصله بچینید، فضایی برای جریان پیدا کردن هوا وجود نخواهد داشت و در نتیجه به مواد غذایی در طبقات وسط اصلا هیچ سرمایی نمی رسد و مواد غذایی شروع به آب شدن می کنند.

خرابی لاستیک دور درب

اگر لاستیک دور درب خراب باشد، باعث می شود تا آهنربا قدرت جذب کم تری داشته باشد و درب نتواند به درستی بسته شود. همچنین ممکن است که لاستیک دور درب پاره شده باشد و درب کامل بسته نمی شود و باعث ورود هوای گرم به داخل دستگاه می شود. یک نکته ی مهم که باعث می شود تا فریزر یا یخچال شما عملکرد مناسبی داشته باشد، تمیز کردن مرتب لاستیک دور درب یخچال می باشد. برای این کار می توانید لاستیک را با آب داغ و کمی جوش شیرین شستشو دهید تا از سفت شدن لاستیک جلوگیری کنید. همچنین در صورت لزوم باید لاستیک را تعویض کنید. همچنین بهتر است تا درب فریزر را به ندرت باز و بسته کنید.

تنظیمات دمای فریزر

گاهی ممکن است که علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر بوش، تنظیم نبودن دمای قسمت فریزر باشد. مثلا ممکن است که این دما به صورت اتفاقی توسط شما یا کودکتان تغییر کرده باشد. در این صورت لازم است تا یک نگاهی به صفحه نمایش دستگاه کنید و دمای فریزر را مشاهده کنید. اگر مواد در حالت آب شدن هستند، می توانید درجه  فریزر را پایین تر بیاورید تا فریزر خنک شود و از شل شدن موا غذایی جلوگیری کنید.

خاموش ماندن دستگاه برای مدتی طولانی

گاهی ممکن است که برق منزل برای مدت طولانی قطع شده باشد و یا این که سیم کشی منزل دچار مشکلاتی شده باشد. یا این که فردی به صورت اتفاقی پریز برق یخچال را اشتباهی از برق کشیده باشد. در این صورت حتما بررسی کنید که دو شاخه به پریز برق وصل شده باشد. زیرا خاموش ماندن و عدم کارکرد دستگاه برای مدت زیاد باعث آب شدن و شل شدن مواد داخل فریزر در ساید بای ساید بوش می شود.  

خرابی فن کندانسور و فن اواپراتور

خرابی فن ها در یخچال باعث می شود تا یخچال نتواند عملکرد صحیح داشته باشد. به عنوان مثال اگر فن کندانسور نچرخد، کندانسور نمی تواند گرمای یخچال را دفع کند و اگر فن اواپراتور نچرخد، گردش هوا در یخچال به درستی انجام نمی شود و ممکن است که لوله های اواپراتور نیز یخ بزند.

خرابی کمپرسور

کمپرسورمی تواند بخاطر مستهلک شدن بر اثر مرور زمان، نوسانات برق، نزدیک بودن زیاد یخچال به دیوار و عدم وجود هوای کافی و. . . عملکرد صحیح خود را از دست می دهد. همچنین می دانید که کمپرسور قلب یخچال می باشد، بنابراین اگر این قطعه ی مهم خراب شود و نتواند به خوبی کار کند، قطعا خنک سازی یخچال نیز به مشکل می خورد.

کثیف بودن سیم پیچ های کندانسور

یکی دیگر از دلایل افت سرما و شل شدن مواد غذایی داخل فریزر در یخچال ساید بای ساید بوش، کثیف بودن کندانسور( سیم پیچ های فلزی که رنگ مشکی دارند ) یا همان کویل می باشد. این سیم پیچ ها در پشت یخچال قرار دارند و از درون آن ها گاز داغ می گذرد. در واقع این سیم پیچ ها وظیفه دارند تا گرمای درون یخچال را دفع کنند. حال اگر این سیم پیچ ها توسط گرد و غبار کثیف شده باشند، گرمای یخچال  نمی تواند دفع شود، در نتیجه یخچال دچار افت سرما می شود.

زدن لوله های اواپراتور

لوله های اواپراتور به لوله های پشت یخچال گفته می شوند، که درون آن ها گاز مبرد سرد وجود دارد. در واقع سیم پیچ های اواپراتور سرمای درون یخچال را تامین می کنند، بنابراین اگر لوله های اواپراتور توسط یخ پوشانده شده باشند، عملیات یخ زدایی نمی تواند به درستی انجام شود، زیرا یخ عایق می باشد و یخچال فریزر دچار افت سرما می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش