علل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

علل جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر بوش

یکی از مشکلات رایجی که در یخچال های بوش ممکن است اتفاق بیوفتد، جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش می باشد. یخچال های جدید به گونه ای طراحی شده اند که در قسمت فریزر تولید برفک نمی کنند. در حقیقت برفک و یخ های تولید شده روی لوله های اواپراتور، در زمان دیفراست ( هنگام استراحت کمپرسور یا همان موتور دستگاه )، توسط المنت آب می شوند و آب حاصل از عملیات دیفراست، توسط لوله تخلیه وارد ظرف تخلیه که در پشت یخچال و کنار موتور قرار گرفته هدایت می شود و در آن جا توسط گرمای موتور تبخیر می شود و از دستگاه خارج می شود. به این ترتیب چرخه ی دیفراست یا همان یخ زدایی انجام می شود. اما اگر بنا به هر دلیلی آب حاصل از ذوب شدن یخ ها، نتواند این چرخه را طی کند و از دستگاه خارج شود، ممکن است که شما شاهد جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر بوش باشید. ما در ادامه، به بررسی مهم ترین دلایل ایجاد این مشکل می پردازیم.

علت های احتمالی جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

علت های احتمالی جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

  • خرابی سیستم دیفراست
  • مسدود بودن مسیر تخلیه
  • بسته نشدن درب یخچال
  • خرابی فیلتر و اتصالات آب سرد کن
  • تراز نبودن یخچال فریزر

خرابی سیستم دیفراست

سیستم دیفراست از قطعاتی از قبیل المنت، سنسور دیفراست، ترموفیوز، و برد الکترونیکی تشکیل شده است. در واقع تمام این قطعات در عملیات دیفراست تاثیر گذار هستند، و اگر هر یک از این اجزا خراب باشند، عملیات یخ زدایی یا برفک زدایی به خوبی انجام نمی شود و باعث یخ زدن مسیر خروج آب می شود و در نهایت باعث جمع شدن آب در طبقات یا در قسمت جا میوه ای می شود.

مسدود بودن مسیر تخلیه

سوراخ تخلیه و لوله تخلیه که به آن درین و لوله درین نیز می گویند، می تواند توسط جرم و آشغال مسدود شود. همچنین ممکن است لوله تخلیه یا سوراخ درین دچار یخ زدگی شده باشد، که باز هم باعث انسداد مجرای تخلیه می شود. در این صورت آب نمی تواند مسیر تخلیه را طی کند و در ناودان جمع می شود و در نهایت باعث سر ریز شدن آب درون ناودان می شود.

بسته نشدن درب یخچال

درب یخچال می تواند بخاطر خرابی لاستیک دور درب و یا بخاطر چیدمان بد مواد غذایی در یخچال، به خوبی بسته نشود. در نتیجه گرما و رطوبت موجود در آشپزخانه وارد یخچال می شود و باعث تشکیل آب و جمع شدن آب در طبقات می شود. در این صورت باید لاستیک دور درب به دقت بررسی شود. لاستیک دور درب می تواند بخاطر مرور زمان دفرمه شود و خاصیت خود را از دست دهد. لاستیک های قدیمی ممکن است سفت شوند، برای این که این مشکل بر طرف شود می توانید لاستیک را با آب داغ مالش دهید، هچنین می توانید از کمی وازلین نیز استفاده کنید. همچنین ممکن است لاستیک دور درب پاره شده باشد، که دراین صورت باید لاستیک دور درب را تعویض کنید. علاوه بر این، قرار دادن غذای داغ در یخچال هم نیز می تواند باعث ایجاد بخار و جمع شدن آب در یخچال شود.

خرابی فیلتر و اتصالات آب سرد کن

همچنین گاهی ممکن است که جمع شدن آب در یخچال بخاطر نشتی فیلتر یا مخزن آبسرد کن در یخچال فریزر هایی که دارای آب سرد کن هستند، اتفاق بیوفتد. در این صورت باید فیلتر را بررسی کنید و به دنبال رد آب در فیلتر، اتصالات شلنگ و مخزن آب سرد کن  باشید. مخزن آب سرد کن در یخچال فریزر بوش در قسمت یخچال و پشت جا میوه ای قرار گرفته است. همچنین اگر مخزن آب سرد کن بیش از حد پر شود، آب سر ریز می شود و به داخل یخچال می ریزد. همچنین اگر اتصالات شل باشند و یا مخزن آب سرد کن و یا لوله های آب، سوراخ شده باشد، باعث می شود تا آب درون جا میوه ای یخچال بریزد، که در این صورت لازم است تا آن ها را تعویض کنید.

تراز نبودن یخچال فریزر

همچنین یکی دیگر از علل جمع شدن آب در طبقات یا در زیر جا میوه ای، تراز نبودن یخچال می باشد. تراز نبودن یخچال می تواند باعث شود که آب حاصل از عملیات دیفراست از ناودان، سوراخ درین و یا لوله درین خارج شود و به درون یخچال ریخته شود. همه ی این اتفاقات بخاطر کج بودن یخچال اتفاق می افتد. همچنین بهتر است تا ارتفاع جلوی یخچال کمی بالاتر از پشت یخچال باشد، تا آب به راحتی بتواند از یخچال خارج شود.

نحوه ی رفع مشکل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

نحوه ی رفع مشکل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

برای بر طرف کردن این مشکل باید ابتدا دو شاخه ی برق دستگاه را از پریز برق بکشید. سپس باید قاب محافظ اواپراتور، که در پشت یخچال قرار دارد را جدا کنید، و اواپراتور را بررسی کنید. سپس باید پشت جا میوه ای یخچال ناودانی و قسمت درین را پیدا کنید و به دنبال علت مسدود بودن درین و لوله درین باشید. اگر مسدود بودن سوراخ درین یا لوله درین بر اثر وجود آشغال و مواد غذایی باشد، باید با استفاده از یک سیم نازک، آشغال ها را خارج کنید و با استفاده از آب داغ و جوش شیرین محل تخلیه را تمیز کنید، همچنین آب داغ باعث می شود تا یخ زدگی آب شود و مشکل لوله تخلیه بر طرف شود. همچنین اگر انسداد لوله تخلیه بر اثر یخ زدگی باشد، باید سیستم دیفراست و برد الکترونیکی یخچال توسط یک تکنسین متخصص از تعمیرات یخچال بوش بررسی شود و در صورت نیاز باید قطعات خراب در سیستم دیفراست تعویض شوند.

اهمیت رفع مشکل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر بوش

در صورتی که نسبت به جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر بوش بی توجه باشید، به مرور زمان جمع شدن آب در کف یخچال می تواند باعث شود تا بدنه و ستون یخچال آسیب ببیند و زنگ بزند، و در نتیجه درب یخچال که روی ستون یخچال نصب شده است، دچار افتادگی شود و باعث شود که درب به درستی بسته نشود، که این امر باعث می شود تا رطوبت زیادی وارد دستگاه شود و دستگاه عملکرد مناسبی نداشته باشد. همچنین نشت و جمع شدن آب در کف یخچال می تواند باعث اکسید شدن لوله های هات کویل شود و باعث نشتی گاز درون آن شود. در نتیجه نسبت به جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر بوش بی تفاوت نباشید و سریعا به فکر رفع مشکل باشید. زیرا همین مشکل کوچک می تواند به مرور زمان باعث خرابی کامل دستگاه شما شود.

نکات تکمیلی

  • گاهی ممکن است که علت جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر بوش، تنها بخاطر شکستن ظروف غذا یا بخاطر ریختن آب بطری اتفاق افتاده باشد، در این صورت باید به دنبال بررسی این ظروف باشید و این مسئله اصلا مربوط به ایرادی در یخچال شما نمی باشد.
  • از بین تمام علت هایی که در بالا به آن شاره شد، اصلی ترین دلیل جمع شدن آب بخاطر خرابی و مشکلات مربوط به سیستم دیفراست می باشد. و بررسی این مورد، نیاز به تخصص بالایی دارد و پیشنهاد می کنیم، در صورتی که مهارت، دانش و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات پیچیده ترین مشکلات در یخچال فریزر بوش را ندارید، هرگز اقدام به بررسی و تعمیر یخچال فریزر بوش نکنید، زیرا در این صورت ممکن است که هم به خودتان و هم به دستگاه آسیب جدی وارد کنید. در نتیجه بهتر است تا با یک مرکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی بوش مانند آرینا سرویس تماس بگیرید و تقاضای تکنسین دهید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش