علت ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش

علت ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش

چند سالی می شود که ماشین های ظرفشویی جای خودشان را در آشپزخانه ها پیدا کرده اند. این لوازم پرکاربرد توانسته اند فرایند سخت ظرف شستن را تنها به چند کلیک تغییر دهند. برندهای مختلفی در حوزه ساخت و تولید ظرفشویی ها در حال فعالیت هستند. یکی از معروف ترین این برندها، برند بوش است. ظرفشویی های برند بوش به عنوان یکی از باکیفیت ترین ظرفشویی های موجود در بازار شناخته می شوند. اما شاید شما هم گاهی با ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش مواجه شده باشید. اگر می خواهید بدانید که دلیل این ارور چیست و چگونه می توان آن را برطرف نمود، با ما همراه باشید.

ماشین های ظرفشویی برند بوش

ماشین های ظرفشویی هایی که برند بوش تولید می کند، به عنوان یکی از با قابلیت ترین ماشین های ظرفشویی شناخته می شوند. بر روی این ماشین ها یک عدد صفحه نمایشگر قرار داده شده است که به کمک آن می توانید فرایند ظرف شستن دستگاه را مدیریت کنید. علاوه بر این کاربرد، صفحه نمایشگر ظرفشویی ها می توانند به شما خطاها و ارورهای به وجود آمده را هم گزارش دهند. هر کدام از این پیغام هایی که نشان داده می شود، بیانگر به وجود آمدن یک مشکل در سیستم ماشین ظرفشویی هستند. از همین رو دقت کردن به آن ها و متوجه شدن اینکه هر ارور یا خطا چه هدفی را مد نظر دارد، ضروری به نظر می رسد. با دانستن اینکه هدف ارور نمایش داده شده چیست، به راحتی می توانید آن خطا را برطرف کرده و از بروز مشکلات حادتر جلوگیری به عمل آورید. یکی از این ارورها که ممکن است با آن مواجه شده باشید، ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش است. در ادامه به صورت کامل و جامع در خصوص ارور e15 ماشین ظرفشویی بیشتر صحبت خواهیم کرد

چرا ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش به وجود می آید؟

در تمامی ماشین های ظرفشویی ساخت برند بوش، از سیستم توقف آب استفاده شده است. این بدان معناست که اگر در ماشین ظرفشویی شما نشتی آب رخ دهد، صفحه نمایش دستگاه به شما ارور e15 را نمایش می دهد. هر زمان که در ماشین ظرفشویی بوش این ارور اتفاق بیوفتد، به سرعت دستگاه تمامی آب موجود در خود را خارج می کند و همچنین خاموش خواهد شد. در واقع بروز خطای e15 نشانگر آن است که دستگاه در برابر نشتی از خودش محافظت خواهد کرد. زمانی که ارور e15 رخ دهد به این معنی است که جربان آب به درون سینی ماشین ظرفشویی راه پیدا کرده است، یا شناور که وظیفه فعال کردن سیستم محافظت را دارد، گیر کرده است. هنگامی که سیستم محافظت در برابر نشتی آب در دستگاه فعال گردد، یک سیگنال از سمت برد به دستگاه فرمان می دهد که آب موجود را خارج کند. بروز این خطا مساوی است با خاموش شدن دستگاه و در نتیجه شما با انبوهی ظرف نشسته رویرو خواهید شد، پس بهتر است سریع تر این مشکل را برطرف کنید.

دلایل نشتی آب و بروز ارور e15 در ظرفشویی بوش

دلایل نشتی آب و بروز ارور e15 در ظرفشویی بوش

در ابتدا لازم است تا بررسی کنید که جزئیات ماشین ظرفشویی شما دچار اسیب دیدگی نشده باشند. هر زمان که ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش رخ داد ابتدا سینی ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید. سپس شیلنگ های موجود را جهت پیدا کردن نشتی آب بررسی کنید. اگر مشکل از این دو مورد نبود، باید سایر قطعات ماشین ظرفشویی را نیز چک کرد. در اینجا پیشنهاد می کنیم که حتما از یک فرد متخصص و تکنسین در زمینه تعمیرات ظرفشویی بوش برای بررسی کمک بگیرید.

جمع شدن آب در سینی ماشین ظرفشویی

هر زمان که مشاهده کردید ماشین ظرفشویی شما دائما در حال تخلیه آب است در عین حالی که هنوز سینک به حداکثر گنجایش خودش نرسیده است، می تواند مشکل از جمع شدن آب در سینی باشد. هنگامی که این اتفاق بیوفتد دستگاه به صورت خودکار نشتی آب را تشخیص می دهد و فرمان تخلیه را صادر می کند. بعد از آن ماشین ظرفشویی خاموش می شود تا از پر شدن دوباره دستگاه جلوگیری به عمل بیاید.

بررسی وجود نشتی در شیلنگ ها

اگر ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش مشاهده کردید، باید به دنبال پیدا کردن دلیل نشتی آب در سینی دستگاه باشید. این اتفاق ممکن است به خاطر پاره شدن یکی از شیلنگ ها یا به دلیل ضعف در اتصال قطعات باشد.

خراب شدن سنسور نشت

یکی دیگر از دلایل بروز خطا e15 در دستگاه می تواند خراب شدن سنسور نشت باشد. این سنسور وظیفه پیدا کردن نشتی در ماشین ظرفشویی بوش را به عهده دارد. در برخی مواقع این سنسور خراب شده و به اشتباه تشخص نشتی آب رخ می دهد. در اینجا یک سیگنال اشتباه به برد فرستاده می شود و در نتیجه خطای e15 بر روی صفحه به اشتباه ظاهر می گردد. در اینگونه از مواقع دستگاه شما نشتی ندارد و نباید به دنبال پیدا کردن منبع نشت آب باشید. شما باید به سرعت سنسور نشت دستگاه را تعویض نمایید.

استفاده زیاد از مواد شوینده

یکی از دلایل نفوذ آب یه قسمت پایین ماشین ظرفشویی بوش، دقت نکردن به میزان مواد شوینده لازم است. همچنین قبل از استفاده از دستگاه باید مطمئن باشید که مواد شوینده قبلی درون سینک باقی نمانده باشد.

گیر کردن شناور

یکی دیگر از دلایل عمده نشتی آب و در نتیجه بروز ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش می تواند به دلیل عیب یافتن شناور حسگر نشتی آب باشد. شناور ماشین ظرفشویی می تواند به سادگی گیر کند. در این مواقع شما کافی است تا این شناور را آزاد کرده و سپس آب دستگاه را تخلیه کنید و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شود.

معیوب شدن بازوهای آب پاش

همچنین خراب شدن یا معیوب شدن بازوهای آب پاش ماشین ظرفشویی بوش نیز می تواند دلیل بروز خطا e15 باشد. در این مشکل که می تواند به علت فرسوده شدن بازوها رخ دهد، فشار آب ضعیف خواهد شد و باز به سمت لوله بر می گردد و باعث بروز نشتی می شود.

نحوه جلوگیری از بوجود آمدن ارور e15 در ظرفشویی بوش

در هنگام بروز ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش چه کار باید کرد؟

در ابتدا باید مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نیست. برای اینکه ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش را برطرف کنید، نخست باید ماشین ظرفشویی را خاموش کنید. در قدم بعدی کابل آن را از پریز برق خارج کرده و برای ریست شدن دستگاه چند دقیقه ای را صبر کنید. سپس مشکل احتمالی را برطرف کرده و دوباره دستگاه را روشن کنید. اگر باز هم مشکل شما برطرف نشد می توانید مقداری آب را کف ماشین ظرفشویی خود بریزید و سپس به هر چهار سمت پایه های آن، دستگاه را شیب دهید. بدین صورت مطمئن خواهید شد که آیا سوراخی درون دستگاه وجود دارد یا خیر. سپس به دنبال محل نشتی بگردید. در صورت یافتن دلیل نشتی، سعی کنید تا آن را برطرف کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد، به احتمال زیاد سنسور شما آسیب دیده است. در این مرحله شما باید نسبت به تعویض سنسور اقدام کنید.

نتیجه گیری:

ماشین ظرفشویی بوش به عنوان یکی از باکیفیت ترین ماشین های ظرفشویی در بازار شناخته می شود. اما ممکن است گاهی با ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش مواجه شوید. این ارور نشان دهنده وجود نشتی در دستگاه شماست. شما باید در ابتدا علت نشتی را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد، علت ارور می تواند به خاطر خرابی سوئیچ و یا سنسور نشت دستگاه باشد. در این مرحله شما میتوانید با کمک گرفتن از تعمیرگاه لوازم خانگی بوش مشکل دستگاهتان را برطرف کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش