علت برفک زدن یخچال فریزر بوش

علت برفک زدن یخچال فریزر بوش

شاید برای شما این اتفاق پیش آمده باشد که هنگام باز کردن درب فریزر، متوجه ی وجود یخ و برفک در دیواره ی پشتی و اطراف فضای داخل فریزر شوید. در واقع در فریزر یخچال نوفراست نباید یخ یا برفک تشکیل شود، در نتیجه برفک زدن یخچال نوفراست اصلا اتفاق خوشایندی نمی باشد. اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا فریزر بوش شما برفک زده است و چگونه باید مشکل را برطرف کرد. ما به عنوان مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت برفک زدن فریزر بوش و نحوه ی رفع این مشکل بپردازیم، زیرا وجود برفک در فریزر، به مرور باعث افت سرمایش در فریزر می شود و باید هرچه سریع تر این مشکل رفع گردد.

چرا یخچال فریزر نوفراست بوش برفک می زند؟

داخل یخچال فریزر دائما یک دمای خنک در گردش می باشد. به یاد داشته باشید که مهم ترین عامل یخ زدگی و ایجاد برفک در فریزر رطوبت زیاد می باشد. در صورتی که دمای گرم و رطوب یکباره یا به مرور زمان وارد فریزر شود، و با دمای خنک داخل فریزر برخورد کند، در نتیجه برفک و یا یخ تولید می شود. حال این ورود هوای گرم به داخل یخچال می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد.

علاوه بر این اگر عملیات دیفراست نیز به درستی انجام نشود، اواپراتور یخ می زند. همچنین توجه داشته باشید که برفک زدن یخچال معمولی طبیعی می باشد. اما برفک زدن فریزر نوفراست بوش، نشان دهنده ی یک مشکلی در دستگاه می باشد. در واقع در یخچال فریزر های نوفراست، یخ زدگی در پشت یخچال اتفاق می افتد و سپس توسط المنت در فرآیند یخ زدایی، یخ ها آب می شوند ولی در یخچال های معمولی کاهش دمای ناگهانی در محفظه توسط تریزون، باعث ایجاد برفک در فضای داخلی فریزر می شود.

علل برفک زدن فریزر بوش

علت برفک زدن فریزر بوش

 • قرار داشتن فریزر در یک محیط نا مناسب
 • خرابی لاستیک دور درب فریزر
 • وجود مشکل در سیستم دیفراست
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال فریزر بوش
 • سایر موارد

قرار داشتن فریزر در یک محیط نا مناسب

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند باعث یخ زدن فضای داخل فریزر شود، قرار داشتن یخچال در یک محیط نا مناسب می باشد. اگر یخچال فریزر شما در یک محیط گرم و مرطوب قرار بگیرد، هنگام و باز بسته شدن درب یخچال در طول روز، هوای گرم و مرطوب وارد فریزر می شود و تشکیل یخ و برفک می کند. در واقع یخچال فریزر بوش شما نباید در نزدیکی اجاق گاز، شوفاژ، بخاری، سماور و یا سایر وسایل گرمایشی یا نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد، بنابراین حتما باید یک مکان مناسب در آشپزخانه را برای قرار دادن یخچال تعیین کنید. همچنین یخچال باید از دیوار و اطراف حداقل 10 سانتی متر فضا داشته باشد تا گرمای کندانسور بتواند به راحتی دفع شود. همچنین توجه داشته باشید که باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال در طی شبانه روز علاوه بر این که می تواند باعث ایجاد برفک شود، بلکه به کمپرسور نیز فشار زیادی را وارد می کند.

خرابی لاستیک دور درب فریزر

یکی دیگر از مواردی که باعث برفک زدن فریزر می شود، خرابی لاستیک دور درب فریزر می باشد. در صورتی که نوار لاستیکی اطراف درب دفرمه شده باشد و یا پاره شده باشد و یا از جای خود خارج شده باشد، و یا ساییده شده باشد، باعث می شود که هوای گرم و مرطوب وارد فریزر شود و در نتیجه فریزر برفک بزند. همچنین گاهی ممکن است که نوار آهنربایی داخل لاستیک دور درب خاصیت مغناطیسی خود را از دست بدهد که در این صورت باید لاستیک دور درب تعویض شود. همچنین اگر لاستیک دور درب در اثر وجود چربی، به خوبی بسته نمیشود، باید با استفاده با سرکه سفید، یا مواد شوینده و آب داغ چربی یا پرز های روی لاستیک دور درب را کاملا تمیز کنید.

وجود مشکل در سیستم دیفراست

سیستم دیفراست یا یخ زدایی، وظیفه دارد تا یخ زدگی روی لوله های اواپراتور را ذوب کند و سپس آب حاصل از میعانات را از دستگاه خارج کند و به یک سینی که در نزدیک کمپرسور می باشد منتقل کند. در صورتی که متوجه شوید لوله های قسمت انتهایی فریزر یا همان لوله های اواپراتور یخ زده اند، یعنی سیستم دیفراست با مشکل مواجه شده است. همچنین توجه داشته باشید که در صورت تشکیل یخ های زیاد، فرآیند سرد سازی یخچال نیز با مشکل مواجه خواهد شد. اگر سیستم دیفراست دچار مشکل شده، باید مواردی از قبیل تایمر دیفراست، المنت یا هیتر دیفراست، ترموفیوز، سنسور فریزر، درین، برد الکترونیکی، لوله انتقال آب و… بررسی شوند.

خرابی برد الکترونیکی یخچال فریزر بوش

همانطور که می دانید برد الکترونیکی مهم ترین قسمت یخچال می باشد که عملکرد تمامی قطعات را کنترل می کند. اگر برد الکترونیکی خراب باشد، تمامی قسمت ها ممکن است که با مشکل مواجه شوند. یکی از بخش های مهم یخچال، عملیات دیفراست می باشد، در صورت خرابی برد ممکن است که عمل دیفراست انجام نشود و در نتیجه اواپراتور یخ بزند.

سایر موارد

 • قرار داشتن مواد غذایی جلوی فن یخچال
 • کثیف بودن کندانسور
 • تراز نبودن یخچال
 • عدم سرویس به موقع دستگاه
 • خرابی ترمیستور
 • تنظیمات دمای نا مناسب
 • خرابی دمپر
 • خرابی سنسور دیفراست
 • خرابی ترموفیوز

تعمیر مشکل برفک زدن یخچال فریز ربوش

جمع بندی بحث

مهم ترین موردی که در صورت برفک زدن فریزر بوش باید به یاد داشته باشید، این است که تقابل سرما و گرما ( به هر دلیلی ) باعث ایجاد برفک و یخ می شود. در نتیجه اگر فریزر بوش شما یخ می زند، باید توجه داشته باشید که چه عواملی سبب همین تقابل گرما و سرما می شوند. البته یک سری موارد دیگری هم هستند که باعث ایجاد برفک می شوند، مثل سرد بودن بیش از حد فضای داخل یخچال، یا خرابی برد و… اما ماهیت تشکیل برفک همین موردی بود که اشاره کردیم. در صورتی که یخچال فریزر نوفراست بوش شما برفک زده و خودتان مهارت و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات یخچال فریزر بوش را دارا نیستید، جهت تعمیرات دستگاه، حتما از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات یخچال بوش کمک بخواهید، زیرا در غیر این صورت ممکن است که هم به خودتان و هم به دستگاهتان آسیب جدی و جبران ناپذیری را وارد کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش