علت ارور F23 در ماشین لباسشویی بوش

علت ارور F23 در ماشین لباسشویی بوش

در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس قصد داریم تا  به بررسی ارور F23  که فقط در در لباسشویی های بوش که مجهز به سیستم آکوا استاپ یا سیستم محافظت از نشت هستند، رخ می دهد بپردازیم. این ارور به معنای نشت آب به سینی کف دستگاه می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا ارور F23 در لباسشویی بوش را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته این ارور در ماشین لباسشویی بوش و زیمنس به یک معنا و مفهوم می باشد و مشترک هستند.

ارور F23 در لباسشویی بوش به چه معناست ؟

ارور F23 در لباسشویی بوش به معنای فعال شدن سیستم آکوا استاپ یا سیستم نشت آب یا وجود مشکل در تشخیص سطح آبگیری می باشد. در صورت نشت آب، آب در سینی پایین دستگاه جمع می شود و سیستم آکوا استاپ یا همان سیستم محافظت از نشت دستگاه فعال می شود و کد خطای F23 در ماشین لباسشویی بوش نمایش داده می شود. در این صورت، یعنی یکی از قطعات در ماشین لباسشویی بوش دچار مشکل شده و نیاز به بررسی و تعمیر دارد. همچنین ممکن است که این ارور در برخی از مدل های ماشین لباسشویی بوش به صورت عبارت SENSOR FLOOD نیز نمایش داده شوند.

نحوه ی کارکرد سیستم آکوا استاپ به چه صورت می باشد ؟

در ماشین لباسشویی بوش، سیستمی به نام سیستم آکوا استاپ وجود دارد. این سیستم به این صورت عمل می کند که در صورت نشت آب به سینی کف دستگاه، بلافاصله ورود آب به دستگاه قطع می شود و در نتیجه باعث می شود تا آب به محیط بیرون دستگاه نشت نکند. آکوا استاپ یا شیر برقی، در قسمت ورودی آب به دستگاه وجود دارد. در صورتی که سنسور نشت آب ( شناور یونولیتی )، وجود آب در سینی کف دستگاه را تشخیص دهد، سریعا آکوا استاپ ورود آب به دستگاه را متوقف می کند. در صورت نفوذ آب به سینی و بلند شدن شناور آب ( شناور یونولیتی )، ارور F23 در لباسشویی بوش نمایش داده می شود.

علت های بروز ارور F23 در لباسشویی بوش

علت های بروز ارور F23 در لباسشویی بوش

  • نشت آب در اثر خرابی قطعات
  • خرابی سنسور سطح آب
  • مشکلات تنظیم سطح آب
  • خرابی سنسور نشتی آب یا شناور آب
  • خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

نشت آب در اثر خرابی قطعات

اگر هر یک از قطعاتی که مستقیما با آب در ارتباط هستند دچار شکستگی یا انسداد شده باشند، آب از آن ها نشت خواهد کرد و در کف کابین جمع خواهد شد و وارد المان های امنیتی دستگاه ( سیستم آکوا استاپ ) خواهد شد و در نتیجه ارور f23 نمایش داده می شود. در نتیجه لازم است تا مواردی از قبیل شکستگی جا پودری، پارگی شلنگ ها، شکستگی دیگ و… بررسی شوند و در صورت خراب بودن هر یک از این قطعات، باید تعویض قطعه ی مورد نظر انجام شود. توجه داشته باشید که ممکن است در اثر تغییر زاویه شفت، دیگ سوراخ شود و یا دیگ در اثر مروز زمان دچار پوسیدگی شود.

خرابی سنسور سطح آب

سنسور سطح آب در تمام ماشین های لباسشویی وجود دارند. این سنسور یکی از مهم ترین و اصلی ترین سنسور ها در لباسشویی می باشد. در صورتی که سنسور تشخیص سطح آب خراب باشد، آب بیش از حد وارد دستگاه می شود و این سنسور اطلاعات درستی را به برد نمی دهد و در نتیجه دستور قطع آب صادر نمی شود و میزان آب در دیگ زیاد می شود، به طوری که میزان آب از پشت درب شیشه ای دستگاه نیز قابل مشاهده خواهد بود. و در نتیجه در سیستم آبگیری اختلال ایجاد می شود و آب به سینی پایین دستگاه نشت می کند و باعث می شود که سنسور نشت فعال شود و کد خطای F23 نمایش داده شود.

مشکلات تنظیم سطح آب

گاهی ممکن است که سنسور سطح آب سالم باشد، یعنی اطلاعات درستی را به برد ارسال کند، اما با این حال سطح آب به درستی تنظیم نشود. در این صورت باید مواردی از قبیل هیدروستات، دریچه ورودی آب، پمپ تخلیه، شیر برقی ( آکوا استاپ )، ارتفاع شلنگ تخلیه، میزان مواد شوینده، تراز نبودن دستگاه و… بررسی شوند تا علت اصلی تنظیم نشدن سطح آب پیدا شود. زیرا اگر آب بیش از حد تعیین شده وارد دستگاه شود، سر ریز می شود و نشت آب به سینی انتهای دستگاه اتفاق می افتد.

خرابی سنسور نشتی آب یا شناور آب

در انتهای دستگاه یک سنسور نشت آب وجود دارد، این سنسور یا شناور آب به صورت یک قطعه ی یونولیتی است، در صورتی که آب وارد سینی شود، این شناور یونولیتی روی آب شناور می شود و دستور قطع آب را می دهد. در واقع در صورت نشت آب به انتهای دستگاه، در عرض چند ثانیه سنسور متوجه وجود آب می شود و به برد وجود نشتی را گزارش می دهد و مانع از ورود آب به دستگاه می شود. حال اگر این سنسور خراب باشد، به اشتباه این ارور را نشان می دهد ( یعنی آب در سینی کف دستگاه وجود ندارد و یونولیت الکی از جای خود بلند می شود )، که در این صورت لازم است تا این سنسور تعویض شود. همچنین در صورت خرابی آکوا استاپ، سنسور نشتی آب یا همان شناور آب به درستی کار نمی کند.

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

اگر برد خراب باشد، دستورات در ماشین لباسشویی به درستی انجام نمی شوند، به عنوان مثال ممکن است که در صورت خرابی برد، آی سی مربوط به ورود آب در برد دچار مشکل شده باشد و در نتیجه آب به طور مداوم وارد دستگاه می شود و سطح آب در دستگاه بیش از حد بالا می رود و در نتیجه نشت آب اتفاق می افتد.

نحوه برطرف کردن ارور F23 در لباسشویی بوش

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید که در صورت بروز ارور F23 در ماشین لباسشویی بوش، احتمالا دکمه های روی دستگاه کار نمی کنند و درب دستگاه باز نخواهد شد، برای این منظور باید به صورت اضطراری، درب را توسط کشیدن ضامن طوسی یا قرمز رنگی که در کنار فیلتر خروجی آب قرار دارد، درب را باز کنید و لباس ها را خارج کنید. یعنی باید ضامن را بکشید و همزمان دستگیره درب را نیز باز کنید. همچنین در صورت بروز این ارور پمپ تخلیه به صورت مداوم آب را تخلیه می کند. همچنین توجه داشته باشید این ارور ممکن است که در هر مرحله از شستشو ظاهر شود. معمولا رفع ارور F23 در لباسشویی بوش در بیشتر مواقع نیاز به حضور یک تکنسین متخصص تعمیرات ماشین لباسشویی بوش دارد و توصیه می کنیم که جهت رفع مشکل حتما از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش