علت ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

علت ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی بوش دارای یک تکنولوژی پیشرفته ای می باشد، به این صورت که ایرادات و مشکل دستگاه در قالب کد خطا یا همان ارور بر روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایش داده می شوند. یکی از ارور های شایع و پر تکراری که در ماشین لباسشویی بوش زیاد دیده می شود، ارور E16 یا F16 می باشد. این ارور به معنای بسته نشدن درب دستگاه می باشد. ما در ادامه با جزئیات بیشتری به بررسی ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش می پردازیم.

مفهوم ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش به معنای عدم بسته شدن صحیح درب دستگاه می باشد. بنا به دلایل مختلفی ممکن است که درب دستگاه به خوبی بسته نشود و باز بماند. در حقیقت این ارور در صورت وجود مشکل در قطعات درب یا خرابی زبانه اتفاق می افتد و زبانه با درب چفت نمی شود. ما در ادامه به مهم ترین علل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی و علل بروز ارور F16 در لباسشویی بوش اشاره می کنیم.

علائم و نشانه های بروز ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

علائم و نشانه های بروز ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

از مهم ترین نشانه های ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش، این است که زمانی که شما دستگاه را روشن می کنید، دستگاه در همان ثانیه های اولیه متوقف می شود و این ارور را نمایش می دهد و به مرحله ی بعد نمی رود و آب گیری نیز انجام نمی شود و در این حالت احتمالا صدای بوق نیز از دستگاه شنیده می شود و سپس دستگاه کاملا خاموش می شود. علاوه بر این، در صورت بروز ارور E16، ممکن است که درب در همان ابتدا قفل نشود و یا این که پس از اتمام شستشو، درب باز نشود. البته در برخی موارد ( بسیار کم پیش می آید )، که این ارور در اواسط چرخه ی شستشو ظاهر شود.

علل بروز ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

  • سهل انگاری در بستن درب
  • وجود مانعی بین درب
  • خرابی میکروسوئیچ
  • خرابی زبانه و دستگیره درب
  • خرابی برد الکترونیکی دستگاه
  • سایر موارد

سهل انگاری در بستن درب

گاهی اوقات بسته نشدن و باز ماندن درب دستگاه، تنها به علت سهل انگاری ما در بستن درب می باشد. مثلا باید کمی بیشتر درب را فشار دهیم تا درب به خوبی بسته شود و یک صدای کیلیک طور بشنویم، اما درب را بسیار آرام می بندیم و درب کامل بسته نمی شود، در واقع میکرسوئیچ به درستی قفل نمی شود. این مشکل به راحتی قابل رفع است و فقط کافیست تا یک بار با دقت درب را باز و بسته کنید، تا درب کاملا بسته شود.

وجود مانعی بین درب

ممکن است که بسته نشدن درب و بروز ارور E16، به علت زیاد بودن حجم لباس ها یا قرار گرفتن لباس ها بین لاستیک دور درب و درب شیشه ای اتفاق افتاده باشد و درب به درستی بسته نشود. در واقع تمام این موارد بخاطر دقت پایین خودمان اتفاق می افتند و اصلا یک مشکل و ایراد تلقی نمی شوند.

خرابی میکروسوئیچ

گاهی ممکن است که شما به خوبی درب را ببندید و هیچ مشکلی در بسته شدن درب وجود نداشته باشد، اما با این حال بعد از روشن کردن دستگاه متوجه ی ارور E16 یا F16 شوید. این مشکل، یک ایراد فنی می باشد و به علت خرابی میکروسوئیچ اتفاق می افتد. میکروسوئیچ قطعه ای می باشد که باعث قفل کردن یا باز شدن درب دستگاه می شود. اگر این قفل خراب باشد و به درستی عمل نکند، عملیات شستشو شروع نمی شود. زیرا در صورت خرابی میکروسوئیچ حالتی مشابه باز بودن درب اتفاق می افتد و برد دستور قفل شدن میکروسوئیچ را صادر نمی کند. جهت رفع مشکل باید میکروسوئیچ درب به دقت بررسی شود و در صورت خراب بودن این قطعه، باید میکروسوئیچ تعویض گردد. همچنین توجه داشته باشید که بررسی و تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ درب یک کار کاملا تخصصی می باشد و باید حتما توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی بوش انجام بگیرد، در غیر اینصورت ممکن است که دستگاه شما دچار آسیب جدی شود.

خرابی زبانه و دستگیره درب

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث بروز ارور E16 می شود، خرابی دستگیره و یا شکستگی دستگیره و خرابی زبانه ( قلاب ) می باشد. خرابی هر یک از این قطعات باعث می شود که درب به خوبی بسته نشود و به دنبال این مشکل ممکن است که ارور مد نظر نمایش داده شود. در این صورت باید دستگیره و زبانه بررسی شوند و در صورت خرابی باید هر یک از آن ها تعویض گردند.

خرابی برد الکترونیکی دستگاه

همانطور که می دانید، برد الکترونیکی یکی از مهم ترین قطعات در ماشین لباسشویی می باشد. تمامی عملکرد های موجود در دستگاه، توسط دریافت و انتقال اطلاعات بین برد و قطعات مختلف صورت می گیرد. به عنوان مثال برد با میکروسوئیچ در ارتباط است و اگر برد خراب باشد، نمی تواند دستور مناسبی را به میکروسوئیچ بفرستد و در نتیجه عملکرد این قطعه و سایر قطعات با مشکل مواجه می شوند. همچنین بررسی برد یک کار بسیار پیچیده می باشد و تشخیص تعمیر و یا تعویض و یا پروگرام کردن آن ( برنامه ریزی مجدد ) نیز نیاز به تخصص بالایی دارد.

سایر موارد

توجه داشته باشید که در صورت خرابی هر یک از این قطعاتی که گفته شد، برد به اشتباه فکر می کند که درب دستگاه بسته نشده است. ما تا اینجای مقاله، به مهمترین موارد اشاره کردیم، اما علاوه بر مواردی که گفته شد، بهتر است تا موار دیگری همچون لولای درب، لاستیک دور درب دستگاه و سیم کشی داخلی دستگاه نیز بررسی شوند.

 

نحوه ی رفع ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

نحوه ی رفع ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش

جهت رفع این ارور اولین کاری که می توانید آن را انجام دهید، این است که دستگاه را خاموش کنید و دو شاخه را به مدت 10 دقیقه از برق بکشید. با کشیدن دستگاه از برق ممکن است که ارور به خودی خود رفع شود و در واقع این ارور در اثر شل بودن اتصالات یا مشکلات جزئی در برد اتفاق افتاده باشد و با خاموش و روشن شدن دستگاه مشکل بر طرف گردد. اگر با انجام این کار، ارور رفع نشد، لازم است تا تمام مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، بررسی شوند. البته توجه داشته باشید که بررسی یک سری موارد نیاز به تخصص بالا و ابزار آلات خاص دارند. به عنوان مثال بررسی برد یا بررسی میکروسوئیچ جزء مواردی می باشد که باید حتما توسط تکنسین متخصص بررسی شوند.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله به بررسی مهم ترین علل بروز ارور E16 یا F16 در ماشین لباسشویی بوش پرداختیم و گفتیم که این ارور به خاطر بسته نشدن درب و عمل نکردن میکروسوئیچ یا فعال بودن سنسور های امنیتی ایجاد می شود. معمولا رفع این ارور به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد و باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی بوش رفع شود. همچنین توصیه می کنیم، در صورتی که خودتان مهارت و تخصص کافی در زمینه تعمیرات لباسشویی بوش ندارید، از بررسی و تعمیر دستگاه جدا خودداری کنید و از مراکز تعمیرات لوازم خانگی بوش مانند مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس بخواهید تا با اعزام نیروی متخصص مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278