علل بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

علت ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی بوش، ایرادات خود را در قالب کد خطا که ترکیبی از حروف و اعداد انگلیسی می باشد، نمایش می دهد. هر ارور معنا و مفهوم خاص خودش را دارد. در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش آرینا سرویس قصد داریم تا به بررسی علل نمایش ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش بپردازیم و سعی می کنیم تا نحوه ی رفع ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش را نیز به شما عزیزان آموزش دهیم.

مفهوم ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

این ارور به معنای طولانی شدن زمان آبگیری دستگاه می باشد. این مشکل می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد. ما در ادامه به بررسی مهم ترین علل بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش و بررسی علل طولانی شدن فرآیند آبگیری و وارد نشدن آب به دستگاه می پردازیم.

علائم و نشانه های بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

در صورتی که ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش نمایش داده شود، یعنی زمانی که دستگاه باید از آب پر می شده، این اتفاق نیوفتاده و یا این که زمان ورود آب طولانی شده است. در این صورت دستگاه متوقف می شود و مرحله ی بعد از آبگیری انجام نمی شود و بعد از چند ثانیه دستگاه خاموش می شود. در واقع دستگاه از شروع برنامه شستشو امتناع می کند و ارور E17 بر روی صفحه نمایشگر چشمک می زند و به شما می گوید که دستگاه با مشکل کمبود تامین آب یا عدم تامین آب مخزن مواجه شده است و دستگاه نمی تواند برنامه ی شستشو را آغاز کند. در این صورت ممکن است که دستگاه بوق بزند و درب ماشین نیز باز نمی شود و در واقع دستگاه کار دیگری انجام نمی دهد.

علل بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

علل بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

  • بسته بودن یا خرابی شیر ورودی آب
  • خرابی یا انسداد شیر برقی ( خرابی آکوا استاپ )
  • انسداد فیلتر شیر برقی یا فیلتر دریچه ورودی آب
  • فشار پایین آب منزل
  • مسدود بودن شلنگ ورودی آب
  • خرابی برد الکترونیکی
  • سایر موارد

بسته بودن یا خرابی شیر ورودی آّب

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین مواردی که می تواند باعث بروز ارور f17 یا  e17 در لباسشویی بوش شود، بسته بودن شیر ورودی آب می باشد. در صورتی که شیر ورودی آب بسته باشد و یا شیر ورودی آب خراب باشد، آب وارد دستگاه نمی شود و در تایمی که دستگاه باید فرآیند آبگیری را انجام دهد، هیچ آبی وارد دستگاه نمی شود و نهایتا این ارور نمایش داده می شود. بنابراین در صورت بروز این کد خطا، اولین موردی را که باید بررسی کنید و از آن مطمئن شوید که آب به دستگاه می رسد، باز بودن شیر ورودی آب و سالم بودن شیر ورودی آب می باشد.

خرابی یا انسداد شیر برقی ( خرابی آکوا استاپ )

اگر شیر برقی یا همان آکوا استاپ خراب باشد و یا مسدود باشد، آب به درستی وارد دستگاه نمی شود. بنابراین حتما از سالم بودن شیر برقی ( آکوا استاپ ) مطمئن شوید و در صورت خرابی این قطعه آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که خرابی آکوا استاپ قابل تعمیر نمی باشد و تنها راه حل، تعویض این قطعه می باشد. شیر برقی یا آکوا استاپ باید توسط مولتی متر بررسی شود و باید حتما مسدود نبودن آکوا استاپ را نیز بررسی کنید.

انسداد فیلتر شیر برقی یا فیلتر دریچه ورودی آّب

یکی دیگر از مواردی که در صورت بروز این ارور باید آن را بررسی کنید، انسداد فیلتر شیر برقی یا فیلتر دریچه ورودی آب می باشد. در صورتی که این فیلتر به واسطه ی رسوبات و املاح آب سخت مسدود شده باشد، باعث می شود که آب نتواند وارد دستگاه شود و یا آب به کندی وارد می شود، در واقع باعث اختلال در ورود آب می شود. در این صورت باید فیلتر را تعویض کنید تا مشکل بر طرف شود. برای بررسی یا تعویض این فیلتر باید دستگاه را از برق جدا کنید و شیر آب را ببندید و شلنگ ورودی آب یا آکوا استاپ را جدا کنید و شلنگ را باز کنید در داخل شلنگ یک فیلتر وجود دارد، فیلتر را خارج کنید، آن را بشویید تا تمیز شود و یا این که آن را تعویض کنید و سپس همه ی موارد را مانند قبل وصل کنید.

فشار پایین آب منزل

یکی دیگر از علل بروز ارور E17 و طولانی شدن زمان آبگیری، می تواند فشار ضعیف آب ورودی به دستگاه باشد. در صورتی که فشار آب منزل شما بسیار ضعیف است، ممکن است که این ارور نمایش داده شود. اگر فشار آب منزل شما مشکل دارد، باید با یک لوله کش ساختمان صحبت کنید و مشکل از خود دستگاه نمی باشد.

مسدود بودن شلنگ ورودی آب

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث بروز ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش شود، انسداد یا گرفتگی شلنگ ورودی آب می باشد. گاهی ممکن است که شیر ورودی آب سالم باشد و دریچه وردی دستگاه نیز سالم باشد، اما شلنگ ورودی مسدود باشد و یا شلنگ ورودی تا خورده باشد و یا طول شلنگ خیلی زیاد باشد. البته توجه داشته باشید که در ماشین لباسشویی های جدید تر بوش به جای شلنگ ورودی، از سیستم آکوا استاپ استفاده شده است.

اما برای بررسی شلنگ ورودی آب باید ابتدا دستگاه را از برق بکشید و شیر ورودی آب را ببندید و شلنگ ورودی آب را باز کنید و داخل آن را به دقت بررسی کنید و ببینید که انسداد وجود نداشته باشد. اگر داخل شلنگ ورودی آب تجمع ذرات کوچک وجود داشت باید شلنگ ورودی آب به خوبی شسته شود و یا باید آن را تعویض کنید.

خرابی برد الکترونیکی

برد تمام قسمت ها در ماشین لباسشویی را کنترل می کند. بنابراین اگر آب وارد دستگاه نمی شود، این احتمال وجود دارد که برد نیز مقصر باشد. به عنوان مثال در صورت خرابی برد، دستور باز و بسته شدن شیر برقی صادر نمی شود و ورود و کنترل آب با مشکل مواجه می شود و یا اگر برد خراب باشد، هیدروستات به درستی کار نمی کند و سطح آب به درستی کنترل نمی شود و… . در نتیجه برد یکی از مهم ترین مواردی است که خرابی آن باعث اختلال در بسیاری از قسمت های ماشین لباسشویی از جمله وارد شدن آب به دستگاه می شود.

سایر موارد

در صورت بروز ارور E17 در لباسشویی بوش، اگر با بررسی مواردی که گفته شد به نتیجه نرسیدید و مشکل پابرجا بود، لازم است که یک سری موارد دیگری را نیز بررسی کنید. در این صورت شما باید مواردی از قبیل خرابی سنسور فشار آب، مشکلات سیم کشی بین قطعات و خرابی هیدروستات را نیز بررسی کنید. البته بررسی تمام این موارد نیاز به تخصص بالا و ابزار آلات خاص دارد.

نحوه ی رفع ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

نحوه ی رفع ارور E17 یا F17 در ماشین لباسشویی بوش

در صورت بروز این ارور در یک کلام باید تمامی علل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را بررسی کنید. اولین مورد نیز بررسی شیر ورودی آب می باشد. در صورتی که این مورد را بررسی کردید و مشکلی نداشت باید سیستم ورودی آب و سایر موارد را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این ارور جزء ارور هایی می باشد که در بیشتر مواقع رفع آن نیاز به حضور یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی بوش و استفاده از ابزار آلات پیشرفته و خاص دارد و و افراد غیر حرفه ای صلاحیت بررسی و رفع این ارور را ندارند. توجه داشته باشید، در صورت عدم داشتن تخصص و ابزار آلاتت پیشرفته ممکن است که دستگاه شما به شدت آسیب ببیند.

جمع بندی بحث

همانطور که گفته شد، ارور E17 – F17 در ماشین لباسشویی بوش به این معناست که مدت زمان انتقال آب به داخل دستگاه بسیار طولانی شده است و یک مشکلی در سیستم ورودی آب وجود دارد. همچنین ارور | E17 F17 در ماشین لباسشویی بوش به معنای خطای شیر برقی نیز شناخته می شود. توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع علت بروز ارور E17 خرابی یا شکستگی شیر ورودی آب می باشد.

نکات تکمیلی

ارور F17 در برخی از مدل های ماشین لباسشویی بوش، ممکن است که به صورت پیغام CLOSE TAB یا  OPEN TABنمایش داده شود. به هر حال این ارور جز ارور هایی می باشد که باید سریعا بررسی شود و نباید از آن چشم پوشی شود. زیرا ممکن است که خسارت بیشتری به دستگاه شما وارد شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ارور در ماشین لباسشویی های بوش که در آلمان تولید می شوند، کد خطای E17 به همین صورت نمایش داده می شود، اما کد خطای E17 در مدل های ماشین لباسشویی سایر شرکت ها به صورت F17 جایگزین می شود.  اما به طور کلی معنا و مفهوم هر دوی آن ها دقیقا یک چیز است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش