علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی و دلایل خرابی آن

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم الکترونیکی در تمامی خانه‌ها است. این روزها برندهای بسیار زیادی این نوع از لوازم را تولید می‌کنند که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها بوش است. ماشین لباسشویی‌های بوش، با استفاده از قطعات و مواد اولیه با کیفیتی تولید شده است اما همین دستگاه نیز ممکن است در برخی مواقع، با مشکلاتی مواجه شوند. در ادامه این مطلب، قصد داریم شما را با دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش آشنا کنیم.

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است برای این نوع از ماشین‌ها مشکلی به وجود بیاید. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها به دلیل اشتباهات سهوی و برخی دیگر نیز به دلیل اختلالاتی درون دستگاه باشد. دقت داشته باشید که برخی از این مشکلات را می‌توان شخصا تعمیر کرد اما برخی دیگر از آن‌ها نیز هستند که نیاز به تخصص دارند. در ادامه رایج‌ترین دلایل نچرخیدن ماشین لباسشویی را بیان می‌کنیم.

قفل درب ماشین لباسشویی

یکی از رایج‌ترین دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش خرابی قفل درب لباسشویی است. هنگامی که ماشین لباسشویی شروع به کار می‌کند، باید درب آن حتما به درستی بسته باشد تا بتواند عمل شست و شو را آغاز کند. در غیر این صورت، ماشین لباسشویی شروع به کار نمی‌کند، زیرا احتمال باز شدن درب در زمان چرخش دیگ وجود دارد.

در این صورت، سیستم قفل ماشین لباسشویی را باید تعمیر و یا تعویض کرد تا بتوان مجددا از دستگاه استفاده کرد. دقت داشته باشید که سیستم قفل با قفل درب کاملا متفاوت است، زیرا این سیستم دارای تمامی اجزای اطراف آن می‌باشد که کار قفل را انجام می‌دهد و در صورتی که بدون داشتن تخصص اقدام به تعمیر آن کنید، ممکن است به سایر سنسورها نیز آسیب وارد کنید.

قطع شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی، به عنوان مغز تمامی لوازم الکترونیکی شناخته می‎شود. به عبارتی ساده، تمامی فرمان‌ها، شامل آغاز فرایند شست و شو، اتمام آن، خشکشویی کردن و… از طریق این برد، به سایر اجزای ماشین لباسشویی صادر می‎شود. البته بردهای الکترونیکی، وظیفه تامین نیرو را هم بر عهده دارند و در صورتی که یک نقص در برد موتور به وجود بیاید، ماشین لباسشویی دیگر کار نمی‌کند و یا دیگ آن نمی‌چرخد. دقت داشته باشید که برد یک قطعه کاملا تخصصی است و تعمیر آن نیاز به مهارت‌های مختلفی دارد. به همین دلیل، در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، بهتر است تعمیر و یا تعویض آن را حتما به تکنسینی که در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی بوش تخصص و مهارت لازم دارد بسپارید.

رتور و استاتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش خرابی پیچ استاتور و یا آسیب دیدن هر نقطه از رتور آن است. کارکرد رتور و استاتور در ماشین لباسشویی، به این شکل است که این دو قطعه با یکدیگر درگیر شده و یک میدان مغناطیسی را تشکیل می‌دهند. این میدان، موجب به حرکت در آمدن هر دو سمت می‌شود. در صورتی که هر نقطه از رتور یا استاتور آسیبی دیده باشد، اجازه چرخیدن به دیگ ماشین لباسشویی را نخواهند داد.

ایجاد مشکلاتی برای تسمه ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در نچرخیدن ماشین لباسشویی تاثیر داشته باشد، ایجاد مشکلاتی در تسمه آن است. اگر تسمه به طور کل پاره شود، دیگ ماشین لباسشویی دیگر نمی‌چرخد و یا در صورتی که از حالت خود خارج شده باشد، می‌تواند باعث ایجاد تداخلاتی در چرخش دیگ ماشین لباسشویی شود.

به همین دلیل، در صورتی که با مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش مواجه شدید، ابتدا بهتر است تسمه آن را بررسی کنید. دقت داشته باشید که گیر کردن پولی، می‌تواند باعث پاره شدن تسمه شود. اگر تسمه دیگری را جایگزین کنید اما قرقره را درست نکنید، با هم این مشکل ممکن است تکرار شود. همچنین چرخه تسمه که به طبلک شستشو متصل است را بهتر است چک کنید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی بوش

یکی از رایج‌ترین دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، خرابی موتور است. در این دستگاه‌ها، محرک اصلی چرخاندن دیگ، موتور است. اغلب لباسشویی‌ها، چرخش دیگ را مستقیم توسط کلاچ به وجود می‎آورند و اگر موتور و یا اجزای آن آسیبی ببینند، می‌توانند از چرخش دیگ ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. برای رفع این مشکل، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

  • اگر کلاچ ساییده و یا خراب شده باشد، دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد و باید کلاچ را تعویض کنید
  • اگر اسپیلن‌ها که همزن را به موتور محرک متصل می‌کنند از بین رفته باشند، دیگ لباسشویی دیگر نمی‌چرخد و برای رفع عیب، باید اسپیلن‌های آن را تعویض کنید
  • برخی از ماشین‌های لباسشویی، از یک موتور معکوس کننده استفاده می‌کنند. در این مواقع برای تست موتور، دیگ لباسشویی را به دو جهت مختلف بچرخانید و در صورتی که فقط در یک جهت چرخید، ممکن است موتور نیاز به تعویض داشته باشد
  • پوسیدگی اتصال دهنده به انتقال دهنده نیز می‌تواند در طول مدت استفاده، بپوسد و نیاز به تعویض داشته باشد

خرابی بلبرینگ‌ها، باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش می‌شود

بلبرینگ، یکی از مهم‌ترین قطعات در ماشین‌های لباسشویی است و در صورتی که مشکلی برای آن به وجود بیاید، می‌تواند از چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی جلوگیری کند. به همین دلیل، در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، باید موارد زیر را انجام دهید.

  • بلبرینگ برای اتصال موتور درایو به سبد شست و شو در بسیاری از لباسشویی‌های درب از جلو استفاده می‎شود
  • اگر دیگ ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخد، باید بلبرینگ آن را به درستی بررسی کنید که بیش از حد داغ نشده باشد و یا دچار سایش نشده باشد
  • البته قبل از این که بخواهید این قطعه ماشین لباسشویی را بررسی کنید، بهتر است تسمه‌های دستگاه را بررسی کنید و ببینید آیا به درستی و به صورت آزادانه عمل می‌کند یا خیر
  • همچنین قبل از تعمیر بلبرینگ، ابتدا بهتر است دیگ را با یک دست بچرخانید و از حرکت بدون مانع و راحت آن مطمئن شوید

کوپلینگ موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از رایج‌ترین نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش خرابی کوپلینگ است. کوپلینگ در واقع مسئول انتقال نیرو درون ماشین لباسشویی و اتصال موتور به دیگ دستگاه است. اگر حجم زیادی از لباس‌ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید، ممکن است به این قطعه آسیب وارد کنید و باعث خرابی آن شوید.

کیت باند کلاچ ماشین لباسشویی

کیت باند کلاچ  نیز یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در ماشین لباسشویی است و معیوب شدن آن، می‌تواند باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش شود. کیت باند در واقع یکی از قطعات کلاچ است و باعث می‎شود زمانی که درون فرایند شست و شو آغاز می‎شود، باعث افزایش سرعت دیگ و یا کاهش آن شود.

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی بوش

سخن پایانی

در این مطلب، با بررسی عوامل موثر بر نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش همراه شما بودیم. ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین لوازم مصرفی در تمامی خانه‌ها است و در شستن لباس‌ها، کمک بسیار زیادی به تمامی افراد می‌کند. دقت داشته باشید که این دستگاه، با استفاده از سنسورها و قطعات بسیار تخصصی تولید شده است و برای تعمیر آن‌ها نیز باید مهارت‌های لازم را داشته باشید تا به آن آسیبی وارد نکنید. توصیه میکنیم برای اینکار از مراکز معتبر تعمیرات بوش مانند مرکز خدمات تعمیرات بوش آرینا سرویس کمک بگیرید تا دستگاه شما را بررسی و  تعمیر کنند و در صورت نیاز به تعویض قطعه اینکار را برای شما انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش