علت خط افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

علت خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی و دلایل خط افتادن بر روی ظروف

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که پس از شست و شو ظروف با استفاده از ماشین ظرف‌شویی، همچنان ظروفتان کثیف یا کدر مانده باشد و مجبور شوید دوباره ظروف را با دست بشوئید و یا با خط و خش‌های بسیار زیادی بر روی دستگاه مواجه شوید. اما مشکل چیست؟ چرا ظروف پس از شست و شو کدر باقی می‌مانند؟ چرا پس از شست و شو بر روی ظروف خط و خش می‌افتد؟ در ادامه این مطلب از مرکز تعمیرات بوش آرینا سرویس  قصد داریم پاسخ این سوال‌ها و دلایل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را بیان کنیم.

علت خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

خط افتادن بر روی ظروف، پس از شست و شو توسط ماشین ظرفشویی، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما به‌طور کلی علت خط و خش دار شدن ظروف پس از شست و شو، ترکیب شوینده‌های قلیایی با آب نرم در دمای بالا است که می‎‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و خسارت‌هایی را ایجاد کند.

خیلی از مردم فکر می‌کنند که خط و خش ایجاد شده بر روی ظروف به دلیل استفاده از نمک، قرص و یا پودر ظرف‌شویی است. اما یک اشتباه است و خط و خش ایجاد شده بر روی ظروف ربطی به این موارد ندارد. اگر  نمک، درون مخزن ریخته شود و حتی اگر از قرص و پودر خوبی هم استفاده شود، می‌تواند باعث ایجاد خط و خش بر روی ظرف شیشه‌ای شود. در ادامه اصلی‌ترین دلایل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  را بررسی می‌کنیم.

استفاده بیش از حد از مایع جلادهنده

دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد از مایع جلادهنده می‌تواند باعث کدر یا مات شدن ظروف و یا حتی باعث خط افتادن ظروف پس از شست و شو شود. برای این که بتوانید از مصرف زیاد جلادهنده جلوگیری کنید، می‌توانید درجه جلادهنده دستگاه را بر روی عدد 1 یا 2 قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نوع آب منطقه و میزان املاح موجود در آن نیز می‌تواند در تعیین مقدار مواد جلا دهنده اهمیت داشته باشد. البته برای شست و شوی ظروف با استفاده از ماشین ظرفشویی و همچنین جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی آن، حتما باید از مواد جلا دهنده مرغوبی استفاده کنید.

جرم گرفتگی آبپاش ظرف‌شوها

جرم‌گرفتگی آب پاش ماشین ظرف‌شویی، می‌تواند یکی دیگر از دلایل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  شود. پس از گذشتن مدتی از استفاده از ماشین‌های ظرفشویی، بهتر است آب پاش‌ها را باز کنید و آن‌ها را بررسی کنید تا جرم نداشته باشند.

گرفتگی فیلتر کف و صافی ماشین ظرف‌شویی

گرفتگی فیلترهای کف و صافی ماشین ظرفشویی، می‌تواند باعث عدم شست و شو مناسب، کدر شدن ظروف پس از شست و شو و همچنین خط افتادن بر روی آن‌ها شود. برای جلوگیری از این موضوع، باید فیلترهای ماشین ظرف‌شویی را در زمان مشخص آن تعویض کنید و دستگاه خود را به صورت منظم، در بازه زمانی تعیین شده، سرویس کنید.

تخلیه آب و تاثیر آن بر خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

اگر با مشکل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  مواجه شدید، یکی از مواردی که در اولین مرحله باید به آن توجه داشته باشید، وضعیت تخلیه آب دستگاه است. حتما دقت داشته باشید که ماشین ظرف‌شویی شما مشکل تخلیه آب نداشته باشد و در صورت وجود چنین مشکلی، سریعا برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

روش‌های حل مشکل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

روش‌های حل مشکل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

در ادامه این مطلب به راه حل‌هایی برای جلوگیری از افتادن خط و خش بر روی ظروف پس از شست و شو  توسط ماشین ظرف‌شویی می‌پردازیم.

سختی‌گیری آب

ماشین‌های ظرفشویی، خود دارای دستگاه سختی‌گیری آب هستند و سختی آب را به اندازه معینی کم می‌کنند (این دستگاه‌ها 15 درصد از سختی آب را نگه می‌دارد). توجه کنید که برای شست و شو ظروف درون ماشین ظرف‌شویی نیاز به وجود مقدار کمی آب سخت است و به همین دلیل، نباید از فیلترهای سختی گیر اضافی برای ماشین ظرف‌شویی استفاده کرد.

در غیر این صورت، ممکن است باعث کدرشدن، درست تمیز نشدن و یا حتی خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  شوید. نکته لازم به ذکر این است که نمک موجود درون قرص‌های سه کاره برای ماشین‌هایی که سختی‌گیر دارند، آب را به اندازه کافی نرم می‌کند و نیاز نمک اضافه و یا سختی‌گیر برای ماشین ظرف‌شویی نیست.

تنظیم دمای مناسب

همانطور که بیان شد، دمای بالا در زمان ترکیب آب نرم و مواد شوینده قلیایی، می‎تواند باعث ایجاد خط و خش شود. دمای شست و شو باید متناسب با میزان کثیفی ظروف شما باشد. اگر ظروف چرب نبود، از برنامه‌های سبک برای شست و شو استفاده کنید.

میزان شوینده

 حتما دقت داشته باشید که میزان شوینده و چربی ظروف باید تناسب داشته باشند، به عنوان مثال برای ظروف نه چندان چرب، نباید از یک قرص کامل یا پودر خیلی زیاد استفاده کنید. استفاده از شوینده به میزان زیاد می‌تواند باعث خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش شود.

چربی ظروف را از قبل نگیرید

قبل از استفاده از ماشین ظرف‌شویی چربی‌های موجود بر روی ظروف را در سینک نگیرید. این کار به عهده خود ظرف‌شور است و در غیر این صورت، مواد شوینده باعث خوردگی ظروف و همچنین خط افتادن بر روی آن‌ها می‌شوند. قبل از شست و شو توسط ماشین ظرفشویی، تنها کافیست باقی مانده‌های غذا را از روی آن پاک کنید.

چیدمان مناسب ظروف

یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  چینش مناسب آن‌ها درون دستگاه است. در هنگام چیدمان ظروف باید دقت داشته باشید که ظروف، در هنگام شست و شو بر روی هم نیافتند و باعث ایجاد خط و خش و یا مات شدن یکدیگر نشوند. البته در نظر داشته باشید که اگر ظروف را به درستی درون دستگاه نچینید، ممکن است بخش زیادی از ظروف شما شسته نشوند.

تشخیص خط و خش و یا لکه بر روی ظروف

تشخیص خط و خش و یا لکه بر روی ظروف

اگر می‌خواهید تشخیص دهید که ظروف شما دچار خط افتادگی است یا لکه بر روی آن مانده، می‌توانید پس از شست و شو لکه را با کمی سرکه پاک نمایید، اگر لکه پاک شد، باید بدانید که آن تنها لکه بوده و جای نگرانی ندارد اما اگر لکه پس از شست و شو با سرکه پاک نشد، یعنی بر روی آن ظرف خط و خش افتاده و درست نمی‌شود. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، حتما باید به دنبال علت خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  باشید تا بتوانید از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنید.

‌سخن پایانی

در این مطلب، دلایل و روش‌های برطرف کردن مشکل خط افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش  را بررسی کردیم. خط و خش افتادن بر روی ظروف یکی از مشکلات بسیار رایج برای ماشین‌های ظرفشویی است و می‌تواند باعث ناراحتی بسیار زیاد و همچنین وارد شدن خسارت‌های گوناگون شود. به همین دلیل، زمانی که با چنین مشکلی مواجه شدید، بهتر است حتما به دنبال دلیل آن بگردید. دقت داشته باشید که برخی از موارد ذکر شده در این مطلب به دلیل اشتباهات سهوی کاربران است اما برخی دیگر دلایل فنی و تخصصی دارند. به همین دلیل، برای تعمیر آن‌ها، بهتر است از یک متخصص در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید تا از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به دستگاه جلوگیری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش